Miksi suomalaiset ihannoivat kaulkaloväkivaltaa?

hokijaakko

Tapaus komarov sen taas todisti; kun tuomari poisti kentältä vaarallisen ja väkivaltaiseksi tunnetun pukarin, alkoi parku suomalaisleirissä välittömästi. Tuo väkivaltainen pelitapa ja sen ihannointi aloitetaan suomalaisessa kiekkokulttuurissa jo juniorina, ensi opetetaan taklaamaan ja kiekonkäsittely tulee sitten myöhemmin. Venälisessä, ruotsalaisessa ja pohjoisamerikkalaisessa kiekkokulttuurissa asiat hoidetaan juuri päinvastoin.
Tutkijat ovat arvelleet ilmiön johtuvan jonkunlaisen alemmuudentunteen paikkaamisesta, esimerkiksi siitä, että naapurimaiden miehet tunnetaan suomalaisnaisten keskuudessa hyvinä ja intohimoisina rakastajina ja joilla tunnetusti on vielä isompi penis kuin suomalaisilla. Tuo peniskateus sitten heijastuu urheilussa ja aina juniori valmennukseen saakka.

8

102

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jataas

      Ryssien trollitehdas jälleen...ei osata edes Suomen kieltä kirjoittaa...heh, heh

    • Päinvastoin

      Rusettiluistelu- Balettitanssijan puku osoitti varsinaista pehmoilua Suomalaisilta, varsinkin Koffin buppeleilta..... Koffista ei ole "Äijäolueksi" !

    • MrJuha82outolintu

      En usko tota, mitä aloittaja höpöttää, MUTTA on totta, että suomalaisessa lätkässä on yleensä aina ajateltu ennen taklausta kuin kiekonkäsittelyä.
      Nyt on kuitenki tullu muutos siihen 2010-luvun, kiitos pitkälti Jukka Jalosen.
      Suomi pelaa nykyään enemmän ruotsalaisittain.
      Toki vielä on ne fyysisen lätkän elementit mukana.
      Tosi naurettavaa on se, ku jotkut kannattajat höpöttävät talvisotameiningistä, että pitää pelata lätkää kuin talvisotahengessä.
      Se on säälittävää, kun ryvetään itsesäälissä(historia).

      Lätkään kuuluu myös kovat otteet.
      Oon sitä mieltä kuitenki, että ensin taito ja sitten taklaukset.

      • MrJuha82outolintu

        Ei tässä kuitenkaan tarvi alkaa pelata täysin ruotsalaisittain tai venäläisittäin, sillä annetaan säilyttää toi taklauspelimme jatkossakin.


      • kiuiu

        Mitä,kävikö joku taklaamassa,olkaa varovaisia.


    • MrJuha82outolintu

      Mut toi aloittaja höpötti nyt omiaan.
      Komarovin taklaus ei ollu edes sikamainen.
      Kuitenki huomannu sen, ettei suomalaiset kannattajat ymmärrä taitopelaajia kuten Kontiola tai Aaltonen, jotka saa paljon moitteita.

    • hokijaakko

      Sääliksi käy niitä tuhansia suomalaisnaisia, jotka tänä viikonloppuna joutuvat taas näiden narsistien uhriksi, kun suomi ansaitusti hävisi tsekille. Peniskateudesta kärsivät äijät vetävät pään täyteen ja hakkavat naisensa, kun purkavat pahaa oloaan suomen häviöstä.

    • En_Ihannoi_Idiootteja

      Aloittaja kirjoittelee asiaa, mutta vertailukohta on vain väärä. Ei Komarov ole mikään pahimman luokan pukari edes, vaikka oikeasti on tapellutkin. Paljonkin pahempia on ollut ja todella vaaralline tyyppi oli Jarkko Ruutu, jonka sikailut olivat todella vaarallisia välillä. Ihme, ettei pahemmin saanut turpaansa. Venäläinen Artjuhin esittelee tässä videolla "urheilullisia" taitojaan Jalasvaaran kanssa.
      http://www.sport-express.ru/hockey/khl/news/553133/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      92
      1138
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      80
      873
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      236
      872
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      734
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      74
      708
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      622
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      58
      599
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      41
      570
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      557
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      545
    Aihe