Fennon ainoa kommetti uudesta hallituspohjasta näyttää olevan, ettei RKP ole mukana. Siinä fennon ahdastakin ahtaampi maailmankuva. No onhan se pienikin ilo jotain fennon pimeässä ja olemattomassa risukasassa.
Fennon maailma on olemattoman pieni
risukassako
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ja sama ennakkoluuloisuus ja yleistys "fennoja" kohtaan vaan jatkuu! Hyvä juttu niin voidaan pitää rasistit oppositiossa jatkossakin.
Varmaan RKP:n palstalla keskitytään juuri RKP:hen - luulisin?
RKP:ssä keskitytään vain suomenkielisen kansan ivaamiseen mikä lisää vain vastenmielisyyttä koko hurripaskoja kohtaan. Kansan viha yltyy ja sekö on hurreista hyvää?
Höblässä nyt itketään, Lyden ja Ginman ovat haukkuneet ja syyllistäneet perussuomalaisia sen neljä vuotta ja mikä tulos: Rkp pihalle hallituksesta ja perussuomalaiset mukana.
Fennoja on noin viisi miljoonaa, mutta svekoja ilman ahvenanmaalaisia vain 0,27 miljoonaa.
Erityisesti svekomielisten fennojen maailma on pieni. Siihen mahtuu vain englanti ja pakkoruotsi. Se on kaukana monipuolisesta, avarasta maailmankuvasta ja tarpeellisesta kansainvälisyydestä. Niin ahtaan maailman he haluavat jakaa RKP:n kellokkaiden kanssa. Fennojen 75-prosenttinen enemmistö on toista mieltä siitä mikä on kielipoliittisesti avara maailmankuva, jota RKP olisi hallituksessa vastustamassa pukkina kaalimaata vartioiden.
Kielipolitiikka ei ole tullut millään tavalla hallitusneuvotteluissa esille. Oli fennot sitten mitä tahansa, ei näytä siltä, että kielikysymykset olisi tulossa millään tavalla esille hallitusohjelmassa. Tilanne on 2 yhtä vastaan ja Soini pysyy hiljaisena poikana. Tärkeää on saada talouselämä liikkeelle ja siihen tarvitaan kaikki kieliosaaminenkin kehiin. Persuilla tulee olemaa vaikeaa huonon kielitaidon taikiakin. Tulkkien kulta-aika alkaa.
Ainakin se on selvä, ettei nyt ole mukana - vihdoin neljäänkymmeneen vuoteen - puoluetta, jonka kynnyskysymyksenä on pakkoruotsin vaaliminen, vaatiminen ja lisääminen.
On täysin realistinen mahdollisuus, että pakkoruotsimiinoja aletaan purkamaan tulevan hallituskauden aikana. Esimerkiksi eräiden itäsuomen kuntien anoma kokeiluluontoinen mahdollisuus opetuttaa venäjää ruotsin tilalla voidaan varmasti nyt sallia kun edistystä jarruttanut kivikautinen riippakiviporukka on poissa. Se olisi pieni edistysaskel, ja ainakin pieni sulka kielivapauden puolesta puhumaan lupautuneiden hallitusvoimien hattuun.
Ei tämä mikään "pieni ilo" ole. Nyt voidaan muuttaa kielilait vastaamaan vallitsevia oloja. Hurrit kyykkyyn.
Niin siis yksinkertaisesti vain se on oikein ja oikeudenmukaista, että YHDEN ruotsinkielisen ääni on TASAN yhtä arvokas kuin YHDEN suomenkielisen ääni. Eli ei niin kuin se on aina ollut: yhden suomenkielisen ääni on 1/50 yhden ruotsinkielisen äänestä!!!!
On se hyvä, että fennokin alkaa tuntea demokratian säännöt. Niillä on edetty koko itsenäisyyden ajan. Eduskunnan enemmistöllä on tehty kaikki mlakipäätökset tässä massa. Eduskunta on se, joka on jälleen valittu. Muutos ei ole kovinkaan suuri edelliseen eduskuntaan verrattuna. Ei eduskunta rupea ajamaan yhden kansanosan asioita tarkoituksellisesti alas.
"Ei eduskunta rupea ajamaan yhden kansanosan asioita tarkoituksellisesti alas." =
pakkoruotsin on jatkuttava suomenkieliselle kansalle maailman tappiin asti.
Niinhän se on. Koulutusta ja siihen liittyen kielikoulutustakin on tietysti uudistettava mutta fennojen pakkoruotsihuumassa ei ole kyse kieliopetuksen uudistamisesta vaan yhden kansanosan tuhoamisesta. Perussuomalaisiin voi luottaa siinä, etteivät he halua tuhota suomalaista kansanryhmää vaikka he puhuisivat ruotsia.
Millä tavalla pakkoruotsista luopuminen tuhoaa suomenruotsalaiset? Henkisesti, oletan? Käy ns. kartanonherran egon päälle, kun suomenkielisen rahvaan ei enää tarvitse opetella herrasväen kieltä jolla tätä palvella ja piikoa?
Lennä, lennä, leppäkerttu,
ison kiven juureen.
Lennä leikkikedon kautta
unipuuhuun suureen.
.
Kulta-kultalehden alla
äiti puuron keittää.
Unituutu leppäkertun
lämpimästi peittää.
Laula, laula, unilintu,
tuoksu, tuomenterttu.
Nuku, punapaitulainen,
pikku leppäkerttu.
https://www.youtube.com/watch?v=DLXZIa1-Viw&index=21&list=PLP8mnECK606hv3UD97XMXh-jyD-bz-48-
Perussuomalainen kulttuuriministeri Halla-Aho ottaa sitten kantaa runoiluun ja runoihin.
Oliko yllätys, ettet tuntenut kyseistä LAULUA? Vihdoin lensi leppäkerttu hallituksesta. Vain suomalainen itse voi puolustaa suomalaisuutta, vain hän sen tuntee (näköjään). Kukaan ei voi sitä tehdä meidän puolestamme!
Ottaako hurripoloista nyt noin paljon pönttöön kun kerrankin on joutunut kakkosluokkaan?
Ei tässä havaita luokkamuutoksia. Hurri on aina kuulunut itsenäisessä Suomessa kakkosluokkaan. En ole koskaan havainnut, että fenno olisi arvostanut hurria. Fennoja on sentäs 95% suomalaisista. Toinen asia on, että suomalainen demokratia on pitänyt hyvää huolta myöskin kielivähemmistöstä.
Se on juuri nuin. Mitä ihmeen rääpäleitä tämän päivän fennot oikein ovat?
Nooh onneksi Stubb on vetämässä länteen päin, muuten oltaisi kaikki Valko-Venäjän tapainen kurala jota johtaisi Soinit, Sipilät, Haapasalot ja muut vääränaamat. Stubbiin luotan täysin, länsimaisesti sivistynyt mies.
Ovatko Sipilä ja Soini Venäjän agentteja? No. Stubbilla on todellinen Suomalais-kansallinen tehtävä edessään. Onneksi Stubb osaa myöski
Ruotsia.
No sittenhän fennon maailma on yhtä suuri kuin tavan suomenruotsalaisen, tai ainakin erkoopeeläisen.
:)
Oli onni että Sipilä ei ottanut RKP:n kielitalibaaneja hallitukseen. Muutenhan aika menisi jatkuvaan RKP:n valitukseen ettei neuvotteludokumentit ole käännetty ruotsiksi ja lakipykälien mahdollisia vaikutuksia ruotsinkielen asemaan ole perusteellisesti tutkittu.
Nyt voi hallitus kääria hihat ja tehdä päätöksiä joita tarvitaan Suomen pääsemiseksi taas jaloilleen.
Ensimmäinen hallituksen esitys varmaan on kielten opetusen uudelleenjärjestely kouluissa niin että priorisoidaan kieliä joista on Suomelle todellista hyötyö.