Ortodoksisen kirkon valtiontuki

Ort valtionkirkko saa suoraa valtiontukea. Summa on tänä vuonna 2,377,000 euroa. Yhteisövero-osuus on 100,000 euron luokkaa, joku lehti voi saada kulttuurilehtitukea jne, mutta olennaisin suora rahallinen tuki on tuo 2,4 miljoonaa.

Vuoteen 2006 saakka valtio korvasti ort kirkon "piispan palkan", ts. tuomiokapituleja vastaavien virastojen menot. Evlut puolella näin oli 1997 saakka, kunnes siitä luovuttiin. Ort puolella tuo suora tuki on suuruudeltaan varsin tarkkaan tuon entisen keskushallinnon kulujen verran. Laki ja sitä edeltävä hallituksen esitys ei kuitenkaan sano yhtään ainoaa sanaa siitä miksi tukea annetaan. Epäsuorasti voi päätellä, että valtion on tarkoitus maksaa ort piispojen palkat edelleen.

Tulisiko tällainen tuki olla? Miksi?

Ja koska Rahahanat.kiinni tulee kääntämään asian va-liiton tukeen, niin muistutan suuruusluokasta. Ort kirkon tuki on varsin tarkkaan sata kertaa va-liiton tuen verran. On valtion menoille sama poistetaanko a) tuo kirkon tuki, vai b) poistetaanko va-liiton tuki ja etsitään 99 muuta samanlaista järjestöä joiden tuki poistetaan.

(Tietenkään edes ort kirkon tuki ei suurta kuvaa valtion budjetissa muuta. Jos haetaan 10 miljardin säästöä, ei pari miljoonaa vielä paljon tunnu.)

15

206

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahahanat.kiinni

      Ort. kirkko on myös monikymmenkertainen suhteessa vaparien määrään. Lisäksi ort. kirkolla on huomattava kulttuurihistoriallisesti arvokas omaisuus huollettavanaan alkaen Uspenskin katedraalista. Veikkaan, että tuki ei edes riitä sen kaiken hoitamiseen. Vapareilla kulttuuriomaisuus rajoittuu pariin pornolehteen.

      • niilo32322

        Kirkkoihin kuulumattomia on 1,3 miljoonaa. Tietysti näistä aktiiveja on vain pieni osa. Jumalaan uskovia, niin kuin on uskontunnustuksessa julistetaan esim. neitseestä syntyminen jne on vain n. 25% kansasta.


      • Rahahanat.kiinni
        niilo32322 kirjoitti:

        Kirkkoihin kuulumattomia on 1,3 miljoonaa. Tietysti näistä aktiiveja on vain pieni osa. Jumalaan uskovia, niin kuin on uskontunnustuksessa julistetaan esim. neitseestä syntyminen jne on vain n. 25% kansasta.

        Vapareita on siis 1576. Se lienee n. 0,003% kansasta. Tämä joukko nostaa vars. toimintaansa ääretönkertaisen (kyllä! Sananmukaisesti!) valtionavun evlut kirkkoon verrattuna, joka ei saa vars. toimintaansa mitään!


      • Epistä
        Rahahanat.kiinni kirjoitti:

        Vapareita on siis 1576. Se lienee n. 0,003% kansasta. Tämä joukko nostaa vars. toimintaansa ääretönkertaisen (kyllä! Sananmukaisesti!) valtionavun evlut kirkkoon verrattuna, joka ei saa vars. toimintaansa mitään!

        Ev.lut. kirkko nappaa kirkosta eronneilta vuosittain 4-5 miljoonaa euroa "jäähyväisveroa". Liittyneet ovat puolestaan vapaamatkustajia liittymisvuotensa, eronneiden siivellä. Aika epistä!?


      • korjaussarja
        Rahahanat.kiinni kirjoitti:

        Vapareita on siis 1576. Se lienee n. 0,003% kansasta. Tämä joukko nostaa vars. toimintaansa ääretönkertaisen (kyllä! Sananmukaisesti!) valtionavun evlut kirkkoon verrattuna, joka ei saa vars. toimintaansa mitään!

        Miksi mäkätät ev.lut. kirkon saamattomasta valtion tuesta? Se ei ole edes anonut tukea, joten valittamisen aihetta ei pitäisi olla. Jos se olisi tukea anonut, mutta ei saanut, voitaisiin keskutella miksi näin on.
        Tosiaalta taas, jos lasketaan rahallinen hyöty valtion ko. kirkolle jo myöntämistä eritysoikeuksista ja -asemasta, niin muut uskontokunnat ja ihmisoikeus-ja kulttuurijärjestöt jäävät yhteenlaskettujen tukiensakin kanssa kauas taakse.

