Mistähän tämä tuleva palvelintalo ostaa sähkönsä josta tulevan hukkalämmön myy "kalliilla hinnalla" myytäväksi lämmityskohteisiin.
Sähköä palvelintalolle
15
160
Vastaukset
- Energiaaaa
Aloittajan logiikka heittää häränpyllyä. Kun hukkalämpöä saadaan tuottavasti talteen, niin kaikki voittavat.
- mul
Niin, niin ilmaiseksiko sitä annetaan?
Pääkysymys on että mistä sitä sähköä ostetaan, kuten aloittaja kysyy.
Paikkakunnan sähkäristä vai 400 km päästä?
- valitettavasti
sitä vartenhan rakennettiin se uusi melkoinen linja Hirvihaarasta-Ohkolaan ja minne..,että taataan sähkö riittävyys p.talolle.Tuskin samoja siirtohintoja maksavat kuin tavalliset kuluttajat.Tietysti näille täytyy kulutushintojenkin olla edullisia ettei tarvitse merta edemmäs mennä.ja vähän voi tienata vielä hukkalämmöstä.Nuo tietysti kuuluvat tiukkaan liikkesalaisuuden piiriin.Kun ovat yhtöittäneet toiminnot kuntalaistenkin tietymättömiin.
- posetiivi
Kyllä kuntalaisten tulisi saada tietää mihin verorahoja käytetään.
Msoyn sähkökin on kalliimpaa kuin muualta, siirtohintaa ne repii monelta asiakkaalta pelkästään.
Voisivat vaikka myydä sähkön niin loppuisi se yhen "diktaattorin" melskaaminen verovaroilla.
On tämä kumma kunta kun täällä ei välitetä mihin veroja käytetään, onkohan siellä kontrollia olemassakaan perään katsomassa kun "virkamiehet" verorahoja kaivoon heittelee.
Montako työpaikkaa mäntsäläläiset ovat näistä isoista yrityksistä saaneet?- valitettavasti
Ehkäpä syy on,ettei päättäjämme ymmärrä näitä asioita.Heille voidaan syöttää "bulvaanien"taholta lähes mitä vain.Kuten sanottua terveelleä perusjärjellä ei kunnankaan päättäjät enää pärjää.Virkamiehet vedättävät säälittä.
Eikä kunnantaloonkaan asioimaan enää mennä noin vain.Loossien ovet lukossa.Valtavaa tilaa ihan hukkakäytössä.Tuskin ihan halpaa.Vielä kun keksivät periä sisäänpääsymaksua koska saranatkin tai luurit kuluvat.
Joka tapauksessa Msoyn siirrot on kalliita ja käyttökinkalliimmasta päästä.Kai se Fennoonkin meno nostaa paineita.Hiljaa tuosta on viime aikoina oltu.
- sitkumäki
Siis oikeesti ostaaks ne sinne hjanttexii sähkön venikoilta? Kyl on msoyn johto pihalla ja kylmää kyytiä tuloo vielä.
- valitettavasti
Ei ole tietoa.Ehkäpä noita brobleemoja voisi tiedustella paremmin paikalla näkyvillä palstoilla.Tai Mäntsälän Kuntayhtiötkö se nimi oli,toimitusjohtaja Muukalta taitaa kuulua liikesalaisuuksien piikkiin.Jos paljastetaan on sanktiot päällä.Näinkö se meni?
- etteköole
Oletteko jo Mäntsälän kuntayhtiöt oy saaneet vastauksia?
- valitettavasti
ESS lehti tänään toimittaja Sisko Ojaharjun juttu Yandeksita,että syksyllä hukkalämpöä aletaan myydä Mäntsälän Sähkölle jne.kunnan lämpöverkkoon.
Mielenkiitoista olisikin tietää millä hintaa tuota myydään.Mitä se vaikuttaa hintoihin.Tietoa noista tuskin saadaan.Työntekijöitä ei montaakaan ole ja tuskin omilta kyliltä.- enkäytä
Nehän vois vetää sen hukkalämmön koiratarhan lattialämmöksi, on tää vaan niin taloudellisesti hyvin hoidettu kuntatalous.
- Turhaamarinaa
Onko pakko ostaa sähkä Mäntsälän sähköltä?
- turhaamarinaa
Ei ole.
- turhaamarinaa
Ei ole1
- sanottua
Miten on"jääkö vielä ylikin"?
- eisaasanoo
Ylijäämävarastoon josta huutokaupataan loput...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609067IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661370Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60877Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311703Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696