Harhaoppi: kolminaisuus

Genesis esittää, että on olemassa ainoastaan yksi olento, jota voidaan aidosti kutsua Jumalaksi NIMELTÄ YHWH. Kaikki muut ei-inhimilliset olennot, joiden olemassaolo kuvataan tai joihin vihjataan, ovat ainoastaan enkeleitä tai vastaavanlaisia olentoja. Jumala esitetään maailman luojana, ja hänen olemassaolonsa luomakunnan ulkopuolisena ja takaisena asiana. Jumala ilmoittaa toista sata kertaa itsestään olevan YKSI JUMALA nimeltä YHWH, ei toista tai kolmatta YHWH. Jeesus ja apostolit uskoivat juutalaisten tavoin, että on olemassa vain yksi Jumala, joka on Israelin isä (Jer 31:9; 2Moos 4:22) ja kaiken olevaisen luoja (1Moos. 1–2; Psa 33:6-9). Tämä voidaan nähdä Jeesuksen omista sanoista ja profeettojen monista kirjoituksista, joissa Jumala (YHWH) itse sanoo olevansa ainoa Jumala, eikä hänen rinnallaan ole toista tai kolmatta jumala. Jos kerran Isä on yksin YHWH, niin silloin Jeesus ei voi olla tämä YHWH, vaan hän on "YHWH:n poika" eli Jeesus on "Jumalan poika", niin kuin kirjoituksista voidaan nähdä.

Jesaja 43: 10-13: Te olette minun todistajani, sanoo YHWH, minun palvelijani, jonka minä olen valinnut, JOTTA TE TUNISITTE MINUT JA USKOISITTE MINUN JA YMMÄRTÄISITTE , että MINÄ SE OLEN. ENNEN MINUA EI OLE LOUTU YHTÄKÄÄN "JUMALA" EIKÄ MINUN JÄLKEENI TOISTA TULE. Minä,minä olen YHWH , *EIKÄ OLE MUUTA PELASTAJAA KUIN MINÄ*. Minä olen ilmoittanut, olen pelastanut ja julistanut, eikä ollut vierasta jumalaa teidän keskuudessanne. Te olette minun todistajani, sanoo YHWH, ja minä olen Jumala. TÄSTÄEDESKIN MINÄ OLEN SAMA . Ei kukaan voi vapauttaa minun kädestäni; minkä minä teen, kuka sen peruuttaa?

*Jeesuksen nimi hepreaksi Yeshua tarkoitta= YHWH ON PELASTAJAA
Vastaavanlaisia raamatunkohtia on yli toista sataa.


Käsitys kolminaisuudesta voidaan löytää kaikista muinaisista pakanauskonnoista ja eräistä filosofisista teorioista. Itämaisilla kansoilla luku 3 on yleisesti pyhä ja jumaluuskin on aina jonkinlainen kolminaisuus. Vanhimmassa brahmanismissa kolminaisuus esiintyy muodossa Brahma (isä), Sana ja pyhä henki. Myöhemmin tätä kolminaisuutta on nimitetty tri-murtiksi, ja sen ovat muodostaneet Brahma, Vishnu ja Siva. Kolmiyhteistä jumaluutta ovat palvoneet myöskin Kiinan ja Japanin buddhistit, vanhat egyptiläiset, kreikkalaiset, roomalaiset, persialaiset, meksikolaiset, perulaiset, skandinaavit ym. Persialaisilla oli kolminaisuus Oromasdes, Mithra ja Arimanius, egyptiläisillä Osiris, Horus ja Typhon, skandinaaveilla Odin, Thor ja Frey. Baylonialaisten Ainoan Jumalan ykseydessä oli kolme persoonaa ja tuon heidän kolminaisuusoppinsa symbolina he käyttivät Layardin tutkimusten mukaan tasasivuista kolmiota, kuten hyvin tiedetään roomalaiskatolisen kirkon tekevän tänäkin päivänä. Myös egyptiläiset käyttivät kolmiota "kolminaisen jumaluutensa" symbolina. Paavinkirkolla on joissakin sen kirkoista, kuten esimerkiksi pyhän kolminaisuuden veljeskunnan luostarissa Madridissa, kuva kolmiyhteisestä jumalasta, jolla on kolme päätä yhdessä ruumiissa. Babylonialaisilla oli samankaltainen kuva. Intiassa esitetään korkein jumaluus samalla tavoin kolmena päänä yhdessä ruumiissa eräässä kaikkein vanhimmista luolatemppeleistä nimellä "Eko Deva Trimurtti", "Yksi Jumala, kolme muotoa". Kolminaisuusoppi ei tule Raamatun opetuksista, vaan pakanauskonnoista, joista se sitten siirtyi Paavin kirkkoon ja sitäkautta vuosisatojen aikana kaikkiin kirkkokuntiin sekä herätysliikkeisiin.

Jeesus ja Pyhä Henki eivät ole Jumala, eivätkä persoonia, Jumala ei ole kolme persoona (eli Jumala on kolme).

Jos sanot että Jeesus on Jumala niin olet antikristus koska kiellät silloin, että Jeesus on Kristus (Jumalan Voideltu) ja Jumalan Poika.

Minua ihmetyttää se, näillä palstoilla liikkuu myös jonkin verran pappeja, pastoreita ja vanhimmistoveljiä, niin eivät siitä huolimatta lähde ojentamaan minua Raamatulla. Syy on se ettei Raamatusta kolminaisuutta löydy.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Luterilaisille selkeä asia?

Äänestä
  • Todellisuus on joka tapauksessa pohjimmiltaan moniselitteinen.

    Äänestä

Jumala (Jehova) alkoi aineen luomisen 6 2/3 vrk:tta ennen kuin Sana sikisi olemassaoloon Jumalan Pyhästä Hengestä.

4 vrk:tta mittaisen ajanjakson jälkeen Sanan sikiämisestä sikisi Jumalan Pyhästä Hengestä olemassaoloon Pyhä Henki joka sai myöhemmin 2 ja 3 luomiskauden aikana toiseksi nimekseen Gabriel (Jumala on voimani tai Jumala on väkevyyteni)

Sekä Sana että Pyhä Henki luotiin jumaliksi, ei enkeleiksi vaikka Pyhästä Hengestä onkin käytetty myöhemmin nimeä enkeli tai Herran enkeli.

6 vuorokautta pituisen ajanjakson jälkeen Pyhän Hengen eli Gabrielin sikiämisestä alkoi ensimmäinen luomispäivä. Tuo ensimmäinen luomispäivä oli pituudeltaan 270:n vuorokauden mittainen ajanjakso. Toinen luomispäivä oli pituudeltaan 272:n vuorokauden mittainen ajanjakso. Toisen ja kolmannen luomispäivän aikana Pyhä Henki siirsi uutta mannerta noin 2000 kilometriä länteen vanhasta mantereesta Jumalan Voimalla (Pyhän Hengen) joka oli hänessä, niin että uusi ja vanha manner erkanivat toisistaan.

Kolmas luomispäivä oli pituudeltaan 272:n vuorokauden mittainen ajanjakso. Neljäs luomispäivä oli pituudeltaan 274:n vuorokauden mittainen ajanjakso. Viides luomispäivä oli pituudeltaan 273:n vuorokauden mittainen ajanjakso. Kuudes luomispäivä oli pituudeltaan 268:n vuorokauden mittainen ajanjakso. 160 vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua olemassaoloon tuli kolmas luotu persoona Uriel,

Kuudennen luomispäivän aikana tuli olemassaoloon kaikkiaan 72 persoonaa joista naispuolisia oli 13 kpl. Noiden kuuden luomispäivän alin luomisaika oli 1628,28 vuorokautta eli 271,38 vuorokautta luomispäivää kohden ja ylin 1630,14 eli 271,69 vuorokautta luomispäivää kohden. Jumala lepäsi seitsemäntenä päivänä ja sen pituus oli 78 vuorokautta.

Äänestä
  • JHWH ei ole Jehova vaan J AHVE.

    Äänestä

Jeesuskin on Jumala:

Joh. 8:58 "Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti: jo ennen kuin Abraham syntyi -- minä olen ollut." Pyhä Raamattu, Raamattu kansalle 2013

Tuosta jakeesta sen ymmärtää se, jolla on sydämessään totuuden Henki eli Pyhä Henki, joka on Jumalan Henki, Pyhä Henki, joka on myös Jumala. Kolminaisuutta, kolminaisuutta.

Äänestä

Tämä jehovantodistajien "lähetystyö" palstalla oikein "kruunaa" tämän lopullisesti.

Kaikkea muuta tuputetaan paitsi että kuulisi jotain klassisesta kristinuskosta. Muistuttaa ihan sitä kirkko kuulolla -palstaa.

Valitettavasti tätä ei voi lopettaa.

Äänestä

Itse olet harhaoppi.
Jumalan poika on Jeesus ja kun hän lähti, meitä tuli ohjaamaan PH.
Siinä sinulle 3 ja kolmiyteinen Jumala.
Raamatusta löytyy. Älä usko hei ihmisten selityksiin, kuten jehovien sössötyksiin. Niitä kun riittää loputtomasti.
Sano niille, että nyt riittää, pitäkää turpanne kiinni.
Jos et sano, niin uppoat valhesiin ja vääryyksiin.
Ota totuus ja unohda jehovat.

Äänestä
  • Oikein, asiat selvenee kun Jumala ilmaisee itsensä kelle ilmaisee Poikansa Jeesuksen Kristuksen kuten ilmaisi kristittyjen vihaaja Paavalille Damaskon tiellä, jonka jälkeen Paavali alkoi julistamaan ristiinnaulittua ja ylösnoussutta Jeesus Kristusta. Kiitos siitä iänkaikkisesti Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumalalle. Ja nyt nukkumaan ja ennen kaikkea kiittämään Jeesusta siitä mitä Jeesus on tehnyt puolestani, samoin aamulla ja sitten Jeesuksen seuraajien joukkoon Hengen yhteydessä elävässä organismissa, joka tuntee nimen seurakunta l. ecclesia (maailmasta uloskutsutut).

    Äänestä

Miksi ristin symboli on Jehovan todistajille nykyään kauhistus, vaikka ristiä käytettiin vuosikausia Vartiotorni-lehden kannessa? Miksi järjestö kieltää jäseniltään elämää pelastavat verensiirrot?




Jehovan todistajat tunnetaan parhaiten monista täyttymättömistä "maailmanlopun" ennustuksista. Liikkeen historia kätkee sisälleen useita järjestön kannalta epämieluisia asioita, joiden kaivelemisesta kuka tahansa Jehovan todistaja voisi joutua erotetuksi. Tässä kirjassa tuodaan esille asioita kulissien takaa. Kirjan sivuilla on harvinaisia ja ainoalaatuisia alkuperäisdokumentteja valokopioina. Kirjan monipuolisuus käy ilmi pelkästään sisällysluetteloa selaamalla.



Pasi Turusen huolellinen tutkimustyö herätti jo kirjan ensimmäisen painoksen ilmestyttyä suurta mielenkiintoa aina mediaa myöten. Siitä muodostui nopeasti alansa perusteos, joka myytiin pian loppuun. Paljon kysytty kirja on saatavana toisena, uudistettuna painoksena. Toinen painos sisältää myös täysin uutta aineistoa.




Jokaisen Jehovan todistajien järjestöstä kiinnostuneen tulisi tutustua tämän kirjan sisältöön. Se tarjoaa toisenlaisen, kriittisen näkökulman Jehovan todistajista. Kirja on verraton apu evankelioinnissa ja tarpeellinen jokaiselle, jolla on läheisiä Jehovan todistajien vaikutuspiirissä.
http://www.kuvajasana.fi/fi/tuotteet/?id=18&selProduct=13&selGroup=24

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jumala.on.yksi kirjoitti:

Genesis esittää, että on olemassa ainoastaan yksi olento, jota voidaan aidosti kutsua Jumalaksi NIMELTÄ YHWH. Kaikki muut ei-inhimilliset olennot, joiden olemassaolo kuvataan tai joihin vihjataan, ovat ainoastaan enkeleitä tai vastaavanlaisia olentoja. Jumala esitetään maailman luojana, ja hänen olemassaolonsa luomakunnan ulkopuolisena ja takaisena asiana. Jumala ilmoittaa toista sata kertaa itsestään olevan YKSI JUMALA nimeltä YHWH, ei toista tai kolmatta YHWH. Jeesus ja apostolit uskoivat juutalaisten tavoin, että on olemassa vain yksi Jumala, joka on Israelin isä (Jer 31:9; 2Moos 4:22) ja kaiken olevaisen luoja (1Moos. 1–2; Psa 33:6-9). Tämä voidaan nähdä Jeesuksen omista sanoista ja profeettojen monista kirjoituksista, joissa Jumala (YHWH) itse sanoo olevansa ainoa Jumala, eikä hänen rinnallaan ole toista tai kolmatta jumala. Jos kerran Isä on yksin YHWH, niin silloin Jeesus ei voi olla tämä YHWH, vaan hän on "YHWH:n poika" eli Jeesus on "Jumalan poika", niin kuin kirjoituksista voidaan nähdä.

Jesaja 43: 10-13: Te olette minun todistajani, sanoo YHWH, minun palvelijani, jonka minä olen valinnut, JOTTA TE TUNISITTE MINUT JA USKOISITTE MINUN JA YMMÄRTÄISITTE , että MINÄ SE OLEN. ENNEN MINUA EI OLE LOUTU YHTÄKÄÄN "JUMALA" EIKÄ MINUN JÄLKEENI TOISTA TULE. Minä,minä olen YHWH , *EIKÄ OLE MUUTA PELASTAJAA KUIN MINÄ*. Minä olen ilmoittanut, olen pelastanut ja julistanut, eikä ollut vierasta jumalaa teidän keskuudessanne. Te olette minun todistajani, sanoo YHWH, ja minä olen Jumala. TÄSTÄEDESKIN MINÄ OLEN SAMA . Ei kukaan voi vapauttaa minun kädestäni; minkä minä teen, kuka sen peruuttaa?

*Jeesuksen nimi hepreaksi Yeshua tarkoitta= YHWH ON PELASTAJAA
Vastaavanlaisia raamatunkohtia on yli toista sataa.


Käsitys kolminaisuudesta voidaan löytää kaikista muinaisista pakanauskonnoista ja eräistä filosofisista teorioista. Itämaisilla kansoilla luku 3 on yleisesti pyhä ja jumaluuskin on aina jonkinlainen kolminaisuus. Vanhimmassa brahmanismissa kolminaisuus esiintyy muodossa Brahma (isä), Sana ja pyhä henki. Myöhemmin tätä kolminaisuutta on nimitetty tri-murtiksi, ja sen ovat muodostaneet Brahma, Vishnu ja Siva. Kolmiyhteistä jumaluutta ovat palvoneet myöskin Kiinan ja Japanin buddhistit, vanhat egyptiläiset, kreikkalaiset, roomalaiset, persialaiset, meksikolaiset, perulaiset, skandinaavit ym. Persialaisilla oli kolminaisuus Oromasdes, Mithra ja Arimanius, egyptiläisillä Osiris, Horus ja Typhon, skandinaaveilla Odin, Thor ja Frey. Baylonialaisten Ainoan Jumalan ykseydessä oli kolme persoonaa ja tuon heidän kolminaisuusoppinsa symbolina he käyttivät Layardin tutkimusten mukaan tasasivuista kolmiota, kuten hyvin tiedetään roomalaiskatolisen kirkon tekevän tänäkin päivänä. Myös egyptiläiset käyttivät kolmiota "kolminaisen jumaluutensa" symbolina. Paavinkirkolla on joissakin sen kirkoista, kuten esimerkiksi pyhän kolminaisuuden veljeskunnan luostarissa Madridissa, kuva kolmiyhteisestä jumalasta, jolla on kolme päätä yhdessä ruumiissa. Babylonialaisilla oli samankaltainen kuva. Intiassa esitetään korkein jumaluus samalla tavoin kolmena päänä yhdessä ruumiissa eräässä kaikkein vanhimmista luolatemppeleistä nimellä "Eko Deva Trimurtti", "Yksi Jumala, kolme muotoa". Kolminaisuusoppi ei tule Raamatun opetuksista, vaan pakanauskonnoista, joista se sitten siirtyi Paavin kirkkoon ja sitäkautta vuosisatojen aikana kaikkiin kirkkokuntiin sekä herätysliikkeisiin.

Jeesus ja Pyhä Henki eivät ole Jumala, eivätkä persoonia, Jumala ei ole kolme persoona (eli Jumala on kolme).

Jos sanot että Jeesus on Jumala niin olet antikristus koska kiellät silloin, että Jeesus on Kristus (Jumalan Voideltu) ja Jumalan Poika.

Minua ihmetyttää se, näillä palstoilla liikkuu myös jonkin verran pappeja, pastoreita ja vanhimmistoveljiä, niin eivät siitä huolimatta lähde ojentamaan minua Raamatulla. Syy on se ettei Raamatusta kolminaisuutta löydy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu