http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015050519632279_uu.shtml
Taas kiihkosveko sai tärkeän perustuslakivaliokunnan puheenjohtajan paikan! Lisäksi kyse on surusta. Lapintie on sukunimestään huolimatta suru.
Kyse ei ole sattumasta. Lain avullahan keinotekoista kaksikielisyyttä, pakkoruotsitusta ja kielietuilua pidetään yllä.
Taas kiihkosveko sai tärkeän perustuslakivaliokunnan puheenjohtajan paikan! Lisäksi kyse on surusta. Lapintie on sukunimestään huolimatta suru.
Kyse ei ole sattumasta. Lain avullahan keinotekoista kaksikielisyyttä, pakkoruotsitusta ja kielietuilua pidetään yllä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Voj,voj....och fennona som var så glada över att Sasi inte blev omvald.
Olet oikeassa siinä, että Sasi oli paljon pahempi sveko. Sasi näet edusti suurta puoluetta ja oli vielä aitosuomalainen. Suurten puolueiden suomalaisbulvaanit ovat kielivapauden suurin este. Eli ollaan todella iloisia arkkisvekon poistumisesta päivänpolitiikasta!
.
"Kuuluuko perustuslakivaliokunnan paikka aina kiintiöläiselle kiihottaja vouhkaajalle??????"
.
Mistähän svekovainoharhasta aloittaja kärsii? Lapintiehän on tehtävään harvinaisen pätevä ja kokenut. Toivottavasti osaa pistää valiokunnan tekemään tehtäviään. Tähän asti valiokunta on pääasiassa tyrinyt: SOTE-uudistuksen perustuslain vastaisuus todettiin vasta viime hetkellä, tuontiautojen verotuslaki annettiin hyväksyä jne. Lukuisia lakeja on jouduttu muuttamaan EU-tuomioistuimen päätösten takia, seuraavaksi eläkeläisten raippavero.
Aika omituista, jos ruotsin osaamisen pitäisi olla este valinnalle, kuten aloittaja viittaa. MInä ainakin arvostan ihmisiä, joilla on kielitaitoa enemmämkin, olkoon vaikka ruotsia.
Lapintie kertoi että jos kaikki yhdeksän Itämeren valtiota vähentävät 5% Itämeren saastuttamista niin se tee 45% vähemmän saasteita.
Tälläinen ruotsalaisuuden lahja on päässyt päättämään suomenkielisten asioista jo vuosikymmeniä.
uskomatonta kansan enemmistön tahtotilan halveksuntaa. perkele. me siis ollaan vaan olemassa nåille sen takii et ne sais lokoisat oltavat. mitä yhteistä on suomella ja pohjois korealla ? molemmissa on kusipäinen poliittinen eliitti.
Oletko oikeustieteen kand. ja varatuomari niin kuin Lapintien?
en. ei tekninen osaaminen oikeuta kävellä kansan enemmistön tahdon yli. ja kyseessä pitäisi olla oikeusoppinut. varmasti olisi ollut kansakunnan kannalta parempia vaihtoehtoja mutta kun rkp, raha, eliitti ja vallan turmelus. demokratia vai svekokratia ?
Noilla tutkinnoillahan kelpaa presidentiksikin...
Vasemmistoliiton äänestäjät ovat varmaan pakkoruotsin kannattajia. Tosi kulttuuriväkeä, kuten Krista Kosonen. Duunari äänestäjät ovat siirtyneet Persuihin.
Ei ottanut enää vaaliavustusta "säätiöiltä". Tarkkaan harkittu temppu. Voi taas vedätellä perustuslakitulkintoja Södermanin ja Sasin tavoin.