Kuinka (adventtikirkon mukaan) käy niiden ihmisten jotka valehtelevat?
Rehellinen kysymys
rehellinen-kysyy
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No tuohan riippuu siitä pyytääkö sitä anteeksi vai ei.
Ei muuten riipu. Synnin palkka on kuolema. Eikö sitä muka ole täällä tarpeeksi korostettu ?
Riippuhan se, etkö tunne raamatunsanaa, vai muutenko tuuli huulias heiluttelee?
Ei se advarilla riipu. Jos valehtelee, rikkoo käskyn, joten on rikkonut lakia, jolloin ei ole pitänyt sapattiakaan, jolloin joutuu helvettiin, jota ei ole.
Hei!
Riippuu mitä ja mistä valehtelet, ja paljonko olet tietoinen valehtelustasi itse.
Luuk 12:47-48.
- Jos ajattelet että ne joilla on erilaista ymmärrystä Raamatun asioissa kuin Sinulla olisivat aina valehtelijoita niin valehtelet itsellesi tai et ymmärrä itse asiaa- ja ihmisten omantunnon vapautta tiedon määrässä tässä suhteessa.
Minä olen asettanut selvät rajat missä vedän harhan rajan; Ilm 14:12, Hebr 12:14, Ef 2:7-9 sisältää useita erilaisia arvoja. Noissa jakeissa on kaikki ristinuskon Kristus kallion arvot. Kun yhdenkin arvon hylkää jakeiden sisältämistä arvoista mennään harhaan -kaikessa muussa suon ihmiselle omantunnon vapautta olla eri mieltä.
Mutta tämä on minun omaa teologia-mielipidettäni. Ei mistään virallisesta lainattua.
Valehtelelu joka on Pyhän Hengen pilkkaa on sitten se että väittää Pyhän Hengen tekoja tietoisesti ja ymmärryksessä paholaisen teoiksi.
Sellaista syntiä- -Pyhän Hengen pilkka mukaan lukien ei ole olemassa mitä ei voisi saada elinajassaan anteeksi.
Kuoleman jälkeissä ajassa ei Pyhän Hengen pilkkaa enää voi saada anteeksi.
kuoleman jälkeisessä ajassa ei muitakaan syntejä enää anteeksi anneta vaan taivaan kirjoissa on debet tai kredit merkintä sen mukaan mikä on ihmisen hengellinen tila kun ihminen etsikko- armonaikansa maan päällä on päättänyt; Ilm 20:11-15.
Ihminen on syntintä saanut anteeksi elinajan päättyessä tai sitten ei-
Syntisen katuneen synnit on pyyhitty taivaan kirjoista pois, vaikka jotkut ihmiset tosin luulevat että uskovaisten kymmeniä vuosia vanhat synnit ovat aina voimassa ja olemassa.
Siunauksia
Jari Laurila
kesksutelija
"Valehtelelu joka on Pyhän Hengen pilkkaa on sitten se että väittää Pyhän Hengen tekoja tietoisesti ja ymmärryksessä paholaisen teoiksi."
Tuossa tuleekin ilmi juuri se, miksi ainakaan minä en lähde tuomitsemaan esim. helluntaiseurakunnissa tapahtuvaa toimintaa YLEISESTI jonkin muun kuin Pyhän Hengen työksi.
En ole mitenkään sanomassa että se olisi - mutta on vaarallista väittää sitä yleisesti "jommaksi kummaksi", koska molemmissa tapauksissa arvostelisimme.
Mikä sitten on Pyhän Hengen pilkkaa, on taas asia josta teologit ovat väitelleet tähän päivään asti pääsemättä mihinkään selkeään yksimielisyyteen.
Mitä taas tulee valehteluun - minusta eräs vakava valehtelun muoto on opettaa toisille oppeja jotka ovat Raamatun kanssa selkeässä ristiriidassa.
Siksi opettakaamme vain evankeliumia ja sitä minkä UT vahvistaa uuteen liittoon kuuluvaksi - ei A-kirkon erityisoppeja.
Tämä juuri on se adventismin kohtalokkain ilmentymä, suorastaan katastrofi: opetetaan ihmispoloille oppeja, jotka ovat mitä räikeimmässä ristiriidassa Raamatun kanssa. Niille on annettu oma nimikin: ADVENTTITOTUUS. Oikeampi nimitys olisi kylläkin ADVENTTIVALHE! Adventismi väittää valhettansa totuudeksi ja pilkkaa Jumalaa siinä, että sanoo näiden valheiden perustuvan Raamattuun. Vaikka ne eivät sitä todellakaan tee eivätkä adventistiteologitkaan osaa näitä erityisoppeja Raamatulla perustella. Silti julistetaan vaan pokkana niiden olevan "totuus"...
Koska adventtivalhetta ei pystytä Raamatulla perustelemaan, vaihdetaan Ellen Whiten harhoihin perustuviin kirjoituksiin ja "perustellaan": "Sisar White kirjoittaa näin!" No entäs sitten, jos on nähnyt harhanäyn ja kirjoittaa siitä...entäs sitten? Muuttuuko hourailu totuudeksi siinä, kun EGW siitä kirjoittaa? Simsalabim? Miksi pitää kiven kovaa väittää harhanäkyjä "jumalallisiksi ilmoituksiksi" ja pakottaa kirkon väki niihin uskomaan? Voi valheen verkkoa, mihin ovT adventistit sotkeutuneet.
Raamattu puhuu erityisestä vastuusta, joka on opettajien harteille laitettu ja varoittaa selvästi harhaopin levittämisestä. Kerran joutuvat Flink ja kumppanit seisomaan Kaikkivaltiaan tuomioistuimen edessä vastaamassa tästä valehtelustaan ja jumalanpilkasta.
Kyllä myllynkivi-vertausta voi soveltaa myös ihmisten hengelliseen eksyttämiseen ja viettelemiseen. Adventismi on susi lammasten vaatteissa ja paholaisen ovela naamioitumistemppu saada ihmiset harhaan. Adventismi menee ohi ja yli Raamatun ja on valheen tiellä.
Hei!
Sinäkö pokkana kirjoittelet tuollaisia?
Matt 7.1.
Jo on aikoihin eletty että tuollaisia tekstejä ilman mitään perustelua.
Katsele taivasta kohti ja kiinnitä katseesi Jeesukseen Kristukseen, ei ihmisiin.
Omaa ymmärtämättömyyttä ei pidä laittaa toisten piikkiin.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Se nyt kuitenkin on niin, ettei YHTÄ AINUTTA adventismin erityisoppia voida perustella Raamatulla. Fakta.