Koulun pakkouskonto vs uskonnonvapaus

http://yle.fi/uutiset/ortodoksinuoren_tahto_osallistua_elamankatsomustiedon_tunneille_tyrmattiin/7974648

Itä-Suomen hallinto-oikeus katsoi ratkaisussaan, ettei (ortodoksi)kirkon jäsenenä olevalla oppilaalla ole oikeutta osallista ET-opetukseen, ja ettei velvollisuus "oman uskonnon" opetukseen loukkaa uskonnon vapautta.

"Joensuulaista yläkoulua käyvän nuoren vanhempi oli toivonut koulun rehtorilta, että hänen lapsensa voisi osallistua elämänkatsomustiedon tunneille.
Vanhemman mukaan elämänkatsomustieto olisi vastannut enemmän nuoren omaa ja koko perheen ajatusmaailmaa." Rehtori kieltäytyi, vanhemmat valittivat päätöksestä ja hallinto-oikeuskin tyrmäsi.

Kirkosta eroamallahan tuokin tilanne ratkeaisi. Taustalla lienee tässäkin jokin kulttuurillinen tms perinne, jonka vuoksi on ollut kirkon jäsenyys todellisesta vakaumuksesta riippumatta.

12

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8694

      Nyt kun tälläinen ennakkotapaus on tullut julkisuuteen, niin eduskunnallla on täysi velvollisuus ja vastuu muuttaa uskonnonvapauslakia niin, että kaikilla on oikeus valita elämänkatsomustieto niin halutessaan.

      • Kyllä vaan, tässä on hyvä pohja laajempaan keskusteluun mitä uskonnonvapaus oikeasti tarkoittaa.
        Hienoa. että joku on jaksanut hallinto-oikeuteen asti viedä, eikä ole tyytynyt pelkkään rehtorin vastaukseen.


    • 8697

      "Vapaa-ajattelijat haluavat elämänkatsomustiedon kaikkien koululaisten ulottuville.

      Vapaa-ajattelijain liiton mielestä Itä-Suomen hallinto-oikeuden päätös evätä kirkkoon kuuluvan lapsen pääsy elämänkatsomustiedon opetukseen tuo esiin pikaisen tarpeen muuttaa perusopetus- ja lukiolakia nykyaikaa vastaavaksi. Mahdollisuus ET-opetukseen tulee liiton mielestä avata myös valtionkirkkoihin liitetyille oppilaille.

      Vapaa-ajattelijat esittävät, että asiasta sovitaan hallitusohjelmaan liittyen."

      http://yle.fi/uutiset/vapaa-ajattelijat_elamankatsomustieto_sallittava_kaikille/7977885

      Ottaakohan Sipilä ja Soini kopin. Epäilen.

      • Et-opelta

        Kirkosta eronneet, nyt on hyvä aika erottaa myös perheen lapset kirkosta, jotta voi valita elämänkatsomustiedon uskonnonopetuksen sijaan.

        Aina parempi on ilmoittaa muutos rehtorille jo kevään lopussa tai kesän alussa, vaikka toki muutos on mahdollista ilmoittaa elo-syyskuussakin. Tai milloin vain.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Tunnustuksellinen uskonnonopetus on lopetettava oikeasti eikä vain teoriassa.

    • l----

      Joko ET-oppilasosuuksista on tullut vuoden 2013 tai vuoden 2014 tilastoja?

    • NiimiiMerkkii

      Meteliä kannattaisi pitää myös siitä ettei uskontojen ja elämänkatsomustiedon ryhmien muodostuslaki kohtele yhdenvertaisesti kaikkia vakausaineita, vaan se syrjii elämänkatsomustietoa.

      Laki uskontojen/ET:n opetuksesta ja ryhmien muodostuksesta ei ole neutraali, sillä siinä määritellään, että koulun suurin uskontokunta on ensisijainen opetusryhmä ja sen opetukseen saa osallistua kuka tahansa, mutta suurimman uskontokunnan edustajat saavat osallistua vain omaan opetukseensa.

      Jos jossain koulussa uskontokuntaan kuulumattomia on eniten, niin heitä ei lasketa tähän määritelmään mukaan, koska kyse ei ole uskonnosta ja elämänkatsomustiedosta ei täten synny ensisijaista opetusryhmää, jonka muut voivat valita. Vaan toiseksi suurin ryhmä eli suurin uskontoryhmä on ensisijainen opetusryhmä eli siihen saisivat osallistua kaikki ja siihen uskontoryhmään kuuluvat saisivat opiskella vain omaa uskontoaan.

      Voisin kuvitella, että Helsinkistä löytyy jo tälläisiä kouluja, joissa elämänkatsomustiedon pitäisi olla ensisijainen opetusryhmä, mutta syrjivä laki estää sen syntymisen.

      • 1a2b3c

        Tästäkin on tulossa lähivuosina suuri onkelma, koska Helsingissä viime vuonna (2014) lapsista kastettiin vain 45.3 prosenttia. 50 prosentin kasteosuus alitettiin Helsingissä jo pari vuotta sitten. Koko Helsingin hiippakunnan alueella kasteosuus on myös laskemassa alle 50 prosentin. Vuonna 2014 kasteosuus Helsingin hiippakunnan alueella oli 50.2 prosenttia. Vuonna 2014 syntyneet aloittaa koulun 6 vuoden päästä ja ikäluokka jossa Helsingissä ensimmäisen kerran kastettiin vähemmistö jo 4 vuoden päästä. Joten yhdenvertaisesti eri vakaumuksia kohtelevalla opetusryhmien ensisijaisuus muutoksella olisi jo kiire.


    • FUCKIFUUU

      Asia pitäisi viedä korkeimpaan hallinto-oikeuteen ja sitten vielä EIT. Nimittäin uskonnonvapaus takaa sen ettei ketään voida velvoittaa uskonnon pariin esim. opiskelemaan sitä.

      Tietenkään se ei koske niitä joiden ammattiin uskonto kuuluu kuten papit ja uskonnon opettajat tai sivuuttaa sitä kuten muut opettajat, sairaanhoitajat yms. jotka joutuvat saattamaan asiakkaitaan uskonnollisiin tapahtumiin. Mutta oppilailta asiaa ei voida vaatia.

      Ihmettelen vain miksi eivät eroa kirkosta, vai asuvatko paikkakunnalla jossa kirkolla on niin paljon valtaa, että voivat menettää työpaikkansa tai vuokra-asuntonsa.

      • TurhatIkeetPois

        Toivottavasti vievätkin. Eivätkä eroa kirkosta prosessin aikana. Kyse on siitä, voiko valtiovalta määrätä tuollaisen rasitteen kirkon jäsenyyden johdosta.


      • Ei se nyt ihan noin jyrkästi voi mennä. Jos historian tunnilla on pakko opetella että 1054 kristikunta hajosi kahtia, niin ei se uskonnonvapautta loukkaa.


      • FUCKIFUUU
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei se nyt ihan noin jyrkästi voi mennä. Jos historian tunnilla on pakko opetella että 1054 kristikunta hajosi kahtia, niin ei se uskonnonvapautta loukkaa.

        Uskonnon opiskelu ja se että opetetaan historiasta uskonnosta on kaksi eri asiaa. Eihän uskonnoista voi vaieta koska ne aiheuttavat vain ja ainoastaan pahaa, joten on asianmukaista että niistä kerrotaan faktat.

        Tässä vielä lyhyesti faktat:
        kristinusko=paha
        islam=paha
        juutalaisuus=paha
        hindulaisuus=paha
        buddhalaisuus=paha
        taolaisuus=paha


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      121
      5444
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      55
      3539
    3. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      43
      3319
    4. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2862
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      27
      2484
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      11
      2037
    7. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      26
      1748
    8. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1708
    9. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1687
    10. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      104
      1517
    Aihe