Stubb visioi monikielisestä Suomesta!?

Mielenkiintoisen "vision" Stubb heitti! Tosin visio-sana viittaa tulevaisuuteen? Suomihan on jo nyt monikielinen.

Aletaanko vihdoin tunnustaa realiteetit ja purkamaan järjetöntä ja kohtuutonta keinotekoista kaksikielisyyttä?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ehdottomasti pitäisi keskittyä MUUHUINKIN kuin pakkoruotsiin kieliasioissa.

Koulujen pakkoruotsi on vain näkyvä jäävuoren huippu. Varsinaiset ongelmakohdat ja etuilusysteemi piilevät sen alla "piilossa". Siis piilossa suurelta yleisöltä. Ei meiltä kieliaktiiveilta.

Äänestä

Kansallisvaltioiden tuhoamista. NWO-agendaa. Miten käy God vs. NWO.

Äänestä
  • Todellinen kansallisvaltiomme tuhoamista on keinotekoinen kaksikielisyys. Ei monikielisyys, joka on todellisuutta.
    Tietysti monikielisyys tarkoittaa sitä, että Suomessa on vain yksi ylivoimainen pääkieli ja monta tasaveroista vähemmistökieltä. Kuten muissakin Europan kansallisvaltioissa on tapana.

    Äänestä

Suomi oli monikielinen maa ennen toista maailmansotaa. Suomen kaduilla puhuttiin suomea, ruotisa, venäjää ja saksaa ihan yleisesti. Näitä myös opiskeltiin koulussa enemmän kuin nyt. Monikielisiä perheitä oli enemmän kuin nyt.

Monikilisyys ei tarkoita, että maassa on runsaasti maahanmuuttajia, jotka puhuvat keskenään omaa äidinkieltänsä. Se tarkoittaa, että useampi ihminen hallitsee useampaa kieltä.

Ja mitä Stubbiin tulee, hän on fiksu ja menestynyt ihminen - eikä vähiten kielitaitonsa ansiosta. Ottakaamme oppia hänestä. Hän, jos kukaan, voi puhua tästä asiasta, ei sellainen hlö, joka itse ei osaa kieliä.

Äänestä
  • Stubb on aivopesty ajamaan pankkiirieliitin agendaa Suomessa. Ei sillä mitään omia ajatuksia tai visioita ole, kunhan papukaijamaisesti latelee mitä päähän on syötetty. sen näkee sokea Reettakin. Tämän tulette näkemään ja valitettavasti siitä ei hyvää seuraa jos on tästä maailmasta.

    Äänestä

  • Stubb on päästänyt suustan monia kielipolitiikkaan liitytyviä ruotsalaismielisiä sammakoita, jotka paljastavat hänet pelkäsksi rkp:n etäpesäkkeeksi kokoomuksessa.

    Äänestä

  • Valitettavasti näillä teidän vainoharhaisilla kommenteilla ei ole minkäänlaista käyttöä reaalimaailmassa. Kateus on toinen juttu: Stubbille on helppo olla kateellinen. Näkyyhän se viesteistännekin. Teille joku menestynyt kielitaitoinen hlö on aina "aivopesty" - voi teitä ja teidän piipityksenne määrää :)

    Äänestä

Eduskunnan hyväksymä kieliponsi on pistettävä käytäntöön jo ensi syksynä. PK seutu on laskettava Itä Suomeksi. Kaikissa kunnissa on ruotsin tilalle laitettava saksa, ranska ja venäjä. Ruotsia lukemaan haluavat voidaan laittaa ruotsinkielisiin kouluihin.
Toivottavasti saadaan Persu opetusministeri, joka uskaltaa toimeenpanna uudistuksen.
Kansantalous perustuu vientiin ja tarvitaan laaja kielitaito. Ruotsinkielellä ei pärjää maailmalla. RKP:n kielipolitiikka on vienyt Suomen talouden kuilun reunalle.
Ruotsiin myyty talouden veturit.

Äänestä

Suomi on jo monikielinen. Stubb tietää sen hyvin. JOTEN hänen täytyi tarkoittaa, että myös lainsäädäntö tunnustaa reaaliteetin.

Äänestä
  • Tarkoitin siis, että "myös lainsäädännön TULEE tunnustaa reaaliteetin".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


politiikan_tutkija kirjoitti:

Mielenkiintoisen "vision" Stubb heitti! Tosin visio-sana viittaa tulevaisuuteen? Suomihan on jo nyt monikielinen.

Aletaanko vihdoin tunnustaa realiteetit ja purkamaan järjetöntä ja kohtuutonta keinotekoista kaksikielisyyttä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu