On uskovaisilla taas ongelmat

Rukoillako homojen puolesta vai kirotako?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015050619637945_uu.shtml

Oli päätös mikä tahansa, ele ei ole mitään muuta kuin symbolinen. Mitään oikeasti konkreettista väliä sillä ei ole, rukoileeko vai ei. Hehhehhee! On ne hulluja!
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Päättivät kuitenkin äänestyksen jälkeen rukoilla.

Äänestä
  • Kiroamispuoli sai myös vahvaa kannatusta, samoin se etteivät missään tapauksessa ole tervetulleita kirkon tiloihin.

    Äänestä

Menee kyllä niin yli, miten itsensä kristityiksi mieltäviltä jatkuvasti tulee tällaista touhua. Mikä ihmeen vihauskonto se on? Ja miten nämä nykyajan fariseukset onnistuvat aina korottamaan itsensä taivaisiin, vaikka tanssivat ripaskaa Jeesuksensa opetusten kanssa, kuten tässäkin keskustelussaan tekivät mennen tullen.

Nykyuskovat tunnetaan vihastaan.

Äänestä

Noista uskovaisista fundamentalisteista on inhimillisyys kaukana. Sääliksi käy.

Äänestä
  • miten inhimillisyys tähän liittyy?

    mikä asiassanne on sellaista joka kaipaa inhimillisyyttä, onko siinä jotain vikaa vai mitä?

    Äänestä

Kyllä rukoillaan, mutta ei HYVÄKSYTÄ.

Äänestä

Osaako joku selittää, miksi uskovaisten homofobia oli iltalehden mielestä etusivun uutinen? Senhän tiesi kaikki jo ennestään.

Äänestä

Miksi kirkon pitäisi rukoilla homoseksuaalisuuden puolesta?
Yhtä hyvin Seta voisi vaatia rukoilua miehen ja naisen välisen avioliiton puolesta.

Äänestä
  • Se on oikeasti ihan se ja sama, rukoileeko vai ei. Kukaan muu ei ole kuulemassa rukouksia kuin rukoilijat itse. Sehän tässä hullua onkin, että nuo ihmiset oikeasti uskovat, että rukoilulla olisi jotain merkitystä.

    Äänestä

  • Höhöhööö kirjoitti:

    Se on oikeasti ihan se ja sama, rukoileeko vai ei. Kukaan muu ei ole kuulemassa rukouksia kuin rukoilijat itse. Sehän tässä hullua onkin, että nuo ihmiset oikeasti uskovat, että rukoilulla olisi jotain merkitystä.

    mutta sinne kirkkoon teillä on kuitenkin kova halu !

    mikähän siinä mahtaa olla syy? mitä te sieltä haette?

    ei siellä ole mutteriopetusta sen saatte aapisesta.

    Äänestä

Rukoilla tulee heidän puolesta, niin kuin meidän kakkien synnintekijöiden puolesta.

Äänestä

AAnteeeksi, kuinka? Itseaasiassa tosiaankin, joku meistä voi kirjoittamaltasi vaikuttaakin, muttet saata tulla tietämään, kuka. Kuulin lainvalvonnasta (siitä oikeasta), ettei edes esivalta voi sinua pidättää.

Äänestä

Oikeastaan kyse on siitä, mitä rukoillaan. Jos esim. rukoilee myös homoille järkeä päähän, ei se ole ongelmallista. Niin voi rukoilla myös ateistien puolesta. :)

Onhan se myös niin, että rikollisten puolesta on sallittua rukoilla. Ei se kuitenkaan tarkoita, että rikosta hyväksytään, vaan että rikostelusta luovutaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tolloja kirjoitti:

Rukoillako homojen puolesta vai kirotako?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015050619637945_uu.shtml

Oli päätös mikä tahansa, ele ei ole mitään muuta kuin symbolinen. Mitään oikeasti konkreettista väliä sillä ei ole, rukoileeko vai ei. Hehhehhee! On ne hulluja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu