qomuqat ottaax päähän?

1516

http://www.iltalehti.fi/keskustelu/showpost.php?p=17921312&postcount=2

Mitäs sakkia ovat kaikenkirjavat kommunistit?

Kysymys: Kuinka kommunistit lisääntyvät?

Vastaus: Riitelemällä ja jakaantumalla.

Tässä aikaisempien riitojen tulokset kommunistien keskuudessa:

Suomen Kommunistinen puolue SKP

http://www.skp.fi/

Sosialismin ja rauhan puolesta Kommunistinen työväenpuolue KTP

http://www.kaapeli.fi/~ktp/

Sosialistiliitto SL

http://www.sosialistiliitto.org/

Kommunistien liitto ry.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kommunistien_liitto

http://personal.inet.fi/koti/kalevi/

Kommunistit ry.

http://personal.inet.fi/koti/kalevi/saannot.htm

Marxilainen työväenliitto MTL

http://www.mtl-fi.org/tia/

Suomen työväen puolue STP

http://www.tyovaenpuolue.org/

Sosialistinen vaihtoehto CWI

http://sosialistinenvaihtoehto.blogspot.com/

Kansansota kommunismiin asti!

http://www.kansansota.net/tavoitteemme.html

Ottakaa luokkatietoiset luettelo talteen, niin voitte joskus kokoontua veljespuoluepäiville .

–––––––

Elintaso pienentää vasemmiston kannatusta.

"Kommunistit havaitsivat jo vuonna 1963, että elintason nousu pienentää vasemmiston kannatusta. Vuonna 1963 SKP:n teettämässä tutkimus puolueen sisällä paljasti sen, että vallankumoushalut vähenevät, kun elintaso nousee. 'Yhteiskunnassa tapahtuva kehitys ja ympäristön vaikutus nostavat ihmisten eteen jatkuvasti uusia tarpeita ja vaatimuksia. Tällaisia ovat oma asunto (osake tai omakotitalo) ja sen sisustaminen ajan vaatimalla tavalla, kesämökki, auto, moottorivene, televisio, massakulttuuriin mukautuminen ym.' 'Suojelupoliisi raportoi syksyllä 1964 Aarne Hulkkosen ja Veikko Hauhian puheisiin viitaten, että puolueaktiivin suhtautuminen luokkataisteluun ja vallankumoukseen "muuttuu heti passiivisemmaksi hänen saatuaan itselleen kunnon talon'. Hauhia oli jopa huomauttanut, että puolueen jäsen, joka ryhtyy rakentamaan omakotitaloa, voidaan 'merkitä käytännössä menetetyksi.'"

http://liberalismi.net/wiki/Vasemmisto

3

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minapasevain

      No, onhan niitä kapitalistisiakin puolueita syntynyt kuin sieniä sateella, miksi kommunismi olisi sen erilaisempi?

      Ja on hyvä huomata, että suomalaisten elintaso nousi nimenomaan kommunistien ansiosta, sillä kapitalistit joutuivat pelkäämään vallankumousta ja siksi "lahjoivat" työläiset hiljaisiksi antamalla suuremman osan työn tuotosta.

      Se oli kuitenkin vain väliaikaista, kuten tarkkaavainen lukija huomaa. Neuvostoliiton hajottua (ja vallankumouksen pelon hälvettyä) on työläisen asemaa jatkuvasti heikennetty, palkkojen osuus kansantuotteesta laskenut ja tuloerot kasvaneet räjähdysmäisesti. Sattumaako? Nollatuntisopimukset, työajan pidennys, koeajan pidennys, osa-aikaiset työt, ja niin edelleen, lista on pitkä. Ja voin vakuuttaa, että lista tulee vain pitenemään, sillä voiton suhdeluku jatkaa alenemistaan, kuten Marx ennustikin.

      Koska voiton TÄYTYY kapitalismissa kasvaa, kasvu revitään työläisen selkänahasta. Kapitalismissa pula ja kasvu seuraavat toisiaan, mutta jokainen kasvusykli lisää eriarvoisuutta. Pulassa kärsivät ne, joilla on eniten menetettävää, ja kasvun hedelmät satavat harvan taskuun.

      Mutta ei huolta, meitä kommunisteja yhä on, eikä taistelu ole päättynyt. Tämä ei ole ainoa mahdollinen maailma.

    • nå missäs ne qomuqat õ :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1126
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe