Rakkauden tunnustus

Heisenbergerrr

No nii, nyt se on sanottava näin 20 vuoden jälkeen kun en silloin kehdannut.

20 vuotta sitten Mäntsälässä asui Heli Koponen .. dementia jo niin vaivaa että en ihan varma ole oliko sukunimi kuitenkin Koskinen tai jotain siihen suuntaan. Sen tiedän että siinä jossain terveyskeskuksen vieressä olevalla Ullantie, Antintie , Aarnentie tienovilla asui ja oli minua parisen vuotta nuorempi, eli aloitti 7 luokan noin 1989 vuonna.

Niin... minä olin ihastunut sinuun aivan järjettömästi enkä koskaan uskaltanut sanoa sinulle yhtikäs mitään... on jäänyt vaivaamaan moniksi vuosiksi... mitä jos olisin joskus kehdannut sen suoraan sanoa. Sinun kavereitasi oli monta kertaa minun Nissanin kyydissä mutta sinä et ollut koskaan, sinun yksi kaverisi oli minuun ihastunut mutta minä annoin pakit koska olin ihastunut sinuun.

Ja niinhän se meni, että ikinä en saanut tätä kertoa sinulle, kerron sen nyt, jos joku tietää ketä ihmistä tarkoitan niin kertokaa eteenpäin, nähdäkseni rakkaus ei ikinä ole mitenkään paha ja kielteinen asia :)

10

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahtavaa

      Rohkea teko julistaa rakkautesi vielä näin pitkän ajan jälkeen. Sympatiat sinulle!
      Jospa se päivä vielä koittaisi, että tapaatte ja mistä sitä tietää, mitä elämä tuo tullessaan.

    • nmnn

      voi vitsi, olipa ihana viesti, kumpa moni muukin uskaltaisi kertoa tuommoisen asian, en tunne teitä kunpaakaan, siis aloittajaa, aloittajan kaiuuta, mutta tulen kertomaan tästä viestistä useammalle, oli sen verran ihana viesti, tämmöisiäkön olisi enempikin,,

    • nhvaidhg

      Minä taas en pysty kertomaan eteenpäin kun en tunne henkilöä ja asuinkin Mäntsälässä vain vuoden muutama vuosi sitten.Nyt huvikseni käväisin palstalla.Haluan tähän kuitenkin kertoa vähän samanlaisesta tapauksesta,kun ihastunut ei saanut kakaistuksi suustaan mitään nuorena.Kehtasin viimein ihmetellä vanhalle koulukaverilleni, että mitenkös hänellä koskaan ei ole ollut ketään (ei ole seurustellut) ja nyt ollaan jo keski-ikäisiä. Sieltäkös tulikin oikein vuodatus nimineen päivineen.Kovin oli yläasteella ihastunut erääseen rinnakkaisluokkalaiseen joka ikinä kuulemma ei huomannutkaan häntä.Eikä sitten voinut ketään muuta miehekseen ajatellakaan.Noh,totesin vain, että olisit yläasteella kertonut tuon, niin olisin voinut tutustuttaa tähän ihastukseen.Olin nimittäin ystävystynyt tuon ihastuksensa kanssa.

    • pokkaavain

      Monilta jää nää hetken ajatukset sanomatta.Kiva kun on jotain nättiä nälläkin palstoilla nyky meiningin rinnalla.Voisi hiukan lainata-"en rakkauden tautiini kuollu vaik.ussein se yllätti mun..."Mäntsälän lava pitää noita ajatuksia varmasti paljon sisällään vuosikymmenten takaa.Jospa aloittajan aihe saisi muitakin miettimään.Vaikkapa poikkeamalla lavalle joka toimii edelleen.

    • astuin.hänet

      vai että heli?joopa joo,oli usein mun sinisen dx corollan kyydissä joskus 92-syksy 94!olihan toi aikamoinen mimmi mitä viimeset kerrat tavattiin.usein käytiin bilettää lahdessa sillon jostain syystä ja vietettiin laatuaikaa hotelleissa jne!

      • kyntöhommissa.ollu

        ja tais jenna olla aika usein teijän mukana?seki oli sillon aika hyväpillunen muija niinku muistat :)


    • päveä.jörninny

      ja tulihan sitä"päveä"jörnittyä kans joskus 90-luvul,sen nimi tais olla päivi hakio tai jotain?

      • ihme.tapaus.oli.se

        eiks sitä muijjaa nussinnu yks sun toinen?


    • pokkaavaan

      Onko toi"nussi"jäänyt päälle.Oli varmasti ihan aitoja tunteita ja tapaamisia.Sitä en tiedä mitä puskissa tapahtui kun ei ollut aitoja eikä kontrollia.
      Kaveri pääsi sotaväestä juuri ja pystyttivät kupoliteltan sinne takamaastoon.Kun eivät ehtineet hesasta kotonaan käymään.Lavalla pyörähdeltiin.Yövyttiin teltassa yhdessä toisen parin kanssa.Eikä siellä pulattu yhtään mitään.Pusutkin taisi vaihtua lavalla ja käsikaulalla riitti.Siinä oli tyyliä nykynussien sijasta.

    • pokkaavaan

      Vuosia on kaivertanut kun aikoinaan olimme kaverin kanssa lavalla.Autot oli jossain nyky lipunmyynnin paikkeilla.Tulin edeltä autolle jäikö nakin ostoon.Sesoskelen auton vierellä.Kaksi ihan fiksun tuntuista kaveria tulee jututtamaan.En ymmärrä potkaisin toista lähemmäs tullutta sääreen.Sitä sattui vietävästi huomasin.Toinen sanoo et sillä oli joku liekö juuri kipsi poistettu.En tajunnut edes anteeksi pyytää.Tuon jälkeen en ikinä.Se on näin kauan vaivannut ja tuskaiset silmät.Jos joku tunnistaa itsensä vielä niin näin pitkään on tuntunut pahalta ja anteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe