http://www.iltalehti.fi/keskustelu/showpost.php?p=17921312&postcount=2
Mitäs sakkia ovat kaikenkirjavat kommunistit?
Kysymys: Kuinka kommunistit lisääntyvät?
Vastaus: Riitelemällä ja jakaantumalla.
Tässä aikaisempien riitojen tulokset kommunistien keskuudessa:
Suomen Kommunistinen puolue SKP
http://www.skp.fi/
Sosialismin ja rauhan puolesta Kommunistinen työväenpuolue KTP
http://www.kaapeli.fi/~ktp/
Sosialistiliitto SL
http://www.sosialistiliitto.org/
Kommunistien liitto ry.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kommunistien_liitto
http://personal.inet.fi/koti/kalevi/
Kommunistit ry.
http://personal.inet.fi/koti/kalevi/saannot.htm
Marxilainen työväenliitto MTL
http://www.mtl-fi.org/tia/
Suomen työväen puolue STP
http://www.tyovaenpuolue.org/
Sosialistinen vaihtoehto CWI
http://sosialistinenvaihtoehto.blogspot.com/
Kansansota kommunismiin asti!
http://www.kansansota.net/tavoitteemme.html
Ottakaa luokkatietoiset luettelo talteen, niin voitte joskus kokoontua veljespuoluepäiville .
–––––––
Elintaso pienentää vasemmiston kannatusta.
"Kommunistit havaitsivat jo vuonna 1963, että elintason nousu pienentää vasemmiston kannatusta. Vuonna 1963 SKP:n teettämässä tutkimus puolueen sisällä paljasti sen, että vallankumoushalut vähenevät, kun elintaso nousee. 'Yhteiskunnassa tapahtuva kehitys ja ympäristön vaikutus nostavat ihmisten eteen jatkuvasti uusia tarpeita ja vaatimuksia. Tällaisia ovat oma asunto (osake tai omakotitalo) ja sen sisustaminen ajan vaatimalla tavalla, kesämökki, auto, moottorivene, televisio, massakulttuuriin mukautuminen ym.' 'Suojelupoliisi raportoi syksyllä 1964 Aarne Hulkkosen ja Veikko Hauhian puheisiin viitaten, että puolueaktiivin suhtautuminen luokkataisteluun ja vallankumoukseen "muuttuu heti passiivisemmaksi hänen saatuaan itselleen kunnon talon'. Hauhia oli jopa huomauttanut, että puolueen jäsen, joka ryhtyy rakentamaan omakotitaloa, voidaan 'merkitä käytännössä menetetyksi.'"
http://liberalismi.net/wiki/Vasemmisto
qomuqat ottaax päähän?
3
312
Vastaukset
- Minapasevain
No, onhan niitä kapitalistisiakin puolueita syntynyt kuin sieniä sateella, miksi kommunismi olisi sen erilaisempi?
Ja on hyvä huomata, että suomalaisten elintaso nousi nimenomaan kommunistien ansiosta, sillä kapitalistit joutuivat pelkäämään vallankumousta ja siksi "lahjoivat" työläiset hiljaisiksi antamalla suuremman osan työn tuotosta.
Se oli kuitenkin vain väliaikaista, kuten tarkkaavainen lukija huomaa. Neuvostoliiton hajottua (ja vallankumouksen pelon hälvettyä) on työläisen asemaa jatkuvasti heikennetty, palkkojen osuus kansantuotteesta laskenut ja tuloerot kasvaneet räjähdysmäisesti. Sattumaako? Nollatuntisopimukset, työajan pidennys, koeajan pidennys, osa-aikaiset työt, ja niin edelleen, lista on pitkä. Ja voin vakuuttaa, että lista tulee vain pitenemään, sillä voiton suhdeluku jatkaa alenemistaan, kuten Marx ennustikin.
Koska voiton TÄYTYY kapitalismissa kasvaa, kasvu revitään työläisen selkänahasta. Kapitalismissa pula ja kasvu seuraavat toisiaan, mutta jokainen kasvusykli lisää eriarvoisuutta. Pulassa kärsivät ne, joilla on eniten menetettävää, ja kasvun hedelmät satavat harvan taskuun.
Mutta ei huolta, meitä kommunisteja yhä on, eikä taistelu ole päättynyt. Tämä ei ole ainoa mahdollinen maailma. nyt puolustusvuoro qomuqoille :D
"Ei kai kukaan kuitenkaan ole niin idiootti että ottaa vakavasti jonkun liberalismiwikin juttuja, sille nauraa jopa oikeistolaisetkin Uudessa Suomessa blogeissa ja kommenteissa."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13511401#comment-78530590nå missäs ne qomuqat õ :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3138750Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat805343Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3054776SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden693315Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22757Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42122Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72028- 1132006
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401903Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01870