Noviisi Sipilän täydellinen mahalasku

Siinä sitä sitten ollaan. KEPUn uudeksi messiaaksi mainostettu Juha Sipilä uhosi jo ennen vaaleja tästä "yhteiskuntasopimuksestaan" ja sen piti olla hänen mukaansa valmis jo ennen hallituksen muodostamista.

Eilen Sipilä putosi täydellisesti rähmälleen. Hän epäonnistui jo heti ensimmäisessä koitoksessaan todella pahasti. Voisipa jo sanoa, että Sipilän ennestäänkin heikko uskottavuus kärsi kovan kolauksen.

Juha Sipilää voi pitää jo heti pääministerikauden alussa rampana ankkana. Voipi olla, että Sipilän hallituksen kausi jää ennätyslyhyeksi. Jopa valehteluun ja liki rikolliseen toimintaan syyllistyneen Anneli Jäätteenmäen kyseenalainen ennätys pääministerikauden lyhyydessä saattaa mennä rikki.

21

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sippilä

      Känälle tulee mahalasku, kun etuuksia leikataan. Vaikeroi sitten uudelleen.

    • kana-aulis

      Sipilä osoitti vahvaa, hyvin vahvaa johtajuutta heti aivan aluksi!

      Jos keskustan hyvät ja kivuttomasti toteutettavat elvytystoimet ei kelpaa, niin sitten leikataan.

      • FaktaaPukkaa

        Sipilällä EI OLE MITÄÄN KEINOJA viedä tuntuvia heikennyksiä läpi. Hänestä on tulossa nk. heikko pääministeri. Johtajuutta Sipilä ei osoittanut. Kyse oli pikemmin johtajuuden puutteesta.

        Aikoinaan Paavo Lipponen osoitti vastaavassa tilanteessa johtajuutta ja runnoi silloin välttämättömät leikkaukset läpi ennen hallituksen muodostamista. Sipilällä ei tuohon rahkeet riittäneet.


      • 112laakiapukkaa
        FaktaaPukkaa kirjoitti:

        Sipilällä EI OLE MITÄÄN KEINOJA viedä tuntuvia heikennyksiä läpi. Hänestä on tulossa nk. heikko pääministeri. Johtajuutta Sipilä ei osoittanut. Kyse oli pikemmin johtajuuden puutteesta.

        Aikoinaan Paavo Lipponen osoitti vastaavassa tilanteessa johtajuutta ja runnoi silloin välttämättömät leikkaukset läpi ennen hallituksen muodostamista. Sipilällä ei tuohon rahkeet riittäneet.

        Sähköpyörän uudelleen keksineeltä insinöörintekeleeltä loppui pakista työkalut heti kättelyssä. Mammonakaan ei auta hallituksen muodostamisessa, vaikka sillä kepun velat maksettiinkin ja kai puheenjohtajuus sovittiin maksusuoritusta vastaan?


      • kronologia
        112laakiapukkaa kirjoitti:

        Sähköpyörän uudelleen keksineeltä insinöörintekeleeltä loppui pakista työkalut heti kättelyssä. Mammonakaan ei auta hallituksen muodostamisessa, vaikka sillä kepun velat maksettiinkin ja kai puheenjohtajuus sovittiin maksusuoritusta vastaan?

        Ehkä päinvastoin?

        "kai puheenjohtajuus sovittiin maksusuoritusta vastaan?"

        Ehkä maksusuoritus sovittiin puheenjohtajuutta vastaan?


    • kana-aulis

      SAK,n Lauri Lyly meinasi, että elvytystoimien kustannukset olisi jääneet pelkästään työntekijöiden vastuulle.
      Siis työttömiltä ja eläkeläisiltä ei olisi leikattu mitään. 8niiltähän sitä pitää ottaa).

      • FaktaaPukkaa

        Olet näköjään täysi tampio. Lyly tarkoitti, että työnantajapuoli ei olisi kantanut vastuuta millään tavalla. Oli aivan oikein, että tuollaiseen sopimukseen ei pidä mennä mukaan.


    • Hiohihihihihiii

      Siihen loppui Sipilän uho.

      Sipilän olisi kannattanut muistaa Cristoffer Taxellin vanha neuvo:

      "Ei kannata laittaa arvovaltaa peliin, jos sitä arvovaltaa ei ole."

    • Sipilä_kanveesissa

      Sipilän kunnianhimoinen tavoite yhteiskuntasopimuksesta karahti ensimmäiseen kuoppaan. Kuinka merkittävä tämä epäonnistuminen on uuden hallituksen kannalta jää nähtäväksi. Parasta mahdollista huomenlahjaa Sipilän ministeristö ei nyt saanut. Poliittisen insinöörijohtajan prosessikaavioon tuli ensimmäinen virhe. Sipilä säilyttää pokerinaamansa ja sanoo, että nyt edetään toista reittiä. Hallitus toteuttaa ne toimet, joita ei työmarkkinoilta saatu irti. Yrityksessä asia toimii ehkä näin. Politiikassa kyseessä on Sipilän ensimmäinen tappio. Ja se tuli näin aikaisessa vaiheessa.

    • J-Utta

      hih missä tarvitaan paksua p ersettä tässä olisi tyttö tarjoamassa hih híh

    • ei_Sipilää_haittaa

      Sipilällä on varaa kustantaa oma elämänsä, suomalaisilla työttömillä yms sitä ei ole eikä näköjään koskaan tulekaan.

    • Pyrrhoksenvoitto

      Sipilä oli suoraselkäinen kun ei lähtenyt tekemään tuluskukkaroa jäljelle jääneistä aineksista. Perinteinen poliitikko olisi kyhännyt mitäänsanomattoman julistuksen ja kehunut sitä merkittäväksi yhteiskuntasopimukseksi. Sipilällä on kanttia ottaa takkiin tässä asiassa. Ammattiliitoille taisi olla pyrrhoksen voitto, tulevat kovat leikkaukset iskevät kovin niiden jäsenistöön Saavat edelleen nauttia parin kuukauden vuosilomistaan mutta pienemmällä budjetilla. Ja puoli miljoonaa ihmistä nauttii 12 kuukauden vuosilomasta.

    • kana-aulis

      Kun porkkana ei kelvannut, jatkossa tulee raippaa paljaalle perseelle.

    • Yhteiskuntasopimuksen aikataulu oli epärealistinen, mutta sopimuksen ehtii tehdä myöhemminkin, vaikkapa Paavo Lipposen vuonna 1995 saaman "huomenlahjan" tyyliin. Eihän yhteiskuntasopimuksen pitänyt käytännössä toteutuakaan kuin vasta 2016. Toivottavasti erityisesti EK tulee järkiinsä ja tinkii vaatimuksistaan.

      • mot_

        Tässä on kyse johtajuudesta.

        Esko Aholla johtajuutta ei ollut.

        Paavo Lipposella johtajuutta oli silloin ja on edelleen.

        Juha Sipilällä johtajuutta ei ole.


    • nyt_se_nähtiin

      Vässykkä ei johtaja ainesta.

    • tarkkanäköinen

      Demari lässyttää johtajuudesta nyt ,muutamama tovi taakseppäin demarit lässyttivät isähahmoista niitä oli lipponen ja koivisto kuvottavaa kuunneltavaa

    • AappoPiippo

      Eipä tuosta eilisestä hallituspohjan muodostuksestakaan Sipilä kovin korkeita pisteitä saa. Hän ilmiselvästi toimi pettäen ja valehdellen.

      No sehän on Kepun perinteinen tapa.

    • Hohohohohohohooo

      Noviisi Sipilä on uhonnut, että hallitusohjelma on valmis toukokuun loppuun mennessä.

      Ans kattoo ny. Eppäillä soppii...

      • Vain kolmen puolueen hallituksessa ei olisi ihme, vaikka hallitusohjelma olisi valmis kahdessa viikossa. Vähemmän juoksemista, sovittelemista ja sähläämistä kuin normaalisti. Sitä paitsi hallitusohjelman on luvattu olevan suppeamman kuin mihin on totuttu.


    • KepuPettääAina

      Sipilä kompuroi jo ekassa koitoksessaan. Tiedot hallitusneuvotteluistakaan eivät ole yhtään rohkaisevampia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      150
      11392
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5874
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      161
      4704
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      14
      4648
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4321
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4183
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3477
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3230
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe