Olisin minäkin mennyt jos olisin elänyt silloin 1948
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/10/25/suomalaisten-salainen-sota-palestiinassa-1948#media=99482
Keväällä 1948 Israelin siionisteja vieraili Suomessa tarkoituksenaan kerätä varoja pian perustettavan Israelin valtion armeijaa varten. Samalla tiedusteltiin vapaaehtoisia taistelemaan juutalaisten rinnalla arabien odotetun vastarinnan vuoksi. Värvääminen oli salaista, sillä se oli vastoin Suomen lakia.
Suomalaisia taisteli Israelissa HYVÄ
9
<50
Vastaukset
- kuvottavaa
zionistin sielunmaisema ei kunnioita mitään lakeja,
suomalaiset on ihania,
tunteettomia tappajia...- zionistiHirviö
nainen...???
- onkohanTuokin
hirviö,
äiti... - tuopaleainakinon
onkohanTuokin kirjoitti:
hirviö,
äiti...Ei ainakaan hirviö, meni puolustamaan muiden lapsia islamilaisilta kannibaaleilta.
Palestinalainen hirviöäiti iloitsee oman lapsensa kuolemasta, pojan kuolema oli hänen elämänsä paras päivä:
https://www.youtube.com/watch?v=5Vi9oNs42hs - palehirviö
Pale uhrasi lapsensa,
äiti...
palestiinalaiset, moolokin kansa
Eivätkö ne etiopialaiset, jotka riehuvat, ole käännynnäisiä ?
Muslimit taas, uskovat olevansa enkeleitä.- Eikövaan
Kaikkihan uskovat olevansa enkeleitä, mutta kukaan ei ole sitä. Et sinäkään ole yhtään sen parempi kuin kukaan muukaan.
- TaistojenTiellä
Ne Israeliin menneet taistelijat olivat juutalaisen seurakunnan omia ihmisiä.
Ei siellä suomalaisia kristittyjä ollut sotimassa. Ei tuolloin Israelissa tainnut muita suomalaiskristittyjä ollakaan kuin Kaarlo Syvännön perhe ja tiettävästi he eivät osallistuneet sotatoimiin.
Tuolloiset taistelut eivät olleet varsinaisia armeijan taisteluita, vaan erilaisten ryhmien terrorismia, puolin ja toisin.
Ja missäs olet nyt, oletko Israelissa "taistelemassa? Ei, vaan soitat turpaasi internetissä.
Oletko koskaan taisteluja nähnytkään? Minä olen. Eikä se ollut yksi, eikä kaksi kertaa.- 1617
Sodan syttymisen selvitessä Kaarlo sähkötti kiireesti perheelleen, että älkää tulko maahan. Kaarlo matkusti itsekin perhettä katsomaan ja pois pahimman sodan jaloista. Varsinaisesti perhe muutti maahan vasta sodan mentyä, mutta kyllähän niitä kahakoita oli puolin ja toisin ennen ja jälkeen itsenäisyyssodan.
Kiinnostavaa on ollut kuinka sen aikaisia sotapropagandamyyttejä on nyt vasta ruvettu korjaamaan. Esim. sen aikuinen sotapropaganda on julistanut, että "pieni Daavid voitti suuren Goljatin, eli Israelin pikkuinen armeija voitti ympäröivien arabimaiden massiiviset joukot". Historian tutkijoiden mukaan, Israelin armeijaraporttien ja arabimaiden armeijoiden raporttien mukaan Israel olikin oikeasti se Goljat. Raporttien mukaan Israelilla oli koko sodan ajan mies- ja aseylivoima, ja enemmän ja parempia panssareita ym. ajoneuvoja ja aseita. Vaikka arabivaltoja teoriassa osallistui enemmän, niin ei se tarkoittanut sitä, että joukkoja ja tarvikkeita olisi ollut antaa rintamalle, tai että niitä olisi saatu toimitettua taistelualueille. Sodan loppuvaiheissa Israelilla oli kaikinosin jo kaksinkertainen ylivoima. Todellisuudessa suuri Goljat-Israel voitti pienen arabi-Daavidin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1741544Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561225puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo131211- 511101
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M1931074- 61972
- 51752
Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm252737Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel33730- 37712