http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015050819651689_uu.shtml
Jutun lopussa Mikaela Nylander vaatii, että hallitus huolehtii maan kaksikielisyydestä vastakin!? Kuulemma se ei saa olla "yhden puolueen varassa"? En ole varma, mitä puoletta Nylander tarkoittaa. RKP:tä tai Kokoomusta?
Kohtuuttoman kielisysteemin pönkittämiseen on osallistunut pesuja lukuun ottamatta kaikki muut puolueet.
RKP jatkaa valitustaan mediassa!
7
50
Vastaukset
- OutoVaatimus
Mikaela toivoo, että "puolustetaan kaksikielisyyttä". Mitä hän tuolla oikein tarkoittaa? Pakkoruotsituksen ja muiden kielikohtuuttomuuksien ylläpitämistä vai?
Suomi kuten mikä muu maa tahansa on juuri niin kaksikielinen kuin ON! Eli kyse on siitä, että vähemmistökielisiä on tarvittava määrä laajalla alueella.
Ei kaksikielisyys ole mikään lakiasia tai ylhäältä tulevan määräyksen varassa, kuten svekot mielellään ajattelevat.- AiPiikVeriKuut
Patt ai piliiiv tätt inklis is veri impotentt. Ai vass in Tsikako äntt ai piik inklis. Ai riit inklis at skuuul. Patt in Tsikako noupati untterstäntt. Ai piliiiv amerkans tont piik inklis.
oonkohan se niin että rkp on luonut vuosikymmenien aikana olkinuken ja sen kuuluisan kehäpäätelmän, että he ovat olemassa vain ruotsinkielen takia, ilman heitä ei olisi ruotsinkieltäkään. kun suomenruotsalaiset heräävät tästä rkpeen aivopesu-painajaisunestaan koko puolueen kannatus romahtaa. toisaalta rkpeetä ei tarvita edes siihen joten puolueen kauhukuva on: rkp on kaikille haitallinen ja tarpeeton.
- takuuvarmasti
"Ei kaksikielisyys ole mikään lakiasia tai ylhäältä tulevan määräyksen varassa, kuten svekot mielellään ajattelevat."
Kyllä se meidän suruillemme on juuri sellainen. Sen vuoksi meillä onkin tämä muissa maissa kielletty käytäntö jossa ihmiset erotellaan kielen ja uskonnon mukaan. Ruotsissa eikä muissakaan Pohjoismaissa ole saanut rekisteröidä ihmisten äidinkieltä enää vuosikymmeniin mutta meillä surut pitävät tästä rekisteröinnistä tiukasti kiinni. Rekistereihin sujahtaa paljon muitakin kuin ruotsia äidinkielenään puhuvia.
- kriisipalaveri
Meillä pidetään tuota "aateliskalenteria",jotta tiedetään kuinka paljon
palveltavia rahvaalle on ja sitä varten varmuuden vuoksi pitää joka ikäluokka ruotsittaa.
Rkp:llä on jo pidetty kriisikokousta ja vaadittu,että nyt on heti alettava esittää vaatimuksia hallitusneuvottelijoille.
Nyt kun on aika selväksi tullut,mikä matokuuri on tulossa suomalaisille
ja kai jokainen selväjärkinen se ymmärtää,ettei enää voida enempi
velkaantua niin tämä "eliittikansalaisten" ryhmä aikoo jälleen ruveta
vaatimaan vain lisää.
No kyllä joku kommentoija mainitsi siitä,ettei ehkä ollut kovin
viisasta olla niin ylimielinen ja demonisoida muita puolueita.
Haglundhan esitti viimeksi tänään kuinka mahdollinen tuleva hallitus
edustaa takapajuisuutta,eikä ole niin kansainvälinen.
Sillä ruotsin taidollahan sitä kansainvälisyyttä ei kyllä saavuteta,
Calle-pieni.Et todellakaan halua,että suomalaiset kansainvälistyy. - TänäänMyös
TÄNÄÄNKIN Haglundista uutinen Iltalehdessä, missä valitteli ja ihmetteli oppositioon jäämistä!
Miksi ihmeessä toimittaja ei osaa huomauttaa, että kuinka paljon suurempi ihme oli se, että pieni etuilupuolue oli 40 vuottaa putkeen hallituksessa!?
Uutisen mukaan RKP on vieläkin(?) valmis hallitukseen, jos tarve vaatii. Sveksurut toivovat jotain takaporttia, mistä livahtaa vieläkin mukaan! ;-) - paskat.joo
Aina ne valittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643235Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1002197- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132