Stubbi vaatii: Leikataan eläkkeitä

Tulevat ne vähemmälläkin toimeen. Eikä ne voi edes painostaa,kun ovat eläkkeellä,hän iloitsee
37368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Ei ole demarit tukemassa?

Äänestä
  • Lipposen-Halosen hallituksen punikkiakat jyräsivät SDP:n budjettineuvoksen Raimo Sailaksen kanssa eläkeleikkaukset 1995. Lipposen-Halosen hallituksen punikkiämmät:
    - Tarja Halonen (SDP),
    - Arja Alho (SDP)
    - Liisa Jaakonsaari (SDP)
    - Sinikka Mönkäre (SDP
    - Terttu Huttu-Juntunen (Vas)
    Uuden hallituksen ministereistä SAK:n pitkäaikaisella juristilla Tarja Halosella oli ylivoimaisesti eniten ministerikokemusta, mm. aiemmin sosiaaliministeri ja oikeusministeri. Hän tunsi AY-juristina myös eläkeasiat parhaiten, joten hän pystyi jyräämään leikkaukset läpi ja tavan, jolla leikkaukset toteutettiin.
    Halonen, Lipponen ja Sailas halusivat heikentää työeläkeindeksit sieltäkin, missä ei olisi ollut leikkausvaraa - siis pienet ja keskisuuret eläkkeet. Lisäksi Halonen onnistui poistamaan kiinteän kansaneläkkeen perusosan - tosin väliaikaisesti (!!) - eikä perusosaa ole palautettu vieläkään. Sen piti tulla kaikille, ja sen nykyarvo olisi jo yli 100 e/kk.
    Leikkaukset ovat kipanneet työeläkeläisiä KELAn luukulle ja sossun asiakkaiksi. Ne maksetaan pienenevillä verovaroilla. Näin työeläkerahastot säästyvät, ja hyvä velien öky-eläkkeisiin riittää enemmän.

    Äänestä

Ei Stubb vaadi eläkkeiden leikkaamista!

Äänestä
  • niin vaan kokoomus se vaatii.

    Äänestä

  • NO TÄSTÄ ON HYVÄ ALOITTAA..Liliukselle eläkettä yli 40 000 euroa kuukaudessa!


    Liliukselle eläkettä yli 40 000 euroa kuukaudessa.

    Valtion Energiayhtiö Fortumin toimitusjohtaja Mikael Lilius,KOK, 59, ei jää tyhjän päälle, vaikka lopettaa työt yhtiössä joulukuussa. Häntä odottaa seuraavaksi Fortumin maksama lisäeläke, joka takaa hänelle täydet eläke-edut 60–62-vuotiaana.

    Fortumin vuosikertomuksen tietojen mukaan hän saa 60 prosenttia palkasta ja palkkiosta 60 vuoden iässä, mikä pelkän palkan perusteella laskettuna on 43 000 euroa kuukaudessa elämänsä loppuun asti.

    Ei ole ihme, että Fortumin maksut Liliuksen eläkkeeseen ovat olleet viime vuosina huomattavat eli noin miljoona euroa vuodessa. Maksut ovat paisuneet, vaikka esimerkiksi optio- ja osakepalkkiot eivät sitä kartuta.

    Sama koskee muitakin johtoryhmän jäseniä.

    Optiojärjestelmä tuotti Liliukselle parhaimmillaan 11 miljoonan euron lisätulot vuodessa,
    ja ensimmäisestä osakekannustimestakin irtosi 2008 vielä 2,2 miljoonaa euroa.



    http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Liliukselle eläkettä yli 40 000 euroa kuukaudessa/1135244908799

    Äänestä

  • 1970 luvun valtakautenaan Sosialidemokraattinen puole(SDP) ja Ammattilittojen keskusliitto (SAK) aloittivat heidän jäsenkorttinsa omaavien soluttamisen Suomen
    julkisen talouden korkeimpiin virkoihin.
    Nyt tämä soluttaminen on loppuun suoritettu näiden korkeampien SAK ja SDP
    jäsen korttien omaavilla työttömien avulla.
    Valtion kirjanpidon mukaan valtion palkkalistoilla on 715 000 henkilöä.
    Suomi oli ennen Tasavalta mutta on nykyään Virkamiesvalta.

    Miten tämä muutos on saatu aikaan:
    Olettakaamme että nämä yleisen talouden palkkalistoilla olevat super
    etuineen ovat perheitä jotka ovat riippuvaisia yhdestä leivän hankkijasta
    perheessä joten julkisen talouden äännestysvoimatulee olemaan
    2x715 000 ääntä on 1 430 000 ääntä.
    Nämä valtion palkka listoilla olevat joiden työ etuun kuuluu työajan
    käyttäminen löytäminen parempien palkka,kesäloma,sairasloma,
    stressiloma ja monien muiden etujen parantamiseksi.
    Palkat ovat jo 10 % korkeammalla kuin, privat sectorilla kesälomat jo yli
    10 viikkoa isyyslomat,äitiyslomat,stressi lomat,saraslomat,koulutus lomat,
    maksetut opiskelumatkat ulkomaille, konferenssiin...........................
    (Tarvitsin tässä MML (Maanmittauslaitos.fi) arkistosta kopioita
    E-mailin avulla. Automaattinen E-mail vastaus: Virkailija on aloittanut
    10 1/2 viikon kesälomansa eikä minkäänlaista ilmoitusta keneen voi ottaa
    hänen poissa ollessaan.
    Perustelu:
    Yleisen sectorin palkkalistoilla olevat ovat vuorenvarmassa asemassa
    jokaisen kuuluessa omaan ammatti liittoonsa.
    Ilmeisesti heidän edunsa on saavutettu neuvottelemalla ennen vaaleja
    keskustelemalla kaikkien puolueiden kanssa kuka tarjoaa parhaita
    etuja heidän äänistään paisuttaakseen heidän sammuttamotonta janoaan.

    Katsokaa niin näette, ajatelkaa niin käsitätte.


    Palkat

    Äänestä

Ei hintti-Stubb vaadi eläkkeiden lopettamista. Hintti-Stubb vaatii vanhusten lopettamista hintti-EU:n nimissä..

Äänestä
  • Miten monta miljardia velka vähenee jos eläkkeitä leikataan.

    Miten olisi jos leikattais pomoportaan palkat?

    Äänestä

  • vietivetäisi kirjoitti:

    Miten monta miljardia velka vähenee jos eläkkeitä leikataan.

    Miten olisi jos leikattais pomoportaan palkat?

    Kyllähän se alenee, jos leikataan kansaneläkkeitä. Minimieläke 500 €/kk, kyllä sillä täytyy tulla toimeen. Vm on laskenu ja voihan vaikka Himaselta tilata tutkimuksen, ett näin on(vartiainen lienee jäävi, silt sais viel paremman). Turpa kii, kyl stupido noi laskuhommat taitaa, eiks jeh?

    Äänestä

Kun eläkkeitä leikataan ja palkankorotukset jäihin niin seurauksena että eläkeläisille joutuu kunnat ja valtio järjestämään tuetun hoidon kotiin. Ruoka, lääke tms palvelut. Kun eläke pieni niin se riittää vain vuokraan ja yhteiskunta maksaa loput. Siihen ne säästöt menevät ja kunnat konkurssikypsiä.

Äänestä

Stubbihan jo leikkasi eläkkeitä demarien tuella.

Äänestä

Mites oli lobottomi Valexander orankihammas Gaustubbille. .-) sille yhdelle ainolla aivosolullensa. :-)

Äänestä
  • Siis Valexander Orangihammas GayStubbille, tuooll sadistiselle psykopaatille.

    Äänestä

Onpas moderoijalla ollut hommia, miksilöhän, tämäkin varmaan poistuu. :-)

Äänestä

Hyvin etenee Subin eläkeleikkaukset.. Apupojat Soini ja Rinne leikkasi eläkkeet silmät kiiluen ja Mäntylän pauhatessa kiimassa hyväksyntää.. Sipilä varmisti!

Äänestä

Nyt helppoa, kun Soini ja Sipilä pää märkänä kuuliaisena kiitosta pyytäen leikkaa eläkkeitä!

Äänestä

Leikkaa, myös kokoomuksen kannatuksen!

Äänestä

Kyllä Stubbi telkassa vaati eläkeleikkauksista!

Äänestä

Lei

Äänestä

vOE

Äänestä

nAAS

Äänestä

Arhinmäki sanoi haluavansa lopettaa kokonaan pienten eläkkeiden maksamiset, ja säästyneet rahat siirrettäisiin kehitysapuun.

Äänestä
  • Pienissä eläkkeissä on niin vähän maksettavaa, että käsittelykulut on suuremmat. Siis säästetään ja eihän niillä eläkkeillä mitään saa

    Äänestä

Stupedo voisi vaatia suur eläkkeiden kattoraja max. 4000 e/kk:ssa/per henkilö. Stupedo ala toimia heti vaan sillä ei kukaan tarvii esim. 40 000 e/kk:ssa. Kattoraja eläkkeihin tarvitaan siis heti , ökypojujen takia. Laki saatava pian siis heti, hopi hopi.

Äänestä

KER

Äänestä

toivotan

Äänestä

Kiitos

Äänestä

EIK

Äänestä

Onnistuu

Äänestä

Enpä

Äänestä

HEI

Äänestä

Kokoomuksen eläkevaino sairasta!

Äänestä

PAN

Äänestä

Jou

Äänestä

HEIJ

Äänestä

Jumalauta, tulis maailmansota.- Meikäpojalla 403€/kuukaudessa työeläkettä :(

Äänestä

Kiitos

Äänestä

Ketjusta on poistettu 41 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Caimeleikkaamme kirjoitti:

Tulevat ne vähemmälläkin toimeen. Eikä ne voi edes painostaa,kun ovat eläkkeellä,hän iloitsee

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu