Diesel bensaa ympäristöystävällisempi

dieslihas

Diesel on bensaa ympäristöystävällisempi polttoaine eli saastuttaa vähemmän. Mieluummin nuuhkii dieselsavua kuin bensasavua. Bensassa on lyijyä ja myrkkyä. Diesel on selvästi kiltimpää tavaraa.

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LyijyäköBensassa

      Lyijy bensassa on ollut kielletty EU:ssa koko 2000 luvun ja Suomessa mentiin lyijyttömään bensaan jo 1990-luvun alussa, siis 25 vuotta sitten. Vain pienlentokoneiden bensassa saa olla lyijyä mutta sellaisilla koneilla ei paljoa nykyään lennellä.

      Diesel on sikäli kiltimpää että siitä haihtuu vähemmän haitallisia aineita, mutta autoa tankatessa ei bensankaan hajua juuri huomaa.

    • ne-käryttää

      Ei ole kiva ajaa dieselin takana kun ei meinaa pystyä hengittämään ollenkaaan. Kerran pysäytin tällaisen die4selin ja sanoin kuskille että tee jotaki tuolle moottorille, se ei ole kunnossa. Eniten käryttävät vanhat pakettiautot ja mersun farmariautot.

    • HyvääHalvalla

      Nuuhki niin että nuppi tutisee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      111
      7124
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      33
      4199
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      39
      3675
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      398
      1940
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1438
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1357
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1078
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      172
      1055
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1010
    Aihe