        Mutta miksi ortodoksit saavat miljoonaluokan tukea toimintaansa valtiolta? Maksaako valtio mielestäsi kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden kirkkorakennusten yms. ylläpidosta? Eikö kirkko käytäkään näitä omaan toimintaansa? Kuuluuko valtion siis maksaa joidenkin uskontokuntien palvontapaikkojen ylläpito?


      • niilo32322
        Rahahanat.kiinni kirjoitti:

        Vapareita on siis 1576. Se lienee n. 0,003% kansasta. Tämä joukko nostaa vars. toimintaansa ääretönkertaisen (kyllä! Sananmukaisesti!) valtionavun evlut kirkkoon verrattuna, joka ei saa vars. toimintaansa mitään!

        Uskovat, siis oikeasti kristinuskon dogmeihin uskovat, ovat jo nyt Suomessa vähemmistönä. Heitä on noin 20-25 % kaikista suomalaisista.


    • Veikkaat!

      Taannoin oli kauhea paikka, kun en heti kiirehtinyt tarkistamaan kuka tai mikä maksoi kolme kupillista kahvia. Nyt listaa: Mitkä tilat ja esineet kuuluvat kulttuuriomaisuuteen? Mitä ylläpito maksaa?

      Ja mitä siitä valtion tulee korvata, ts. pitääkö korvata kaikki kulut jotka johtuvat vanhan kirkon tms. ylläpidosta?

      Kyse on 2,4 miljoonasta eurosta. Satakertainen summa. Odotan sata kertaa tarkempaa selvitystä.

      Ortodoksien jäsenmäärällähän ei ole sinulle mitään väliä. Sinähän sanoit, että kiinnostavaa on ainoastaan valtion rahojen käyttö.

      • Ortodoksit syrjivät naisia. Nainen ei voi olla pappi ortodoksikirkossa. Hiljattain nousi kamala kohu siitä että Helsingin piispa Irja Askola oli käynyt vieraana ortodoksikirkossa. Pitääkö verovaroin tukea sovinismia?


      • KuudesPykälä
        rainbowshy kirjoitti:

        Ortodoksit syrjivät naisia. Nainen ei voi olla pappi ortodoksikirkossa. Hiljattain nousi kamala kohu siitä että Helsingin piispa Irja Askola oli käynyt vieraana ortodoksikirkossa. Pitääkö verovaroin tukea sovinismia?

        Ei. Ortodoksikirkko siirrettävä samalla viivalle kuin muutkin ei-luterilaiset kirkot eli "valtiokirkkostatus" pois!


    • "rukoushuoneen julkisivumaalaukseen ensisijaisesti perinteisellä pellavaöljymaalilla, 1400 €"

      Tuo Museoviraston myöntämä summa on tietysti pieni, enkä jaksanut tonkia pidempään. Joka tapauksessa se riittää osoittamaan, että ort valtionkirkko voi saada avustuksia kulttuuriperintöön.

      Rahahanat.kiinni voisi vaikkapa kommentoida tätä.

      • Ei näytä tulleen tähän kommenttia. Kummallista säästämistä, kun 24000 euroa on kyllä kovasti tärkeä asia, mutta 2400000 euroa ei ole...


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei näytä tulleen tähän kommenttia. Kummallista säästämistä, kun 24000 euroa on kyllä kovasti tärkeä asia, mutta 2400000 euroa ei ole...

        Ei vieläkään vastalauseita. Josko tuosta nyt sitten aluksi otettaisiin vaikka miljoona pois. Rokkana rikassa, vaikkei sillä miljardien vajeesta paljon paikata.


    • Hyhhyhhuijaaa

      Miltein 2,5 miljoonaa.

      • Riippuu siitä miten laskee. Nythän evlut kirkko maksaa n. 21 miljoonaa vuodessa veronkantokuluja. Ortodoksit eivät mitään. Jos nyt karkeasti heittää ortodoksien määräksi prosentin evluteista ja saman osuuden ottaa verotuskuluista, tulisi tuosta 200,000 euroa lisää. Ei tästä yli kolmea miljoonaa saa laskettua millään.

        Kokonaan toinen välittömästi ort kirkkoon kohdistuva asia on tietysti koko verotusoikeus. Sen merkitys on tietysti suurempi kuin nuo muutamat miljoonat.

        (Ja sitten on koko yhteiskunnan tasolla näkyvä kristinuskon yleinen suosiminen, joka vaikuttaa jotain myös ort kirkkoon.)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1184
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1131
    3. 60
      1066
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      60
      929
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      82
      888
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      854
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      852
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      77
      781
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      751
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      39
      694
    12. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    13. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      56
      580
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      576
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      82
      541
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      517
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      286
      484
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      46
      452
    Aihe