Anglikaanikirkko oikeuteen homoparin vihkimisen eväämisestä
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/usko/3607/anglikaanikirkko_oikeuteen_homoparin_vihkimisen_evaamisesta
Sama tulee varmasti olemaan myös meillä
Avioliittonäkemykset kuohuttavat Englannissa. Homoseksuaalisessa parisuhteessa elävät Barrie ja Tony Drewitt-Barlow ovat kertoneet haastavansa Englannin Anglikaanisen kirkon oikeuteen, koska kirkko kieltäytyy vihkimästä heitä kristilliseen avioliittoon.
Englannissa laillistettiin samaa sukupuolta olevien avioliitot kuukausi sitten. Lakiin merkittiin pykälä, jonka mukaan uskonnollisia kirkkokuntia ei voida pakottaa vihkimään samaa sukupuolta olevia ihmisiä.
Anglikaanikirkko oikeuteen homoparin vihkimisen ev
10
<50
Vastaukset
- odottakaa-vain-niin
>> Lakiin merkittiin pykälä, jonka mukaan uskonnollisia kirkkokuntia ei voida pakottaa vihkimään samaa sukupuolta olevia ihmisiä. <<
Totta kai voidaan pakottaa ja tullaan pakottamaan. Ei tuo vapaaehtoisuus ollut mikään pykälä vaan pelkkä ponsi ja kohta sekin kumitetaan pois eli ihan kuten meidän kirkossakin tehtiin. Sitten pappien on potkujen uhalla vihittävä mitä alttarille sattuu tulemaan.
Valtio ottaa kirkosta saman kuristusotteen kuin aikoinaan naispappeudenkin suhteen ja katsokaa vaan, niin kohta tuo meidän kansankirkko vihkii vaikka Pekka Oinosen ja lampaan pyhään avioliittoon. - miksivalheet
Kaksi vuotta vanha uutinen ja huomaa, että tämä pari vain sanoi haastavansa kirkon oikeuteen. Asiaa ei tietäkseni ole oikeudessa nähty ja jos briteissä homma menee jotakuin kuin Suomessa, pyyhitään syytteillä takapuoli ja kirkon ei tarvitse vaivautua edes kommentoimaan.
Kaikenlisäksi tuo kyseinen miljonääri-homopari on tunnettu huomionhakuisuudestaan.- mjhuk
Miljonäärihomot on kaikkein pahimpia, kuten Elton John. Niillä narsisteilla on rahaa teettää lapsia vuokrakohduissa, ja kaikenlaiset fanit ja siipeilijät säestää kuorossa mitä miljonäärin päähän pälkähtää.
- miljonääri-homoko.pahin
Aika kriittisiä nää uskikset kun
erityisesti miljonäärihomot on
vaikeita sietää :)
Että olisko sitten helpompi tuntea
lähimmäisenrakkautta siihen oman
peräkylän peräkammari-homoon .... - gjjg
miljonääri-homoko.pahin kirjoitti:
Aika kriittisiä nää uskikset kun
erityisesti miljonäärihomot on
vaikeita sietää :)
Että olisko sitten helpompi tuntea
lähimmäisenrakkautta siihen oman
peräkylän peräkammari-homoon ....Peräkammarin homosta ei ole haittaa.
- ttkkl
Kristinuskon ei pidä toimia yli sen mkä on kirjoitettuna Raamattuun!
Pysykööt ulkopuolella, jotka sinne kuuluvat!- ikuinen.rakkaus
Raamatussa sanotaan että lähimmäistä
pitäis rakastaa, eiks niin. Koskee myös
homoja. - ettänä
ikuinen.rakkaus kirjoitti:
Raamatussa sanotaan että lähimmäistä
pitäis rakastaa, eiks niin. Koskee myös
homoja.Ja, että jokaisen pitää alistua esivallan alle. Eli, jos laki sanoo, että homot vihitään, niin homot vihitään, tai sitten poljetaan Raamatun sanaa.
Eikä Raamatussa muuten missään kielletä vihkimästä samaa sukupuolta olevia pareja. ettänä kirjoitti:
Ja, että jokaisen pitää alistua esivallan alle. Eli, jos laki sanoo, että homot vihitään, niin homot vihitään, tai sitten poljetaan Raamatun sanaa.
Eikä Raamatussa muuten missään kielletä vihkimästä samaa sukupuolta olevia pareja.>Eikä Raamatussa muuten missään kielletä vihkimästä samaa sukupuolta olevia pareja.
Itse asiassa siellä ei taideta sanoa vihkimisestä mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4068932Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1803411- 191870
- 791181
- 751080
- 271075
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta641031Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791015- 55983
- 65930