Lisääntykää ja täyttäkää maa...

Kertokaapas ordotoksi-helluntailaiset mitä tämä tarkoittaa. Eikö sitä pitäisi noudattaa ja ehkäisyä ei saisi käyttää.
1191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eiköhän täyttämistehtävä ole aika hyvin hoidettu...

Äänestä

Kyllä maa alkaa olee täynnä vaikka olisi mikä ehkäsy. Jeesus katsoo ilolla perheenne elämää jos teillä on lapsia. Jeesus rakastaa sinua ja lapsiasi. Tehkää asioita yhdessä paljon. Rukoilkaa Jeesukselta viisautta lasten kasvatukseen.

Äänestä

Kun Jumala loi ihmisen, ei ollut ylikansoitusongelmia eikä sukupuolitauteja. Nyt tuhansia vuosia myöhemmin maapallon täytetty ja on monenlaista tautia. Ehkäisy on siis ajanmukainen kehitysasia, jonka avulla taistellaan ei-toivottuja raskauksia, ylikansoittumista ja tauteja vastaan.

Äänestä
  • No Jeesus taas käski uskoa häneen ( ja auttaa sukulaisiaan.

    Äänestä

Ei voiolla mahdollista että tuollakin aloituksen yksinkertaisuudella voi joku pönkittää loputonta lisääntymisoppia!

mutta kun ei ole omakohtaista uudestisyntymää, ei ole Herran Henkeä joka avaa Sanan, niin ei ole sittenmitään muuta kuin nämä pöljät aloitukset.

Äänestä
  • Mikä teitä vaivaa kun pitää toisen uskoa kyseenalaistaa ja tuomita tolleen? Onko toi susta jotenkin kivaa? Ollaan kaikki ihan samanarvosia Jumalan edessä. Kukaan toinen ei voi kyseenalaistaa tai olla "parempi" uskova.

    Äänestä

  • MINKÄ SANAN AVAA SULLE. JOS SINÄ JOLLA ON PEITE ET NÄE JEESUSTA IHMISEKSI SYNTYNEENÄ ET VOI MITÄÄN SILLE PEITE ON OMATUNTO PAATUNEILLA KIELTÄJILLÄ ET VOI NÄHDÄ JEESUSTA VAIKKA BUDHA MITEN HEITTÄÄ SELÄLLEEN.

    Äänestä

Ainakaan ne 10 000 aborttia vuodessa ei toteuta tuota käskyä?
Vuosien saatossa Suomessa tehty noin puoli miljoonaa aborttia/ sikiöpäästöä/ raskauden keskeytystä/ vauva tappoa/ murhaa.
Miten te luterilaiset voitte noin tehdä? Ja uskottomat? Tehän joudutte noista murhista vastuuseen eräänä päivänä.
Silloin ei riitä puolustukseksi, että olin kännissä ja tuli vahinko. Tai ei huvittanut käyttää ehkäisyvälineitä. Tai tuli nopea tilanne eikä siinä kerinnyt miettimään seurauksia, jne, jne...
Raamattu antaa selvän käskyn: ÄLÄ TAPA!
Tappaminen on synti. Synti vie iankaikkiseen kadotukseen eli helvettiin.
Omassa tunnossasi tiedät tehneesi väärin. On julmaa tapattaa vauvoja!
Armo kattaa kaiken synnin. Ihmisen tulee tehdä parannus ja katua syntejään. Tämä on hyvä uutinen abortin tehneelle. Jumala antaa sinulle anteeksi. Usko Jeesukseen parantaa, eheyttää, antaa uuden elämän. Tee siis parannus!

Äänestä
  • Muutat Israeliin siellä saa huorata homota tappaa aikuisia ja käyttää huumeita ala mennä jo. Jahve odottaa sua naimaan sinne.

    Äänestä

Synagogalla taas eksytä pois ristiltä päivä ! No jos kristittyjen Raamattua luet otat siitä reilusti erikseen UUUUUUDEN testamentin ja aloitat UUUUDEN elämän siitä alkaa heti eka sivulta JEEEEESUKSEN KRISTUKSEN SYNTYKIRJA noin alkaa moosekset unohtua kun siirtyy Jeesukseen joka on suurin kaikkea.

Äänestä

Mitä ihmettä te vaahtoatte?Muslimit täyttää maan elätettävillään!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Täyttäkää.mss kirjoitti:

Kertokaapas ordotoksi-helluntailaiset mitä tämä tarkoittaa. Eikö sitä pitäisi noudattaa ja ehkäisyä ei saisi käyttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu