Mistähän tämä tuleva palvelintalo ostaa sähkönsä josta tulevan hukkalämmön myy "kalliilla hinnalla" myytäväksi lämmityskohteisiin.
Sähköä palvelintalolle
15
250
Vastaukset
- Energiaaaa
Aloittajan logiikka heittää häränpyllyä. Kun hukkalämpöä saadaan tuottavasti talteen, niin kaikki voittavat.
- mul
Niin, niin ilmaiseksiko sitä annetaan?
Pääkysymys on että mistä sitä sähköä ostetaan, kuten aloittaja kysyy.
Paikkakunnan sähkäristä vai 400 km päästä?
- valitettavasti
sitä vartenhan rakennettiin se uusi melkoinen linja Hirvihaarasta-Ohkolaan ja minne..,että taataan sähkö riittävyys p.talolle.Tuskin samoja siirtohintoja maksavat kuin tavalliset kuluttajat.Tietysti näille täytyy kulutushintojenkin olla edullisia ettei tarvitse merta edemmäs mennä.ja vähän voi tienata vielä hukkalämmöstä.Nuo tietysti kuuluvat tiukkaan liikkesalaisuuden piiriin.Kun ovat yhtöittäneet toiminnot kuntalaistenkin tietymättömiin.
- posetiivi
Kyllä kuntalaisten tulisi saada tietää mihin verorahoja käytetään.
Msoyn sähkökin on kalliimpaa kuin muualta, siirtohintaa ne repii monelta asiakkaalta pelkästään.
Voisivat vaikka myydä sähkön niin loppuisi se yhen "diktaattorin" melskaaminen verovaroilla.
On tämä kumma kunta kun täällä ei välitetä mihin veroja käytetään, onkohan siellä kontrollia olemassakaan perään katsomassa kun "virkamiehet" verorahoja kaivoon heittelee.
Montako työpaikkaa mäntsäläläiset ovat näistä isoista yrityksistä saaneet?- valitettavasti
Ehkäpä syy on,ettei päättäjämme ymmärrä näitä asioita.Heille voidaan syöttää "bulvaanien"taholta lähes mitä vain.Kuten sanottua terveelleä perusjärjellä ei kunnankaan päättäjät enää pärjää.Virkamiehet vedättävät säälittä.
Eikä kunnantaloonkaan asioimaan enää mennä noin vain.Loossien ovet lukossa.Valtavaa tilaa ihan hukkakäytössä.Tuskin ihan halpaa.Vielä kun keksivät periä sisäänpääsymaksua koska saranatkin tai luurit kuluvat.
Joka tapauksessa Msoyn siirrot on kalliita ja käyttökinkalliimmasta päästä.Kai se Fennoonkin meno nostaa paineita.Hiljaa tuosta on viime aikoina oltu.
- sitkumäki
Siis oikeesti ostaaks ne sinne hjanttexii sähkön venikoilta? Kyl on msoyn johto pihalla ja kylmää kyytiä tuloo vielä.
- valitettavasti
Ei ole tietoa.Ehkäpä noita brobleemoja voisi tiedustella paremmin paikalla näkyvillä palstoilla.Tai Mäntsälän Kuntayhtiötkö se nimi oli,toimitusjohtaja Muukalta taitaa kuulua liikesalaisuuksien piikkiin.Jos paljastetaan on sanktiot päällä.Näinkö se meni?
- etteköole
Oletteko jo Mäntsälän kuntayhtiöt oy saaneet vastauksia?
- valitettavasti
ESS lehti tänään toimittaja Sisko Ojaharjun juttu Yandeksita,että syksyllä hukkalämpöä aletaan myydä Mäntsälän Sähkölle jne.kunnan lämpöverkkoon.
Mielenkiitoista olisikin tietää millä hintaa tuota myydään.Mitä se vaikuttaa hintoihin.Tietoa noista tuskin saadaan.Työntekijöitä ei montaakaan ole ja tuskin omilta kyliltä.- enkäytä
Nehän vois vetää sen hukkalämmön koiratarhan lattialämmöksi, on tää vaan niin taloudellisesti hyvin hoidettu kuntatalous.
- Turhaamarinaa
Onko pakko ostaa sähkä Mäntsälän sähköltä?
- turhaamarinaa
Ei ole.
- turhaamarinaa
Ei ole1
- sanottua
Miten on"jääkö vielä ylikin"?
- eisaasanoo
Ylijäämävarastoon josta huutokaupataan loput...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952737Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83002642Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412334Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591414Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171112Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481090- 57792
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10781- 19699
- 55682