Romanovin Kivet

leffafriikki

Minkä ihmeen takia Aleksi Mäkelän elokuvaa Romanovin Kivet ei julkaista dvd:lle?

Romanovin Kivet on Aleksi Mäkelän ohjaama kotimainen tomintaleffa jonka tuotti Spede Tuotanto Oy. Pääosissa oli mm.Santeri Kinnunen ja Samuli Edelmann.

Melkein kaikki Spede Tuotanton leffat saa dvd:nä paitsi Uuno Turhapuron poika,Uuno Turhapuron veli,Romanovin Kivet ja Naisen Logiikka-leffoja ei saa dvd muodossa. Miksiköhän näin on?

12

3159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gomo

      Olisiko se vain niin paska raina, ettei siitä kannata painaa DVD:tä. Suuri yleisö tuskin innostuu ja pienen yleisön takia ei pientä painosta tehdä. Se ei kuitenkaan ole mikään klassikko vaikka onkin ensimmäinen suomalainen toimintaleffa.

      Sitä paitsi se on tullut televisiosta sen verran usein, että sitä löytyy kotiVHS:ltä varmaan joka lähiöstä.

      Vai oletko varma ettei sitä ole DVD:llä

      • kaalevi

        Kyllä sitä paskempaakin kuraa julkaistaan dvd:nä, joten saisivat julkaista Romanovin kivetkin.

        Dvd:nä voisi julkaista myös nämä:
        - Esa ja Vesa - Auringonlaskun ratsastajat
        - Veturimiehet heiluttaa


      • Hakalax
        kaalevi kirjoitti:

        Kyllä sitä paskempaakin kuraa julkaistaan dvd:nä, joten saisivat julkaista Romanovin kivetkin.

        Dvd:nä voisi julkaista myös nämä:
        - Esa ja Vesa - Auringonlaskun ratsastajat
        - Veturimiehet heiluttaa

        Mihin kaupunkiin sijoittuu Veturimiehet heiluttaa elokuvan juoni ?

        Muistaakseni Kinnunen lähti Helsinkiin opiskelemaan, ja junalla ajettiin steissille asti ?

        Oliko kaupunki Oulu ?


      • leffafriikki

        "Sitä paitsi se on tullut televisiosta sen verran usein, että sitä löytyy kotiVHS:ltä varmaan joka lähiöstä."

        Olet väärässä sillä Romanovin Kivet on esitetty vain kerran telkkarissa. 31.12.1996 se tuli Mtv3:lta mutta sen jälkeen sitä ei ole telkkarissa esitetty. Silloin kun Romanovin Kivet esitettiin telkkarissa niin se sai miljoona yleisön telkkujen ääreen. Leffateatterissa 1993 sen kävi katsomassa n.60000 maksanutta katsojaa.

        90-luvun alussa suomalainen elokuva ei saanut paljon katsojia. Esim.Vuonna 1994 katsotuin kotimainen elokuva oli Pekko&Poika n.59000 katsojalla.


      • leffafriikki
        Hakalax kirjoitti:

        Mihin kaupunkiin sijoittuu Veturimiehet heiluttaa elokuvan juoni ?

        Muistaakseni Kinnunen lähti Helsinkiin opiskelemaan, ja junalla ajettiin steissille asti ?

        Oliko kaupunki Oulu ?

        Veturimiehet heiluttaa-leffan tapahtumat sijoittuivat Poriin.


      • Kaasmarkku
        leffafriikki kirjoitti:

        Veturimiehet heiluttaa-leffan tapahtumat sijoittuivat Poriin.

        Pitääkö paikkansa että olisi tulossa 2 osa, eli ns jatkoosa ?


      • Koristaja
        leffafriikki kirjoitti:

        Veturimiehet heiluttaa-leffan tapahtumat sijoittuivat Poriin.

        Elokuvan alussa ollaan Lappeenrannassa.

        Lappeenranta on tunnistettavissa erittäin hyvin, mutta sieltä perhe siirtyy Poriin.

        Murretta ei puhuta, kun näyttelijät ovat pääosin Helsingin Tervasaaresta.


    • Esa & Vesa

      Elokuva tulee jäämään Suomen ensimmäisenä action elokuvana.

      Siinä on enemmän toimintaa kuin muissa Kinnunen & Edelman elokuvissa yhteensä.

      Varmasti moni nuori pitää tätät action elokuvan alkuna Suomessa.

      • ...leffat Jäätävä polte ja Jäähyväiset presidentille olivat ensimäiset kotimaiset toimintaelokuvat... Mutta en tiedä oliko tuo jälkimmäinen ihan tyylipuhdas genren edustaja. Se oli enemmän Shakaali-tyyppinen thrilleri. Se oli aika mainio elokuva kun ottaa huomioon, että se oli ensimmäisiä vakavia yrityksiä tehdä kansainvälisen luokan thrilleriä Suomessa.

        (Millainenkohan Jäätävästä poltteesta olisi tullut jos Harlin olisi saanut palkattua päärooliin aikomansa Chuck Norrisin?)

        Romanovin kivet on kyllä ensimmäinen tyylipuhdas lajityypin edustaja. Oikeastaan vasta Raid oli seuraava.

        Esa ja Vesa oli sellainen elokuva, josta olisi saanut onnistuneenkin, mutta se jäi mielestäni raakileeksi. Leffassa oli hyviä näyttelijöitä, mutta käsikirjoittajalla tuntui tyylilaji olevan hukassa. Antti Litjan ja Vesa Mäkelän esittämät konstaapelit olivat väärässä elokuvassa. Hahmot olivat enemmän jonkun poliisiopisto-tyylisen farssin hahmoja kuin rikoselokuvan. Leffan mainioin hemmo oli tietenkin Vesa Vierikon Ossi Kemppainen. Etelä-Suomen kovin jätkä. Toiset sanoo hulluin, mutta se on, saatana, sama asia!

        Suomesta kyllä löytyisi materiaalia loistaviin rikos- ja toimintaelokuviin kun vain löytyisi rahaa. Kuka siis saattaisi valkokankaalle vaikkapa seuraavat tarinat:

        Sulevi Mannerin romaanit. (Esim. Isä, mitä tapahtui? Susi ja Tervetuloa tuomiolle)

        Juha Nummisen romaanit. (Esim. Painajainen Pietarista ja Tulikoura)

        Ja tietenkin Ilkka Remeksen romaanit.


    • röölinpeikko

      romanovin kiveksistä sanottiin notta niiden arvo on LÄHES mittaamaton, mutta vain oikeissa käsissä. If I remember correctly (IIRC).
      Nyt se lOhimies tekee elokuvan: Tuntematon Sotilas. Äänislinnan kohtaus oli tänan suomen-linnassa! Vastasinko kysymyksen 6/6?

    • Löytyy

      DVD julkaisut Romanovin kivet & Esa & Vesa - Auringonlaskun ratsastajat hyllystä. Sai reilu 10 vuotta sitten, Aleksi Mäkelä Collection paketissa. Yksittäin ei jostain syystä saa, eikä tuota boksiakaan ole löytynyt vuosiin enää.

    • Anonyymi

      Romanovin kivet nähty kerran ja se riitti.Aivan luokaton roska.Tökeröä toimintaa, hävetti katsoessa,ajattelin; miksi tämä on tehty.
      Esa ja Vesa nähty kerran ja se riitti.Väkisin väännetty...mikä?
      Veturimiehet nähty kerran ja se riitti.
      Suomalaiset ei osaa tehdä kunnon elokuvia eikä koskaan tule tekemään.EI KOSKAAN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1080
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      847
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      729
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe