med vår nya fina regering ?Jag är så pessimistisk att jag tror att det som vanligt blir de arbetslösa ,fattiga och utstötta.
Nåja Soini har ju chans att visa hur mycket han bryr sig om sina röstare från "folket ".
Vem kommer att lida mest...
10
58
Vastaukset
- INGENSYNDABOCKMERA
Ändå positivt,man kan inte skylla på SFP.
- Hiphiphurraa
Jag är glad över att SFP inte är med i det förestående blodbadet!! Det är klart att de fattiga och utstötta drabbas värst, det är ju de som får mest.
Hiphiphurraa kirjoitti:
Jag är glad över att SFP inte är med i det förestående blodbadet!! Det är klart att de fattiga och utstötta drabbas värst, det är ju de som får mest.
Stiftelserna betalar er och sveriges troller skriker om svenskan ställing så i fortsättning ni ska känna er mycket avsevärdä som förr. Pamperade. Vi finner måste göra hård jobbet men utan er som alltid.
- vitunhurri
Inte betyder arbetslöshet eller Finlands ekonomi någonting...det viktigaste var att få SFP sparkad från regeringen.Fennona är så fosterländska.
- addaadsd
Mites jos kirjoittaisitte suomea tai uisitte lahden taakse?!
- dsdaadda
Dethär är fortfarande ett tvåspråkigt land och vi har all rätt att diskutera politik på svenska.
- Svekotrolli
Ei huvita, opettele sinä ruotsia! Älä tyrkytä pakkosuomea!
Muista kielivapaus! - 342987
dsdaadda kirjoitti:
Dethär är fortfarande ett tvåspråkigt land och vi har all rätt att diskutera politik på svenska.
Persufennona tror att de nu här också "regerar ".
- gugugvjgf
Äntligen en regering som kommer att göra strukturella förändringar . Bl.a. genom att reformera språkundervisningen i skolorna. Det viktigaste är att obligatoriska svenskan hamnar på historiens sophög.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2041481Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441144Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30711Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20646Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617