Vaalilupauksista on pidettävä kiinni

Autovero on poistettava kertarysäyksellä, ennen juhannusta on hyvä aika. Ruuan arvonlisäveroa alennettava, mamujen maahantulolle stoppi. EU:n vuotuisiin jäsenmaksuihin on saatava satojen miljoonien vähennys, kehitysapu muutettava vapaaehtoiseksi. Ei Sipilän hallitukseen jos nuo eivät mene läpi. Sipilä joutuu taipumaan, ilman meitä ei saa kunnollista hallitusta muodostettua!
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ja bensaa ilmaiseksi ja autokanta 1-2-vuotiaaksi valtion tukiaisilla.

Oletteko yhtään ajatelleet, mistä niitä verotuloja kohta enää saadaan?

Ruoan ALV on nytkin 14% vaikka se yleisen ALV-prosentin perusteella voisi olla 22%.

Juuri äskettäin laskettiin, että kolme suurinta verotukea poistamalla budjetti olisi tasapainossa.

Kepun tuntien ei ole luvassa muuta kuin lisää maataloustukiaisia ja syrjäseutulisiä, maajussit kannustetaan uusimaan koneensa ja traktorinsa kun niiden käyttöikään olisi vielä rutkasti jäljellä. Neljä seuraavaa vuotta on sellaista valtion lypsämistä, että on laarit aika lailla tyhjät seuraavalle hallitukselle.

No plussana ehkä kuitenkin, että tukea annetaan tällä kertaa työtä tekeville eikä tekemättömille.

Äänestä

Peräkylän persun päiväuni kehitysavun totaalilakkauttamisesta ei tule toteutumaan, siitä monet kansainväliset sitoutumiset ja sopimukset pitävät huolen. PS:n ja Kepun vaikutus hallitusohjelmassa näkynee silti joidenkin vähäpätöisten hankkeiden pois jääntinä, mutta erityisen isojen säästöjen koituminen Suomelle sitä kautta, on enemmän kuin naiivia ajattelua. Puhumattakaan, että Suomen valtiotalouden budjetti olisi sillä pelastettu.

Millä autoveron poistamisen menetys korvataan? Kaikille meille Helsingin Kumpulan jopoilijoiden fillareille erityisvero? Joo, joo, meitä on aika vähän...

Ruoan ALV pois? Ei kun ruoka ilmaiseksi - Stockan Herkku työmaaruokalaksi... Millähän tuokin vaje kompensoidaan?

Ja syrjäkylien teihin pitäisi saada lisärahaa? Mistähän? Mistä?

Äänestä

Viinavero pitää poistaa.

Äänestä
  • Muistelen että persut ovat vaatineet ainakin oluen alkoholiveron alentamista vai tahtoivatko kaikkien juomien, myös viinan verotuksen alentamista, kuka muistaa?

    Äänestä

  • Kysyn_vaan1 kirjoitti:

    Muistelen että persut ovat vaatineet ainakin oluen alkoholiveron alentamista vai tahtoivatko kaikkien juomien, myös viinan verotuksen alentamista, kuka muistaa?

    Saisi kyllä alentaa Viron tasolle, niin palautuisi nekin verot jotka nyt Viron viinat vievät kotimaahan, johon alkoholin haitatkin jäävät.

    Äänestä

  • Hohhoijaa, pölhöpopulistisia veronalennupuheita. Pelkästään autoveron poisto pudottaisi valtion tuloja lähes miljardilla eurolla vuodessa. Ruuan arvonlisäveroalennus maksaisi satoja miljoonia vuodessa. Viinaveron alennus tai poisto vähintään saman verran. Ihan aikuisen oikeasti, pidättekö ihmisiä idiootteina kun lupailette tuollaisia aivan epärealistisia veronalennuksia? Ei noista mikään mene läpi ja jos ette sitä hyväksy jäätte taas oppositioon mölisemään. Ilmeisesti että taaskaan tahdo hallitukseen.

    Äänestä

Soinilla on valtit kädessä ja niitä pitää käyttää. Se on Sipilä joka joutuu antamaan periksi tai saa yrittää muodostaa hallituksen ilman meitä.

Äänestä
  • Persuilla on aikaa ottaa lusikka ns. kauniiseen käteen iltaan mennessä. Jolleivat ota, niin lentävät neuvotteluista ulos ja sitten jatketaan toisten kanssa. Voisiko tätä kutsua uloslyöntitaktiikaksi ???

    Äänestä

  • Väännetään rautalangasta, ilman meitä on käytännössä mahdoton muodostaa toimivaa enemmistöhallitusta. Sixpackin tapaisen sekasikiön Sipilä voi saada kasaan mutta se ei pysty mitään päätöksiä tekemään. Se on Sipilä joka joutuu antamaan periksi.

    Äänestä

Persut joutuu perumaan kaikki vaalilupaukset se on sata varmaa maahan-
muutto lisääntyy autoveroa korotetaan ja Soini valtiovarainministerinä rupeaa
lappamaan rahaa Kreikkaan näin on numerot persut ja kepu pettää aina.

Äänestä
  • Miten tulee mieleen vanha sanonta. Sitä sanaa en sano minkä kelkassa en kulje. Saattaa toteutua Soinin kohdalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tätä_mieltä kirjoitti:

Autovero on poistettava kertarysäyksellä, ennen juhannusta on hyvä aika. Ruuan arvonlisäveroa alennettava, mamujen maahantulolle stoppi. EU:n vuotuisiin jäsenmaksuihin on saatava satojen miljoonien vähennys, kehitysapu muutettava vapaaehtoiseksi. Ei Sipilän hallitukseen jos nuo eivät mene läpi. Sipilä joutuu taipumaan, ilman meitä ei saa kunnollista hallitusta muodostettua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu