http://www.pohjolansanomat.fi/Paikalliset/1194978946262/artikkeli/ruotsalaistankit matkalla rovajarvelle.html
"Ruotsalaisen Norrbottenin rykmentin osasto osallistuu Lapin jääkäripataljoonan harjoitukseen osana maavoimien Over Border -harjoitustoimintaa. Ruotsalaisten harjoitusjoukko saapuu Rovajärvelle 7. toukokuuta alkaen. Harjoitus kestää 11.–16. toukokuuta.
Norrbottenin rykmentin osastossa on noin 65 palkattuun henkilökunta ARV90-vaunu, kuorma-autoja, lavettiajoneuvoja, telakuorma-autoja sekä henkilöautoja.
########################################################
Osastolla on lisäksi sille kuuluva kevyt aseistus.
Harjoitus on hyväksytty puolustusministeriön toimesta vuoden 2015 kansainväliseksi harjoitukseksi.
Harjoitustoiminta on osa maavoimien pohjoismaista yhteistyötä (NORDEFCO) ja Over Border -harjoitustoimintaa."
Kovat ovat pojilla aseet ! kun oikein henkilöautot on otettu ulos naftaliinista !
Tulevat varmaan sivari Haglundin määräämin asein, Rovajärvelle sotimaan!
Late Lapista. SSSS Ry!
NE TULEE JA JYRÄÄ MEITIN !
4
<50
Vastaukset 4
- turhiapeltipurkkejanyk
Antaa tulla vaan: http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/georgian_sota_opetti_venajan_tankit-27315
Horlowskit nyt sotivat aselepo ajatkin, kuten Ukrainassakin tehdään !
Mutta että puolueettoman maan Rovajärvelle tulee jälleen vieraanvaltakunnan sotilaita henkilöautoineen ja nuuskapurkkeineen tappelemaan !
Se on paha merkki se !
Late Lapista. SSSS Ry!
- neitiABC
Jokos ruotsalaisia harjoitusjoukkoja on näkynyt Rovajärven tienoilla?
Varmaan on näkynyt jo 6/5-15, Ruotsalainen tulee aina ajoissa sotimaan!
Late Lapista. SSSS Ry!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411614- 1481091
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70960Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi318894- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 66648
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571