Pakkoruotsin musta aikakausi loppumassa.

Suomenkielisten lasten koulukiusaaminen pakkoruotsiin pakottamisella saattaa loppua nykyiseen hallitukseen.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eipä vaan lopukaan,eikä pidäkään ja ken sen mahtaa lopettaa? Kan du säga det :) Jou!

Äänestä
  • Bror-Erikin ahdasmielisyys kyllä tiedetään - kun MINÄ olen ruotsinkielinen niin kaikien muidenkin PITÄÄ.....RKP:laiset ovat (alitajuisia) pikkufasisteja.

    Äänestä

Jos meillä on pakkokoulu, niin eipä sillä ole väliä, vaikka meillä olisi pakko-kiinakin ruotsin lisäksi.

Äänestä

Pitääkö suomenkieliset lapsemme pakottaa pakkoruotsin pakolliseen pänttäämisen vain siksi että kuolevan pieni suomenruotsalainen kielivähemmistö haluaa palvelua omalla äidinkielellään?!

Samaan aikaan kun omat lapsemme tuhlaavat voimiaan ja aikaansa täysin turhan ja vastenmielisen pakkoruotsin pänttäämiseen, opiskelee pahimman kilpailijamaamme Ruåtsin lapset tärkeitä kauppakieliä kuten saksaa, ranskaa, venäjää, espanjaa tai vaikkapa kiinankieltä. Meneekö Suomella niin hyvin että voimme antaa kilpailijoillemme tällaisen edun vain koska 2% sukurutsainen kielivähemmistö ei suostu puhumaan maan valtakieltä? Totuus on että reilusti yli puolet suomenruotsalaisistamme osaa ja ymmärtää suomenkieltä. Vain ne suomenruotsalaisemme jotka eivät ole suostuneet opettelemaan suomenkieltä asuvat yleensä mantereen ulkopuolella.

Äänestä
  • Se on niin, että kun minun ja kaikkien ruotsinkielisten piti lukea koulussa pakolla suomen kieltä, niin tietenkin sinä suomi poika luet myös ruotsin kieltä.
    Muuten saisit turhaa etua. Onko selvää.

    Äänestä

Ruotsinkielisille voisi laittaa pakko-somalian, niin ymmärtäisivät miltä tuntuu opiskella vähemmistökieltä, josta ei itselle ole koskaan mitään hyötyä. Opiskelisivat sitten vain sen takia, että somalit siaisvat parempaa palvelua.

Äänestä

Olen työtön ja osaan pakkoruotsia. Minne voin tulla palvelemaan suomenruotsalaista?!

Äänestä

Ruotsinkieli on katoavaa kansanperinnettä. Ei sitä kohta kuule ainakaan Ruotsissa. Suomen rannikkoseuduilla, ehkä.

Äänestä
  • Suomenruotsalainen kielivähemmistö kuihtuu ja kuolee pois. On mielenkiintoista nähdä kuinka kauan Suomi on kaksikielinen maa? Onko Suomi kaksikielinen vielä silloinkin kun suomenruotsalaisesta kielivähemmistöstä on jäljellä enää promille? Riittääkö yksikin suomenruotsalainen tekemään Suomesta kaksikielisen?!?

    Äänestä

  • Kyllä kohta täällä ruåtsia tarvitaan, kun Börjet soutaa kilvan kusi sukassa Suomen puolelle, kun musulmaanien hyöky täyttää isiensä maan, mitäs ovat sen löysää "suvaitsevaisuuttaan" näille luovuttaneet, ovat pian siellä itse vähemmistönä nämä viikinkien jälkeläiset!!

    Äänestä

Ei varmasti lopu. Ettekö muista miten kiireellä käsiteltiin adressi ruotsin vapaaehtoistamaisesta. Juuri tämän tulevan hallituskoostumuksen takia. Se oli näppärä hylätä kun persut eivät olleet mukana. Nyt nykytinen hallitus voi vedota siihen, että asia on juuri äsken käsitelty eikä siihen ole siksi aiheellista vielä puuttua.
Sillä jos asia tulisi käsittelyyn persutkaan eivät uskaltaisi rikkaiden suomenruotsalaisten takia sitä poistaa kouluista niin tässä on hyvä tekosyy Persujenkin olla mukana juonessa ja vedota tuohon äsken käsittelyyn menettämättä kasvojaan. :(
Tuleekohan kohta telkkariin ohjelmassa jossa pitäisi keskustella pakkoruotsista, mutta kielenpuolustajat kiilaavat keskustelun taktisesti vihataanko suomenruotsalaisia itse aiheesta pois, koska eihän sitä voisi millään perustellakaan järkevästi. Väittäisin siksi ohjelmien vetäjienkin olevan puolueellisia, koska antavat keskustelun aina luisua tähän tahalliseen väärään aiheeseen. Olisi oma osionsa ensin vihataanko ruotsia puhuvia Suomessa ja sitten mentäisiin tähän oppiaine kysymykseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DetärSlutNu kirjoitti:

Suomenkielisten lasten koulukiusaaminen pakkoruotsiin pakottamisella saattaa loppua nykyiseen hallitukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu