Omaishoidontuen myöntämisen kriteerit

Haisulisti

Omaishoidon pienimmän korvauksen myöntämisen kriteerit, mitkä ne ovat?
Käyn päivittäin äitini luona tekemässä hoiva-, huolenpito- ja taloustöitä Hän ei millään tunnusta tarvitsevansa apua, vaan valehtelee tehneensä alapesut jne. kun hänen luonaan käy.
Kerran, pari viikossa saunotan hänet tämän vuoksi kunnolla, siihen suostuu. Vaipat ovat ympärivuorokauden käytössä, ei virtsan pidätyskykyä, mutta suolentoiminta on hallinnassa.
Laitan lääkkeet dosettiin, seuraan lääkkeiden ottamista, teen ruuat/tuon välillä valmista, käyn kaupassa, puhtaaksipetaan ja siivoan ja autan tarvittaessa pukeutumisessa jne. Ainut taloustyö, minkä tekee on kukkien kastelu ja välillä pyykin ottaminen narulta.
Iltaisin en käy, vain aamuisin ja päivällä, vaikka tarvitsee apua silloinkin, mutta ei apua huoli ja sättii sanomalla, ettei täällä tarvitse jatkuvasti kytätä.
Aikaa menee n.20-25/h viikko, menisi varmaan tuplasti, jos hän vain ottaisi apua vastaan. En halua ängetä, vaikka tarvitsisi apua.

4

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yks_omaishoitaja

      Mun mielestä sä täytät kriteerit omaishoidon tuen saamiseksi. Sun pitäis ottaa yhteyttä kaupunkisi palveluohjausyksikköön ja kysyä asiaa sieltä ja sopia palveluohjaajan kans aika milloin hän käy äitisi luona selvittämässä palvelutarvetta omaishoidontuen myöntämistä varten. Äidilläsi voi olla oikeus saada eläkkeensaajan hoitotukeakin, jos ei ole vielä sellasta saanut.

    • En tiedä onko kuntakohtaisesti, mutta täällä ainakin pitää asua samassa taloudessa.

    • ex-omaishoitaja

      Tässä tietoa omaishoidosta. Sivulta löytyy ehdot ja palkkiot jne.
      Ota huomioon että verotus voi olla aiak suuri. Itselleni kun olin pienituloinen eläkeläinen oli summa 345 € veroa yli 100 €kun se katsotaan lisätuloksi.
      Ota asiasta selvää mm. verotoimistosta. Se vaatii verokortin lisätuloa varten.
      Tuo oli vaan sivuhuomautsu asiaan. Linkki seuraavassa:

      https://www.thl.fi/fi/web/vammaispalvelujen-kasikirja/itsenaisen-elaman-tuki/omaishoito

      • ex-omaishoitaja

        Siis oli sivuhomautus asiaan.
        Kun sain esim. 345 €/kk menis siitä veroa yli - 100€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3361
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2006
    3. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1851
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1825
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1768
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1357
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe