Miten alotan päiväkirjan??

Voi ei.. Mulla on semmonen ongelma, että ostin juuri päiväkirjan, enkä osaa alottaa kirjottamaan.. Esittelenkö itseni: "Rakas päiväkirja. Minun nimeni on Kirsi ja olen 36 vuotias. Harrastan kirjojen lukua ja asun Hyvinkäällä." Vai miten aloitan?? Apua kiitoksia?
42878
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei!
Voit aloittaa juuri noin, jos haluat, se on minusta oikein hyvä!:)
Mutta ei sinun tarvitse ollenkaan tehdä aloitusta, esimerkiksi toisessa kahdesta päiväkirjastani ei ole lainkaan aloitusta. Ensimmäisellä sivulla on ensimmäinen päivä!
Yksi hyvä keino on myös tehdä jotenkin näin:
Nimi: nimesi
Ikä: ikäsi
Harrastus: harrastuksesi
jne.
Siinä oli kaksi tapaa.
Voit myös käyttää mielikuvitustasi, ja esittäytyä päiväkirjallesi, kuin se olisi oikea ihminen. Esim. näin:
"Hei, kuka olet?"
"Hei, olen päiväkirja. Kuka sinä olet?"
"Olen Kirsi."
"Missä asut?"
"Asun Hyvinkäällä."
"Mistä pidät?"
jne. Eli, päiväkirjasi kysyy sinulta kysymyksiä:D
Toivottavasti keksit jonkin tavan aloittaa päiväkirjasi, tai päätät ettet 'aloita' sitä, kuten minä tein toisella päiväkirjallani.:)
Joo toi vika oli vähän hassu... Mutta mitä siitä?

Äänestä

http://kaikkikohdallaan.blogspot.fi/

Kuvaus kaiken vieneestä suhteesta. Kuvaus siitä, mitä oli olla toinen nainen. Epätoivoinen, mutta tavoitteellinen kuvaus eteenpäin menemisestä.

Äänestä

Voi ei löysin vanhan kommenttini täältä :'D Oon kirjoittanut sen varmaan joskus kymmenen-/yhdeksänvuotiaana :--D

Äänestä

Alituksesi on ihan hyvä kun kerrot vain totuudenmukaissesti miltä sinusta tuntuu, miten koet eri asioita, tilanteita , mikä kiinnostaa , mikävähemmän jne... " työ tekijäänsä opettaa" - työ myöskin tekijäänsä kiittää" Kun pitää päiväkirjaa ,- tai miksi nyt .tahtookaan sitä nimittää - Niin olen huomannut miten se auttaa purkamaan stressiä, oppii tuntemaan itseään syvemmin ja syvemin. Onnea ja siunausta matkaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirssi kirjoitti:

Voi ei.. Mulla on semmonen ongelma, että ostin juuri päiväkirjan, enkä osaa alottaa kirjottamaan.. Esittelenkö itseni: "Rakas päiväkirja. Minun nimeni on Kirsi ja olen 36 vuotias. Harrastan kirjojen lukua ja asun Hyvinkäällä." Vai miten aloitan?? Apua kiitoksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu