Käytetyt peräkärryt kalliitko? Pyh.

eskimo68

Nauratti hieman lukea viestejä jossa naristaan käytettyjen peräkärryjen kovasta hinnasta. Ikään kuin hinnan pitäisi puolittua kun peräkärryn ajaa kaupasta ulos.

Annanpas pari esimerkkiä miksi pidän narinaa niin pölhönä.

Olet rakentamassa. Tarttet peräkärryn 2-3 vuodeksi. Ostat 500e hintaan ja myyt 450e hinnalla kun piha alkaa olla valmis. Rakentamisen kallein investointi :D?

Itse asiassa, jos olet kuskaamassa esim huonekaluja paristakin liikkeestä niin olisi halvempaa ostaa peräkärry ja myydä saman tien kun maksaa kuljetusmaksu tai vuokrata paku pariin otteeseen. Rekisteröintimaksulla pärjäisi ja jos oikein vikkelään myy niin kai siinäkin on se 7 päivää ajoaikaa.

1

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähasen.itketti

      ei niitä niin helpolla myydä, ei ainakaan pienillä paikkakunnilla.
      eikä helpolla osteta, ei niitä aina ole "sopivia" 100 km etäisyydellä.
      huomaa myös, monella on "aina myynnissä", ylihinnalla, jospa joku ymmärtänätön ostaisi.

      toiseksi, jos maksaa lähes uuden hinnan, voi silti saada kerran maximikuormaa mökkitiellä vedetyn jossa aisa vääntynyt tai muuta häikkää. itse olen vetänyt monta kärryä maasturin perässä kuukaudessa piloille, kieroon, vääntyneeksi, tms.

      toki tappio ei ole auton luokkaa, mutta ei se viisasta ole, tulee kuluja ja ostaessa ja myydessä kuluu aikaa, jonka voisi antaa perheen pienimmille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      321
      12261
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      47
      3584
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      83
      3187
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2961
    5. 101
      2882
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      64
      2642
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2558
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2449
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1498
    Aihe