Hei,
Join äsken ajattelemattani lasin pohjallisen n. 3vk huoneenlämmössä ollutta valkoviiniä. Vähän sen jälkeen heräsi ajatus, että mitä jos se oli "käynyttä" ja sisälsi metanolia. Kovin pelkään sokeutumista ja kuolemaa, joten voisiko joku selventää, voiko olla mahdollista että sisältää metanolia? Ja jos, kuinka paljon?
Join äsken ajattelemattani lasin pohjallisen n. 3vk huoneenlämmössä ollutta valkoviiniä. Vähän sen jälkeen heräsi ajatus, että mitä jos se oli "käynyttä" ja sisälsi metanolia. Kovin pelkään sokeutumista ja kuolemaa, joten voisiko joku selventää, voiko olla mahdollista että sisältää metanolia? Ja jos, kuinka paljon?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Huomaat kyllä siinä vaiheessa kun sokeudut että oliko siinä metanolia
Ei siihen metanolia käymisteitse pysty eikä pääse tulemaan vaikka kuinka kauan säilyttäisi huoneenlämmössä.
Etikoituu korkeintaan jos on siis avattu pullo tai tetra, siitäkään ei mitään terveydellistä haittaa ole jos vaan maun puolesta voi irvistelemättä juoda.
Itseasiassa kaikissa käymistuotteissa on myös pieni määrä metanolia http://keskustelu.suomi24.fi/t/8721647 ja sen takia esim. tislatessa ensimmäiset pari desiä tiputettavaa heitetään pois - metanoli höyrystyy alhaisemmassa lämpötilassa kuin etanoli ja siksi ensimmäisissä tisleissä on lähinnä metanolia, joka siis kaadetaan viemäriin.
Nauttimasi viinin määrä oli niin pieni ettei mitään myrkytyksen vaaraa ole - viinin etanoli kumoaa hyvin metanolin haittavaikutukset - itseasiassa etanolia käytetään metanolimyrkytyksen hoitoon eli juotetaan potilaalle puhdasta viinaa ja etanoli estää metanolin myrkylliset hapettumisreaktiot elimistössä.
Niin voi käymisteitse jotain ppm luokkaa metanolia ja muita sikuna-alkoholeja, sekä toisenlaisia yhdisteitä kuten jopa muistaakseni syanidia, muodostua. Mutta määrät siis niin mitättömiä ettei niillä ole myrkyllisyyden kannalta mitään merkitystä.
Ensimmäinen tisle ei suinkaan ole metanolia, siinäkin on metanolia niin pieni määrä ettei sillä ole merkitystä. Ensitisleet heitetään pois sen vuoksi, että siinä kaikkia muitakin, todella pahan makuisia, sikunoita ja yhdisteitä mitkä häyrystyy ennen etanolia.
Hyi saakeli!!!