EU:n on velvoitettava muut maat ...

Maksamaan yhtä suuret tuet ja avustukset mitä Suomi maksaa näille pakoloisille.
Muuteen EI yhtään lisää pakoloisia Suomeen. Samat pitää velvoitteet ja maksut olla kaikilla EU mailla. Että silleen.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Parempi olisi että suomi laskisi tukensa esim. Kreikan tasolle.

Mikään kansainvälinen sopimus ei edellytä nykyisenlaista järjetöntä hyysäystä.

Kasarmi / parakkimajoitus, ruoka yhteiskeittiöstä itse valmistukseen osallistuen, vaatetus mallia armeija (kaikille yksinkertainen ja toimiva vaatetus) ei lanttiakaan rahaa, henkilökohtaiseen hygieniaan parin kympin maksusitoumus parin viikon välein, pakollinen opiskelu ja työpalvelu, työelämään ja omaan asuntoon kun työllistyy markkinaehtoisesti.

Montako sosiaaliturvapaikanhakijaa luulette tällä systeemillä pyrkivän Suomeen?

Äänestä
  • Aloittaja

    No jos muut EU maat joutuvat maksamaan yhtä suuret avustukset ja tuet loppuu tuo kouhotus alkuunsa, kun muutkin EU:n kansalaiset tajuavat tuon tukien järjettömyyden. Että silleen.

    Äänestä

  • Mitäs luulet, kumpi noista asioista päättää, Suomi vai ne "muut maat" ja kenen etua niistä asioista päätettäessä ajatellaan, Suomen vai "muiden maiden"???

    Äänestä

  • Aloittaja

    Kyllä ne muutkin EU maat tajuavat mitä noiden pakoloisten elätys maksaa.
    Että silleen

    Äänestä

  • Vähän samoilla linjoilla olen: Esimerkiksi Puolaan on erittäin vähän turvapaikanhakijoita. Syyn arvaatte: huono sosiaaliturva. Suomi on ihanteellinen maa esim. monilapsiselle muslimille.Lapsilisää, harkinnanvaraista tukea, kodinhoidontukea.
    Ehkäisyä ei siksi käytetä. Vika on systeemissämme ja sen väärikäyttäjissä. Ei Puolalla ole tässä asiassa ongelmia.Suomi ei voi ehkä totaalisesti kieltäytyä tulokkaiden vastaanotosta.
    Kuitenkin voimme muuttaa lainsäädäntöämme toisenlaiseksi.Sellaiseksi, ettei tämä systeemi enää houkuttele sosiaalituilla eläviä.Sana kyllä leviäisi nopeasti, ettei tänne kannata tulla.Tiedotusta tästä pitäisi tehdä myös kohdemaihin arabiaksi ja englanniksi. Ja pakolaisiahan ei voi pakottaa menemään sellaiseen maahan, mihin he itse eivät halua. Minusta tämä on ainoa toivomme.EU ei voi myöskään pakottaa suomalaisia pitämään mitään tietynsuuruista sosiaaliturvaa- varsinkaan tässä taloustilanteessa.
    Se tietäisi myös kanta-suomalaisten sosiaaliturvan laskua. Pakolaislakihan vaatii aina tasavertaista kohtelua alkuperäisasukkaisiin nähden ja tähän vedotaan. Niinpä sitten järjestäisimme tasapuolisen kohtelun.Pian esim.pääkaupunkiseudulla asuntopula alkaisi hellittää, kun sosiaaliturvan väärinkäyttäjät muutaisivat pois paremman sosiaaliturvan maihin.Elintasopakolaisuuden torppaaminen toisi huomattavia säästöjä maallemme.Myös se, että suomalaiset työttömät laitettaisiin töihin. Myös niihin aliarvostetuihin hanttihommiin. Työttömyyskorvaukset kytkettäisiin tavalla tai toisella työntekoon.Työttömätkin velvoitettaisiin tiettyinä päivinä pitämään huolta esim. omassa suvussaan olevista vanhuksista. Jos heitä ei asu lähellä, muista lähellä asuvista vanhuksista.Tästä vanhus maksaisi tarvittaessa itse kulukorvauksen halvimman matkustustavan mukaan.Myös esim. omaishoitajat kaipaisivat apua pitääkseen välillä lomaa.Hyväkuntoiset vanhukset voisivat muuttaa hoitamaan lapsenlapsiaan jos kodissa on tilaa, tai asuminen järjestyisi muulla tavoin.
    Näin poistuisi vanhukselta yksinäisyys ja lapsilta tarhaan retuuttaminen.
    Jos me suomalaiset emme pidä omia puoliamme, ei pidä kukaan muukaan meidän puolestamme! Ideoikaa viisaammat lisää.

    Äänestä

Muut maat maksavat tosi paljon enemmän kuin Suomi. Voe, voe, tätä tämän valtakunnan loisporukkkaa, siis näitä kantasuomalaisia, mongolien jälkeläisiä

Äänestä
  • Aloittaja

    Katsoppa noita tilastoja mitä muut maat maksavat Suomi on suurinmman tuen maksaja. Että silleen.

    Äänestä

Aloittaja

Vanha tilasto 15.2. 2010 maksuista: 1. Suomi 2283 € / kk 2. Ruotsi 2143 € /kk
3. Saksa 1935 € /kk 4. Tanska 1765 € / kk 5. Ranska 1740 € /kk 6. Britania 1179 €/kk
7. Espanja 1520 € /kk vain 3kk ajan. 8. Italia 0 € /kk 9. Kreikka 0€ 7kk.
Varmaan nyt tuet on korjattu indeksillä vielä paremmiksi. Että silleen.

Äänestä
Aloittaja

Ylös.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


höpöhöpö kirjoitti:

Maksamaan yhtä suuret tuet ja avustukset mitä Suomi maksaa näille pakoloisille.
Muuteen EI yhtään lisää pakoloisia Suomeen. Samat pitää velvoitteet ja maksut olla kaikilla EU mailla. Että silleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu