Huumeethan aiheuttavat kaikenlaisia aistiharhoja ja poikkeavaa käytöstä. Huumeissa sitä ihminen voisi jopa tappaa toisen, poltella sitä jollakin takkaraudalla taikka irrottaa pään taikka yrittää vaikka raahata uhrinsa takkaan ja valella sytystysnesteellä.
Ehkei puhe huumeista tässä yhteydessä ole aivan puppua, jos kerran siellä Seinäjoella on ihan omat muuntohuumeet. Semmoistakin on puhuttu, että Oona olisi puhunut Hannan huumeongelmasta koulussa jollekulle opettajalle.
Huumeet eivät - niin kuin ei alkoholikaan - tietenkään ole mikään lieventävä tekijä, mutta sitä taustaa vasten jotkut kauheudet... niin, tulisivatko selitetyiksi.
Ehkei puhe huumeista tässä yhteydessä ole aivan puppua, jos kerran siellä Seinäjoella on ihan omat muuntohuumeet. Semmoistakin on puhuttu, että Oona olisi puhunut Hannan huumeongelmasta koulussa jollekulle opettajalle.
Huumeet eivät - niin kuin ei alkoholikaan - tietenkään ole mikään lieventävä tekijä, mutta sitä taustaa vasten jotkut kauheudet... niin, tulisivatko selitetyiksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lopeta jo, anna asian olla kun et mistään mitään ymmärrä.
Toisessa ketjussa oli Seinäjoen huumeista:
Seinäjoella on ollut huumeita melko paljon liikkeellä uutisten mukaan. Muuntohuume, joka sattaa aiheuttaa psykoosiin johtavia tiloja ja ennalta arvaamatonta, poikkeuksellisen väkivaltaista käyttäytymistä sekä muuta aggressiivisuutta. Tämähän tuollaisen teon selittäisi.
Uutinen vuoden 2014 tammikuulta:
"Seinäjoelle on rantautunut arvaamatonta ja vaarallista muuntohuumetta.
Poliisi on kenttätoiminnan yhteydessä alkuviikosta takavarikoinut ALFA-PVP:ksi (alfa-pyrolidinovaleferoni) epäiltyä muuntohuumetta Seinäjoelta.
Tämänhetkisen esitutkintatiedon perusteella ainetta on saattanut tulla paikkakunnalle enemmänkin. Aine on saanut huumeluokituksen viime vuoden lopussa.
Huume on käyttöominaisuuksiltaan arvaamaton ja saattaa aiheuttaa psykoosiin johtavia tiloja ja ennalta arvaamatonta, poikkeuksellisen väkivaltaista käyttäytymistä sekä muuta aggressiivisuutta.
Poliisi varoittaa aineen käyttämisestä edellä mainittujen haittavaikutusten takia. Aine on huumausaineeksi luokitellut pyrovaleronin johdannainen.
Huume on väriltään vaaleata ja muodoltaan kiteistä. Asiaa tutkitaan osana laajempaa kokonaisuutta törkeänä huumausainerikoksena."
Missä vitun toisessa ketjussa? Yhtä ja samaa ketjua nyt tänne kopioit. Etkö millään malta odottaa virallista tiedottamista vaan vängällä täytyy levittää hilseestä raavittuja motiiveja.
Olisi hyvä jos jutuissasi olisi edes siteeksi faktaa, mutta ei.
dottamista ei tässä asiassa tule. Oikeuden päätöksen jälkeen suppea julkilausuma Huumeista ei mainita mitään. Tekotavasta ei mainita mitään. Mainitaan vain - nimiä mainitsematta - että nuori naishenkilö surmasi toisen nuoren naishenkilön.
http://yle.fi/uutiset/seinajoella_takavarikoitiin_aggressiivisuutta_aiheuttavaa_uutta_muuntohuumetta/7029971
Jos niitä on ollut tuolloin, niin oletettavasti niitä liikkuu edelleenkin...
Tuskin ne aineet ovat kadonneet Seinäjoen kaduilta. Nuuskaakin käytetään, vaikka siä joutuu tuomaan Suomen rajojen ulkopuolelta. Helpompaa muuntohuumeiden hankinta on.
Onhan se kerrottu että päihteillä ei ole osuutta asiaan.