Käytetyt peräkärryt kalliitko? Pyh.

eskimo68

Nauratti hieman lukea viestejä jossa naristaan käytettyjen peräkärryjen kovasta hinnasta. Ikään kuin hinnan pitäisi puolittua kun peräkärryn ajaa kaupasta ulos.

Annanpas pari esimerkkiä miksi pidän narinaa niin pölhönä.

Olet rakentamassa. Tarttet peräkärryn 2-3 vuodeksi. Ostat 500e hintaan ja myyt 450e hinnalla kun piha alkaa olla valmis. Rakentamisen kallein investointi :D?

Itse asiassa, jos olet kuskaamassa esim huonekaluja paristakin liikkeestä niin olisi halvempaa ostaa peräkärry ja myydä saman tien kun maksaa kuljetusmaksu tai vuokrata paku pariin otteeseen. Rekisteröintimaksulla pärjäisi ja jos oikein vikkelään myy niin kai siinäkin on se 7 päivää ajoaikaa.

1

215

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähasen.itketti

      ei niitä niin helpolla myydä, ei ainakaan pienillä paikkakunnilla.
      eikä helpolla osteta, ei niitä aina ole "sopivia" 100 km etäisyydellä.
      huomaa myös, monella on "aina myynnissä", ylihinnalla, jospa joku ymmärtänätön ostaisi.

      toiseksi, jos maksaa lähes uuden hinnan, voi silti saada kerran maximikuormaa mökkitiellä vedetyn jossa aisa vääntynyt tai muuta häikkää. itse olen vetänyt monta kärryä maasturin perässä kuukaudessa piloille, kieroon, vääntyneeksi, tms.

      toki tappio ei ole auton luokkaa, mutta ei se viisasta ole, tulee kuluja ja ostaessa ja myydessä kuluu aikaa, jonka voisi antaa perheen pienimmille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      103
      1023
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      794
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      687
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      29
      666
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      639
    7. 47
      610
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      545
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe