Kielilain muutos

Jos Suomen kielilakia tullaan perussuomalaisten aloitteesta muuttaamaan niin, että kunta on kaksikielinen, vasta kun kielivähemmistön koko on yli 25 prosenttia kunnan väkiluvusta, seuraavat kunnat muuttuvat yksikielisiksi: Espoo, Helsinki, Vantaa, Lohja, Turku, Kokkola, Myrskylä, Pyhtää, Kirkkonummi. Saadaanko näin halutut miljoona säästöt aikaan?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

TÄRKEIN kieliASIA ON POISTAA KOULUJEN PAKKOKIELI RUOTSI ja toiseksi tärkein on ettei sen tilalle oteta mitään vaihtoehtopakkokieltä venäjää vaan taloudellistenkin syiden takia kouluissa opetetaan vain suomea ja englantia pitkinä ja sitten joiltain asteilta saksaa ja tai ranskaa ei siis mitään venäjää tai espanjaa tms. siitä tulee ihan hullua jos henkilö osaa suomea espanjaa ja venäjää tyhmyyksissään ja että Suomessa käytetään aikaa ja rahaa venäjän puolan norjan saamen italian jne. opettamiseen
valtion varoilla

Kaikki muutokset tehdään ilman muuta hitaasti mutta vääjäämättä, Valtaosalla suomalaisista ei ole hyötyä siitä että Pyhtää muuttuu joksikin

Kieliäasiaa tärkeämpi on tietenkin mamutuksen katkaisu, heitetään rahaa afrikkalaisten jne. maahantuontiin, jopa Kreikka-tuki kalpenee sen rinnalla, Kreikka on sentään ortodoksinen muslimeja vastaan taistellut uskonto

Äänestä

RKP:n Henriksson on aiheellisesti huolissaan ruotsinkielen asemasta Suomessa.
Pakkoruotsin avulla ruotsin osaaminen kansan keskuuteen ei leviä.
Nuoriso yleisesti käyttää vain englantia. Arkipäivässä ruotsinkielisiä pidetään reppanoina. On siis taruttava tosissaan toimeen. Ehdotan seuraavia toimenpiteitä.

1 Ruotsinkieliset päiväkodit täytetää halukkailla suomenkielisillä.

2. Samalla periaatteella otetaan täysi kapasiteetti käyttöön ruotsinkielisissä kouluissa.
Jopa niin, että luokkakoot nostetaan maximiin.

3. Folktinget järjestää sisäänpääsykokeisiin valmistavia kursseja suomenkielisille
Hankkeniin ja Åbo Akademiin. Erikois kurssi lääkäreiksi haluaville.

4. Carl Haglundin imagoa käytetään hyväksi houkuttelemaan suomenkielisiä ilmoittautumaan asepalvelukseen Dragsvikiin. Varuskuntaan palkataan lisää henkilökuntaa, jotta koko kapasiteetti saadaan hyödynnettyä

Näin saadaan Suomeen oikeasti ruotsia osaavia. Venäjän ja muiden kielien opiskelun kokeilua voidaan samalla laajentaa. Pääkaupunkiseutu voidaan lukea Itä Suomeen kuuluvaksi näissä kunnissa ruotsiin keskityttäisiin ruotsinkielisissä kouluissa samoin Kirkkonummella ja Raaseporissa.

Äänestä

Kautta linjan.
Kaksikielisyyden poistaminen säästäisi miljardeja, kun voitaisiin toimia ja tehdä asioita yksikielisesti, eli kaikkea ei tarvitse tehdä tuplana. Siis ei edellytettäisi kaikkea suomeksi ja ruotsiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kielipolitiik kirjoitti:

Jos Suomen kielilakia tullaan perussuomalaisten aloitteesta muuttaamaan niin, että kunta on kaksikielinen, vasta kun kielivähemmistön koko on yli 25 prosenttia kunnan väkiluvusta, seuraavat kunnat muuttuvat yksikielisiksi: Espoo, Helsinki, Vantaa, Lohja, Turku, Kokkola, Myrskylä, Pyhtää, Kirkkonummi. Saadaanko näin halutut miljoona säästöt aikaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu