Varoitus EU:lta (Kataiselta) Suomelle.

Voiko enää ironisempaa olla ? Vakava varoitus EU komissiolta Suomelle huonosta talouden pitämisestä. Ja kukas se suomen talouden huonoon kuntoon laittoi ja pakeni sitten EU komissaariksi. Taisi olla itse Katainen ! Nyt hän sitten jakelee vakavia varoituksia siitä kuinka huonosti hän itse hoiti suomen asiat. Ehkä hän ei suoraan itse niitä jakele, mutta on kuitenkin komissiossa päättämässä asioista. Kaiken kukkuraksi Mr Käteinen vastaa komissiossa työllisyydestä, kasvusta, investoinneista ja kilpailukyvystä. Mitä HELV....??? Ensin mies kusee suomalaisten niskaan ja sitten uhoaa että, tehän olette ihan kusessa, kuinka kehtaatte !! Miten tällänen voi olla mahdollista. Mies joka on todistanut pätemättömyytensä tuhoamalla yhden maan talouden, palkitaan komissaarin paikalla, jotta voisi yrittää tuhota koko euroopan talouden. Ei siellä komissiossa paljon päätä palella, vaikka tuntuu nuppi niillä jäässä olevankin. Poliitikon ammatti taitaa olla ainut ammatti jossa palkitaan ne ihmiset jotka saavat näyttävimmät tuhot aikaiseksi ja kerkiävät paeta vastuuta ajoissa. Mitä pahempi tuho sitä hienompi ura.
1859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Siilinjärven lahja ei vain Suomelle vaan koko EU:lle, kenties jää historiaan vielä miehenä joka onnistui tuhoamaan koko maailman talouden...

Äänestä

Kataisen talousasioiden hallintaa kuvaa hyvin hänen lausahduksensa valtiovarainminiterinä: "Kreikan lainoittaminen on hyvää bisnestä."

Äänestä

Toinen pehmeäpää, joka tuhosi EU:n sisältäkäsin, on tullut suomen politiikkaan tekemään samaa myyräntyötä, Olli Rehnistä kaavaillaan ministeriä suomeen! Kun Ollilta kysyttiin suomeksi, tämä lurautti vastauksen ruotsinkielellä, se kyllä kertoo, että pelle ei oikein suomalaisten puolta halua pitää.

Äänestä
  • Ällöjä äijiä molemmat.

    Äänestä

Katainen tuhosi Suomen ja kun vielä tänne tulleet pakolaiset ovat tuoneet russakat ja luteet, niin olemme palanneet viimevuosisadan alkuun.

Äänestä
  • Luteita tuovat eniten ihka suomalaiset turistit kaukomatkoiltaa. Opiisi että kaikki matkakamppeet, myös laukku ja äijä saunaan heti matkan jälkeen.
    Ja vakavasta varoituksesta. Ei tarvii olla konspiratoorinen että huomaa että tämähän on tilattu kirje Rehnin ja Stubbin kavereilta. Kekkonen jo tuon politiikan hallitsi aikoinaan.

    Äänestä

Julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen vuoden 2014 syyskuun lopussa:

Kreikka 176,0 prosenttia.

Italia 131,8 prosenttia.

Portugali 131,4 prosenttia.

Vähiten velkaantunut maa oli Viro, jonka velkasuhde oli vain 10,5 prosenttia.

EU-sääntöjen mukaan velkasuhde ei saisi olla enempää kuin 60 prosenttia.

Ranska 93 prosenttia vuoden 2014 elokuun lopulla.

Saksa 77 prosenttia vuoden 2014 elokuun lopulla.

Italia 133 prosenttia vuoden 2014 elokuun lopulla.

Espanja 94 prosenttia vuoden 2014 elokuun lopulla.

Britannia 91 prosenttia vuoden 2014 lopulla.

Kuinka Suomi voi saada vakavan varoituksen EU:lta kun velkasuhde on vain 60 %?

Äänestä
  • Voitaisiin reagoida varoitukseen sanoutumalla irti koko eu:sta. Ei näytä olevan siitä klubista mitään hyötyä Suomelle mutta paljon vahinkoa. Miksi meidän pitäisi jatkaa paskassa rypemistä?

    Äänestä

Eikös hän saanut jotain kunniamainintoja EUsta aikanaan, voisiko nyt antaa jonkun luuserikunniamaininnan?

Äänestä

Haluaisin nähdä missä muodossa tuo "vakava vatoitus"on tullut jotta itse voisin arvioida ja todeta että mitä sieltä on oikein tullut. Jotenkin vaikuttaa "tussulta"-tilaustyöltä. Tietäisikö joku minkä sanamuodon perusteella tuohon ilmaisuun "vakava varoitus on päädytty.

Äänestä

Kuunnelkaapa tämä lyhyt pätkä kolmen vuoden takaa. Jos pankkiirit kohtaisivat kaikissa lehdistötilaisuuksissaan tämän irlantilaisen, aidon journalistin kaltaisia peräänantamattomia totuuden tietustelijoita, veikkaanpa, että he eivät kohta uskaltaisi näyttää nokkaansa pankkiholviensa ulkopuolella: https://www.youtube.com/watch?v=2x7FTH_ZIsU

Äänestä
  • Heh, kokenut journalisti servasi pankkiirinulikan :D Oikein! Tällaista pitäisi olla enemmän!

    Äänestä

Ihana Sipilän troikka sai kyytiapua ennen vaaleja VM; ltä leikkausten tarpeellisuudesta.
Sitten komissiolta nootin, sopivasti hallitusneuvottelujejen alla.
Suomen velka on 3 miljardia euroa!?
Saatavat ovat 803 miljardia ja velka 807 mldr. eli 3 miljardia? Lue teksti tv.
Mistä median ja poliitikot omistama järjestö on loihtinut meille kustannusvajeen, ja mitä se tarkoittaa? Kerro homo tai heitän veivin susta?

Äänestä
  • Sinä lahopää et ymmärrä, saatavat eivät ole suomen valtion lainaamaa rahaa, valtion velka, sen kasvu ja korot ovat edelleen tappavaa luokkaa, jos koviin leikkauksiin ei ryhdytä.

    Äänestä

Ja nyttenhän sieltä sitten tuli 11.6.2015 sopivasti ylen iltauutisiin tieto kataiselta, että hallitusohjelma poistaa ongelman. Ihmetyttää ylen rooli tässä kuten paljon muussakin. Komission päätös muka. Hallelujaa.

Äänestä

katainen on 2naamainen paska, itse järjesti suomen tähän tilaan ja sitten eu:sta on helppo huudella ja näyttää olevansa paskantärkeä kukkoilija. Tuollaiset luonnevikaiset kyrvät ovat omiaan romuttamaan poliitikkojen ja politiikan arvostusta sekä äänestysintoa.

Äänestä

En kyllä yhtää puolla Kataista, mutta ei se yksin ole kataisen tai kokoomuksen syy... Paisuttaminen menee kyllä 1990-luvun lopun aikaan. Eikä ongelma ole ollenkaan julkisen talouden. Julkisentalouden kriisi on paljon pienempi kuin yksityisen. Ihmisillä on väärä käsitys verotuksen tasosta.

Kautta linjan voisi nostaa veroastetta 0,5% ja jossain 40 000e vuosiansiossa sitten
Korotus olisi 1% ja 70-80000e 1,5 ja satasen kohdalla reilut 2.

Sitten verotusessa turhat vähennykset pois kerralla. Jos otat 300 000e asuntolainan, niin miksi saat verovähennyksen korkoihin? 'Se hyöty taitaa olla tod.pieni. Miksi pankkeja ei ohjeisteta toimimaan niinkuin he puhuvat, eli reilut omaosuudet ennenkuin asuntolainaa annetaan. esim. 30% ei todellakaan riitä yli 400 000 e asuntolainan omarahoihtukseen, ja 25v asuntolaina-aika yli 30v ikäiselle on todella murha! Mikään inflaatio ei tuo nyt 400 000e maksavasta asunnosta vuonna 2035 myynnissä 600 000e. Tämä on nähty jo aiemminkin.

Toinen asia on vuonna 2011 tehdyt etuuksien tasokorotukset. 100e kerralla oli kyllä melkonen pomppu. Se makoi monta sataa tuhatta euroa.

En usko enää mihinkää puolueseen. En hallitukseen, en oppositioon saatika sitten ns. pienpuolueisiin.... en työnantajajärjestöihin tai tyontekiöihin..... en mihinkään.

Suomeen pitää saafa 2,7 miljoonaa yritystä jotka on yksityisiä ihmisiä jotka alkaa hoitamaan ensin omat asiansa ja sitten neuvomaan muita ja kommentoimaan.

Esim. Vanhusten huolto. Jos 40v ikäsellä tai 60v ikäsellä on iäkäs vanhus elossa, niin voisiko näille laittaa vanhushoivaveron, jotka elää omaa elämäänsä vaikka se oma vanhus on vielä kotonaan toisten hoidettavana. Suomessa on sellainen väestörekisteri joka kyllä kertoo kuka on kenenkin jälkeläinen ja terveydehuolto tietää kuka hoitaa kenenkin asioita. Asioita hoittamattomat ja huonosti asiat hoitava kyllä joutaa maksamaan yhden lisäprosentin vanhusten hoitoon. Tonnilla vuodessa kyllä asiat hoituu. Rahoja ei laiteta sit korvamerkitysti minnekkään vanhuksen hoitoon vaan järjestelmän ylläpitoon. Kunnissa ja valtiolla, joka sit maksaa sen rahan asianhoitajalle satasen kuukausikorvauksella verotta.

Äänestä

JOS VASTAAN TULEE JOSKUS TÄMÄ KRPÄNAAMA ... HENKI LÄHTEE !!! LUPAUS!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pettynytsuomalainen kirjoitti:

Voiko enää ironisempaa olla ? Vakava varoitus EU komissiolta Suomelle huonosta talouden pitämisestä. Ja kukas se suomen talouden huonoon kuntoon laittoi ja pakeni sitten EU komissaariksi. Taisi olla itse Katainen ! Nyt hän sitten jakelee vakavia varoituksia siitä kuinka huonosti hän itse hoiti suomen asiat. Ehkä hän ei suoraan itse niitä jakele, mutta on kuitenkin komissiossa päättämässä asioista. Kaiken kukkuraksi Mr Käteinen vastaa komissiossa työllisyydestä, kasvusta, investoinneista ja kilpailukyvystä. Mitä HELV....??? Ensin mies kusee suomalaisten niskaan ja sitten uhoaa että, tehän olette ihan kusessa, kuinka kehtaatte !! Miten tällänen voi olla mahdollista. Mies joka on todistanut pätemättömyytensä tuhoamalla yhden maan talouden, palkitaan komissaarin paikalla, jotta voisi yrittää tuhota koko euroopan talouden. Ei siellä komissiossa paljon päätä palella, vaikka tuntuu nuppi niillä jäässä olevankin. Poliitikon ammatti taitaa olla ainut ammatti jossa palkitaan ne ihmiset jotka saavat näyttävimmät tuhot aikaiseksi ja kerkiävät paeta vastuuta ajoissa. Mitä pahempi tuho sitä hienompi ura.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu