Mihin laittaa?

Mihin kannattaa sijoittaa tuollaiset 20 000 €? Jos tilanne muuten on se, että ylimääräistä rahaa ei ole ja työttömyys uhkaa/on päällä. Joku rahasto, esim. OP Euro A?

2

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Njaahmm

      Tuolla summalla voi kympin-vajaan satasen vuositasolla saada sijoittamalla, jos hyvin käy. Ja siitä verot pois.

      Toisaalta, jos työttömyys uhkaa eikä ansiosidonnainen/peruspäiväraha oikein riitä elämiseen, niin yksi mahdollisuus on pitää summa säästötilillä pahan päivän varalle. Onhan mahdollista, että mahdollinen työttömyys on ohimenevää kohdaltasi, jolloin tuo summa mahdollisesti ehkäisisi talouden romahtamisesi vähäksi aikaa.
      Tuon summan sitominen johonkin ei välttämättä ole tilanteessasi järkevää. Löytyy kyllä sellaisia säästötilejä pankista, joille maksetaan korkoakin.

    • Helppo_tilanne

      Älä ainakaan korkorahastoon laita. Mainitsemasi OP Euro A on tuottanut viime aikoina alle puoli prosenttia vuodessa. Hallinnointipalkkio on 0,15 % ja jos tämän jälkeen vielä jää voittoa, siitä tietysti menee 30 % veroa.

      Inflaatio on niin matalalla, että et häviä mitään edes pitämällä rahat pankkitilillä. Ei sieltäkään tuottoa saa, mutta saapahan rahat suoraan automaatista jos tarvitsee. Jopa käteistä voisi harkita, jos on mahdollista että joudut työttömänä turvautumaan sosiaalitoimistoon. Silloin ei ole hyväksi omistaa mitään tilillä näkyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5479
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3637
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1866
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1397
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe