C -harjoituksia?

hgfdsdf

Pain viikon päästä olis koe. Missä kannattaa harjoitella c-ohjelmointia?

13

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotona.

    • raK-M

      Töissä.

    • LinuxOnVastaus

      Linuxissa ?

    • ubutubu

      Microsoftilla.

    • Bittinarkkari
    • arduinoatmega
      • kämäinenmittari

        Mitä järkeä, kun voi koodata pelejä?


    • rbjhsjkns

      Millainen on paperitentti amk:ssa? Mitä siellä pitää osata tehdä? En ole kirjoittanut koskaan riviäkään koodia kynällä, joten kuulostaa hankalalta. Varsinkaan kun ei voi tarkistaa omaa koodia sitä mukaa kun sitä tekee.

      • ehkätällaista

        Kyllä sen koodin voi tarkistaa kun muistaa C:n speksit ja katsoo, että joka rivi on syntaksin mukainen ja ohjelma tekee sen mitä kysytään. Todennäköisesti kysymykset eivät ole kamalan erikoisia, vaan voi olla vaikeusasteeltaan tyyliin kirjoita ohjelma, joka lukee merkkijonon ja kutsuu funktiota, joka tarkastaa onko merkkijono palindromi tai jotain vastaavaa tasoa. Tai sitten on annettu pätkä ohjelmaa ja kysytään, mitä se pätkä tekee annetuilla syötteillä. Tai sitten pitää tehdä pääfunktio, joka ratkoo annetun ongelman ja jossa pitää kutsua annettuja funktioita. Tai kirjoita funktion prototyyppi, joka saa double-luvun ja palauttaa integerin. Tai sitten on annettu koodia ja siitä pitää etsiä kaikki virheet.


      • jkghoh

        Jostain nyt pitäisi löytää jotain helppoja tehtäviä. oon koittanu keksiä jotain itse, mutta ei keksi mitään.


      • Kirjastostako
        jkghoh kirjoitti:

        Jostain nyt pitäisi löytää jotain helppoja tehtäviä. oon koittanu keksiä jotain itse, mutta ei keksi mitään.

        Etsi joku algoritmikirja.


    • maagista

      Rannalla. Bonuksena olet pimumagneetti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      184
      4764
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3650
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2562
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2237
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      48
      1510
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1298
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1141
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1132
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1063
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      983
    Aihe