Miten alotan päiväkirjan??

Kirssi

Voi ei.. Mulla on semmonen ongelma, että ostin juuri päiväkirjan, enkä osaa alottaa kirjottamaan.. Esittelenkö itseni: "Rakas päiväkirja. Minun nimeni on Kirsi ja olen 36 vuotias. Harrastan kirjojen lukua ja asun Hyvinkäällä." Vai miten aloitan?? Apua kiitoksia?

4

2846

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmeohikulkija

      Hei!
      Voit aloittaa juuri noin, jos haluat, se on minusta oikein hyvä!:)
      Mutta ei sinun tarvitse ollenkaan tehdä aloitusta, esimerkiksi toisessa kahdesta päiväkirjastani ei ole lainkaan aloitusta. Ensimmäisellä sivulla on ensimmäinen päivä!
      Yksi hyvä keino on myös tehdä jotenkin näin:
      Nimi: nimesi
      Ikä: ikäsi
      Harrastus: harrastuksesi
      jne.
      Siinä oli kaksi tapaa.
      Voit myös käyttää mielikuvitustasi, ja esittäytyä päiväkirjallesi, kuin se olisi oikea ihminen. Esim. näin:
      "Hei, kuka olet?"
      "Hei, olen päiväkirja. Kuka sinä olet?"
      "Olen Kirsi."
      "Missä asut?"
      "Asun Hyvinkäällä."
      "Mistä pidät?"
      jne. Eli, päiväkirjasi kysyy sinulta kysymyksiä:D
      Toivottavasti keksit jonkin tavan aloittaa päiväkirjasi, tai päätät ettet 'aloita' sitä, kuten minä tein toisella päiväkirjallani.:)
      Joo toi vika oli vähän hassu... Mutta mitä siitä?

    • kaikkikohdallaan

      http://kaikkikohdallaan.blogspot.fi/

      Kuvaus kaiken vieneestä suhteesta. Kuvaus siitä, mitä oli olla toinen nainen. Epätoivoinen, mutta tavoitteellinen kuvaus eteenpäin menemisestä.

    • Myötähäpeäitseänikohtaan

      Voi ei löysin vanhan kommenttini täältä :'D Oon kirjoittanut sen varmaan joskus kymmenen-/yhdeksänvuotiaana :--D

    • Alituksesi on ihan hyvä kun kerrot vain totuudenmukaissesti miltä sinusta tuntuu, miten koet eri asioita, tilanteita , mikä kiinnostaa , mikävähemmän jne... " työ tekijäänsä opettaa" - työ myöskin tekijäänsä kiittää" Kun pitää päiväkirjaa ,- tai miksi nyt .tahtookaan sitä nimittää - Niin olen huomannut miten se auttaa purkamaan stressiä, oppii tuntemaan itseään syvemmin ja syvemin. Onnea ja siunausta matkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe