Nämä veronkiertäjät pois suomesta.
Atendo, Mainio vire, Mehiläinen, Terveystalo ja Milkeva. Ainakin nämä on ulkomaaalaisten sijoittajien omistuksessa. Konttorit veroparatiiseissa.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1431225895502
Valtavat summat lähtee suomesta ja verot jää voitoista saamatta.
Atendo, Mainio vire, Mehiläinen, Terveystalo ja Milkeva. Ainakin nämä on ulkomaaalaisten sijoittajien omistuksessa. Konttorit veroparatiiseissa.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1431225895502
Valtavat summat lähtee suomesta ja verot jää voitoista saamatta.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ketä kiinostaa oikee talous.
Eikös tuo ole verosuunnittelua? Veronkierto olisi laitonta.
Verohal.Hirvonen sanoi, että jos suomella olisi vara palkata 150 verotarkastajaa, niin verotulot lisääntyisivät 9 miljardilla.Ihmetellä sopii miks ei olisi palkkaukseen varaa. Suomen talous olisi hyvässä kunnossa, jos kaikki maksaisivat veronsa, kuten kuuluu ja sitten lopetettaisiin, ulkomaille rahanjako. Mm. viron työntekijöiden suomesta saamat etuudet.
Kokoomus hyväksyy pimeän työn! Hyödyn ottavat takuihinsa.
Eihän aloituksessa puhuta mitään pimeästä työstä ja jos työstä aletaan puhua niin paljonkohan nämä kaksi viisasta eli aloittaja ja Tiedetään kuvittelevat näiden veroparatiisifirmojen työllistävän suomalaisia?
Tottakai ne työllistää niin nämä toimialat työllistäisi jos olisi suomalaisten omistuksessa tai kunnat hoitaisi näitten hoitoalayritysten tehtävät.
Muutamia otteita verojen saanista: Mehiläinen maksoi 21,7 miljoonan euron liikevoitostaan yhteisöveroa Suomeen 542 287 euroa. Veroprosentti asettui viime tilikaudella siis noin 2,5 prosenttiin, kun Suomen yhteisöverokanta oli samaan aikaan 26 prosenttia. 2012vuonna
Atendo pääomistajat on Jerseyn saarilla tekee voittoa 14.8 milj € josta yhteisövero on 20 % ( nykyisin)alalla sosta sitä ei kuulu maksaa. Ihmisen hädänalan hyväksi käyttöä. Kuntien hoitamina kaikki rahat jää suomeen.
On hölmöa kuvitella, että yksityinen hoitaa halvemmalla hoitoalan kuin kunnan järjästämänä. Koska nytkin samat suomalaiset hoitoalan henkilöt ne työt tekee sekä hoitaa organisaation.
Suomalaisten veronmaksajien rahoilla takoo voittoa nämä firmat.
Eikös nyky ns. trendi ole myydä päättäjä herroilla kaikki suomalainen ulkomaille rahan himossa. Työnhän kuitenkin osittain suomalainen noissakin paikoissa tekee? Antaa mennä kun alamäki on. Kunhan vaan Itä ei yllätä???
Ulkomaisten ketjujen markkinaosuuksista vaatekaupassa ei ole tarkkoja lukuja.
Suomessa toimivia ulkomaisessa omistuksessa olevia kaupan ketjuja:
Ruotsalaisia:
Hennes&Mauritz
Gina Tricot
JC Jeans Company
KappAhl
Polarn O. Pyret
Stadium
Clas Ohlson
Brothers
Indiska
Din Sko
Skopunkten
Hemtex
Ikea
Biltema
Synsam
Teknik Magasinet
Ur&Penn
Kicks
Glitter
Tokmanni
Musti ja Mirri
Kultajousi
Hööks
Tanskalaisia:
Vero Moda
Only
Pieces
Vila
Name it
Jack&Jones
BR-Lelut
Change
Zizzi
Ecco
Tiger
Norjalaisia:
Dressmann
Carlings
Cubus
Bik Bok
XXL
Expert
R-kioski
Plantagen
Life
Brittiläisiä:
Suomen Lähikauppa
Marks & Spencer
Gigantti
Starkki
Puukeskus
Specsavers
Body Shop
Saksalaisia:
Lidl
Bauhaus
Anttila
Kodin1
Bijou Brigitte
Amerikkalaisia:
Toys "R" Us
Esprit
GameStop
Hollantilaisia:
Instru
Nissen
Keops
Ranskalaisia:
Yves Rocher
Espanjalaisia:
Zara
Italialaisia:
United Colors of Benetton
Oikaisu 23.3. klo 9.52. Pääomasijoittaja Nordic Capitalin omistusosuus Tokmannissa on 83 eikä 95 prosenttia. Rockers Tukku Oy omistaa Tokmannista 11 ja toimiva johto 6 prosenttia.
Suomalaisena maanviljelijänä minunkin on ostettava Norjalaisilta apulannat. Voe taevas tätä toohua.
Onneksi ottavat nyt 80milj€ pois nuita maataloutukia, niin ei ainakaan se aiheuta jatkossa krapulaa. Vielä kun selvittäisivät ne puukartellirosvot ja sais omansa pois, sen jälkeen vois vaikka siirtyä valiolle kilpailulainsäädännön erikoisasiantuntijaksi.
Kunnallisena työnä terveydenhoito olisi aina kannattavampaa, vaikka se olisi kuinka tehotontakin. Sillä nämä yksityiset joutuvat aina ottamaan voiton työstään. On aivan väärin ajatella tehokkuutta terveydenhoidossa, koska tehokkuus tuo aina jonkinasteisen kiireen työhön, ja se ei oikein käy yksiin terveyden kanssa.
ne on vitun viisaita kun tekevät noin.eihän suomessa kannata muukuin pimee työ.
Aloittajan ilmeisesti vasemmistolaiseen järjenjuoksuun ei näemmä mahdu että syy miksi näitä terveysalanfirmoja tulee maahamme on toimimaton julkinen terveydenhoitomme. Niistä saa hyvää palvelua rahalla jota ei julkisesta terveydenhoitomme saa!
Ei nämä lääkäritalot ole toimimattoman julkisen terveyden huollon takia suomessa ole. Niin naivi ja typerä näkökanta kuin olla ja voi. Voittoa nämä lääkäritalot tuli suomeen tekemään.
En ole vasuri enkä vihree. Suomeen tulee varoparatiis omisteiset firmat tekemään voittoa. Verorahaa virtaa ulos suomesta mutta ei olenkaan takaisin suomeen.
Julkinen terv holto on yhtä hyvää ja ehkä parempaakin kuin bisnes pohjainen terv. huolto.
Taidat olla ajttelematon pölvästi money_talks. Sinunlaiset imbesillit on hoitanut suomen asioita ja nyt ollaan todella kusessa taloudellisesti.
Samat lääkärit käy julkisella ja yksityisellä puolen töissä. Ammattitaitoo on ja sitä paitsi yksityistä lääkäri asemia auttaa kela. Jos tämä kelan osuus poistetaan niin veeronkierto loppuisi niin kuin nämä lääkäritalotkin.
Ajattelepas itse hetkinen sitä miksi ne onnistuvat saamaan asiakkaita ja tekemään sen voittonsa?
Ihan vain siksi kun kela avustaa yksityisiä lääkäriasemia sekä jättävät yhteisöverot maksamatta. Siirtävät verot konserniavustuksina veroparatiisiin. Tästä syntyy heidän voittonsa. Rahaa katoaa ulkomaille enemmän kuin sitä palaa suomeen.
EU:lta odotetaan ihmeratkaisuja odotettu 20 vuotta mutta konkurssia pukkaa tällä menolla.
Jos on liian yksinkertainen niin sitä kustaan silmään monen mulkun voimin.
Julkinenpuoli ostaa lääkäripalveluja yksityiseltä puolelta, ainakin tilapäisesti. Tämä on tietenkin kallista, joka nostaa terveydenhoitokuluja ja vääristää markkinat. Eikä tämä vielä riitä, vaan julkinenpuoli vielä lahjoittaa rahaa yksityiselle puolelle. Pitäisi olla selvä se, että julkinen on julkinen ja pyörii verorahoilla. Yksityinen on yksityinen, pyöriköön kenen rahoilla tahansa, mutta jos toimii suomessa,niin toiminnan ehdoksi, että maksaa veronsa myös suomeen. Lääkäriliitto vain kouluttaa niin vähän lääkäreitä, että pääsevät kiristämään. Julkinen puoli voisi palkata, vaikka aasianmaista lääkäreitä. Tulijoita kyllä on.
Erikoislääkäri perii 20 minuutin vastaanottokäynnistä palkkiota 65,00 euroa. Kela korvaa vahvistetun korvaustaksan mukaisen määrän (tai korvaustaksan verran) eli 16,50 euroa. Potilas saa sairausvakuutuskorvausta 16,50 euroa ja maksaa itse loput 48,50 euroa ( toimistokulut ja mahdolliset laitosmaksut). Olet tunnin hoidossa ja maksat siitä 195€.
Terveyskeskuksen lääkärin vastaanotto 16,10 euroa/käynti.
Maksu peritään enintään kolme kertaa vuodessa samassa terveyskeskuksessa tehdyistä käynneistä kalenterivuoden aikana.
Jos joudut esim. syöpä hoitoon niin et sinä yksityiselle mene. Julkisenpuolen sairaalassa makaat ja saat lähes ilmaisen hoidon.
Toimimaton julkinen terveydenhuolto syynä yksityisten yritysten esiinmarssiin.Etelä-savossa on jo kuntia,jotka ovat ulkoistaneet terveydenhuoltonsa näille isoille firmoille.syy: julkinen terveydenhuolto on kallista,koska ei saada mm. vakilääkäreitä.isoilta yrityksiltä löytyy sellaiset työntekijät, jotka haluavat tehdä työtäkin....milloinkahan meidänkin suunnalla mennään samaan.....
Toivottavasti ei ikinä. Tälläinen veroparatiisifirmojen suosiminen on rikollista. Kuitenkin työt tekee samat suomalaiset ihmiset mutta rahat karkaa veronkiertona.
Älä höpise hupsistaheijaa olet lapsi viellä