qomuqat ottaax päähän?

1516

http://www.iltalehti.fi/keskustelu/showpost.php?p=17921312&postcount=2

Mitäs sakkia ovat kaikenkirjavat kommunistit?

Kysymys: Kuinka kommunistit lisääntyvät?

Vastaus: Riitelemällä ja jakaantumalla.

Tässä aikaisempien riitojen tulokset kommunistien keskuudessa:

Suomen Kommunistinen puolue SKP

http://www.skp.fi/

Sosialismin ja rauhan puolesta Kommunistinen työväenpuolue KTP

http://www.kaapeli.fi/~ktp/

Sosialistiliitto SL

http://www.sosialistiliitto.org/

Kommunistien liitto ry.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kommunistien_liitto

http://personal.inet.fi/koti/kalevi/

Kommunistit ry.

http://personal.inet.fi/koti/kalevi/saannot.htm

Marxilainen työväenliitto MTL

http://www.mtl-fi.org/tia/

Suomen työväen puolue STP

http://www.tyovaenpuolue.org/

Sosialistinen vaihtoehto CWI

http://sosialistinenvaihtoehto.blogspot.com/

Kansansota kommunismiin asti!

http://www.kansansota.net/tavoitteemme.html

Ottakaa luokkatietoiset luettelo talteen, niin voitte joskus kokoontua veljespuoluepäiville .

–––––––

Elintaso pienentää vasemmiston kannatusta.

"Kommunistit havaitsivat jo vuonna 1963, että elintason nousu pienentää vasemmiston kannatusta. Vuonna 1963 SKP:n teettämässä tutkimus puolueen sisällä paljasti sen, että vallankumoushalut vähenevät, kun elintaso nousee. 'Yhteiskunnassa tapahtuva kehitys ja ympäristön vaikutus nostavat ihmisten eteen jatkuvasti uusia tarpeita ja vaatimuksia. Tällaisia ovat oma asunto (osake tai omakotitalo) ja sen sisustaminen ajan vaatimalla tavalla, kesämökki, auto, moottorivene, televisio, massakulttuuriin mukautuminen ym.' 'Suojelupoliisi raportoi syksyllä 1964 Aarne Hulkkosen ja Veikko Hauhian puheisiin viitaten, että puolueaktiivin suhtautuminen luokkataisteluun ja vallankumoukseen "muuttuu heti passiivisemmaksi hänen saatuaan itselleen kunnon talon'. Hauhia oli jopa huomauttanut, että puolueen jäsen, joka ryhtyy rakentamaan omakotitaloa, voidaan 'merkitä käytännössä menetetyksi.'"

http://liberalismi.net/wiki/Vasemmisto

3

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minapasevain

      No, onhan niitä kapitalistisiakin puolueita syntynyt kuin sieniä sateella, miksi kommunismi olisi sen erilaisempi?

      Ja on hyvä huomata, että suomalaisten elintaso nousi nimenomaan kommunistien ansiosta, sillä kapitalistit joutuivat pelkäämään vallankumousta ja siksi "lahjoivat" työläiset hiljaisiksi antamalla suuremman osan työn tuotosta.

      Se oli kuitenkin vain väliaikaista, kuten tarkkaavainen lukija huomaa. Neuvostoliiton hajottua (ja vallankumouksen pelon hälvettyä) on työläisen asemaa jatkuvasti heikennetty, palkkojen osuus kansantuotteesta laskenut ja tuloerot kasvaneet räjähdysmäisesti. Sattumaako? Nollatuntisopimukset, työajan pidennys, koeajan pidennys, osa-aikaiset työt, ja niin edelleen, lista on pitkä. Ja voin vakuuttaa, että lista tulee vain pitenemään, sillä voiton suhdeluku jatkaa alenemistaan, kuten Marx ennustikin.

      Koska voiton TÄYTYY kapitalismissa kasvaa, kasvu revitään työläisen selkänahasta. Kapitalismissa pula ja kasvu seuraavat toisiaan, mutta jokainen kasvusykli lisää eriarvoisuutta. Pulassa kärsivät ne, joilla on eniten menetettävää, ja kasvun hedelmät satavat harvan taskuun.

      Mutta ei huolta, meitä kommunisteja yhä on, eikä taistelu ole päättynyt. Tämä ei ole ainoa mahdollinen maailma.

    • nå missäs ne qomuqat õ :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      313
      8750
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      80
      5343
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      305
      4776
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      69
      3315
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2757
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2122
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2028
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2006
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1903
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1870
    Aihe