Mitkä parhaita tapoja kiertää veroja?

Tili-Viroonko

Olen jonkun aikaa ollut yrittäjänä kiinteistöhuollon alalla. Harmittaa kun joka kuukausi pitää heittää neljännes (24%) työtuntien tienesteistä verottajalle, ihan tosta vaan.

Kyselisin että millaisia veronkierron mahdollisuuksia te muut olette keksineet? Minä osaan kyllä laittaa rahaa syrjään jos saan käteissuorituksina rahaa. Mutta mitä keinoja on pelastaa rahoja jotka kulkee pankkitilin kautta, verottajan nokan alta?

Auttaisiko joku Virossa oleva oma pankkitili tällaiseen asiaan?

20

1420

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AAAluokassa

      -- luottoluokituksessi on Ö -- alvit ovat ns siirtoveroja, jotkon maksettava ,muuten triplamätkyt -- saatat olla jo että sidosrymät ovat panneet sinut jo listalle ja liiketoimintasi tarkkailu alotettu.

      veroja kierrät parhaiten maksamalla ne säntillisesti ,- hyvä luottoluokituksen kautta saat kaikenlaista etuisuutta alennuksina ym. ,että kannattaa ottaa huomioon se puolia asiasta yrittäjänä ja kysellä veroneuvojalta lisää.

    • Ohjeitatuolta

      Kannattaa kysyä Kreikasta neuvoja. Siellähän se on ollut taiteenlaji jo vuosikymmeniä. Näin TV:ssä eräs Kreikkalainen sanoi.

      • Jatäältä

        Eikä tarvitse lähteä niinkään pitkälle. Jonkin aikaa sitten Mikko punaisissa housuissaan kertoi Hesarissa alaikäisen tyttönsä pyörittämästä nettifirmasta. Ihmetyttää miten tällainen on Suomessa mahdollista. Parhaat neuvot tulee usein lähipiiristä.


    • Veroo-menee

      Tienaa töissäsi 1 viikon aikana 1.000 euroo. Lähetä siiitä saman tien 193 € verottajalle ALV:ina.

      Jos meinaat ottaa loput 807 € itsellesi viikon palkkana, niin siitä maksat vielä 210 € tuloveroa ja käteesi jää 597 euroa. Verottaja nappasi tienaamastasi tonnista taskuunsa 40,5%.

      Ei palkansaajaa näin kovasti veroteta, että kahdet verot tienestistä.

      • ikjooiuk

        Kysymyksesi on apsurdi. Mielummin niin, että kuinka välttyä turhilta veroilta. Suunnittele liiketoimintasi niin, ettei se kuulu tiettyjen verojen piiriin. Siitä se lähtee. Tarvitsee vain toisenlaisen katsontakannan liiketoiminnan suunnitteluun. Käännät ikään kuin opitun ja hyväksytyt mallit alassuin. Jos et vihjeestä hoksaa, niin olet yhteiskunnan renki, joka kuppaa sinun työnhedlmän itselleen.


      • Annas-vinkkiä

        Mikä on sellainen toimiala joka ei kuulu "tiettyjen verojen", kuten vaikkapa ALV:n piiiriin?

        Minulla ei tule mieleen ALV:stä vapaana muuta kuin Pankkiala. Mutta pankkioikeudet ovat aika ison kiven alla. Jotakin asuntovuokrausta ehkä saa myös tehdä ilman ALV:ia, mutta pitäisi alkajaisiksi omistaa se kivitalo.


      • Väärin_laskettu

        Pitäisi laskea että tienaat viikossa 1000€ joihin lisäät valtion osuuden 24% jotka tilität sitten verottajalle.
        Eli sulle jää edelleen se 1000€ josta maksat tuloveron.

        Laskelmasi virheellisyyden huomaa silloin kun laskutetaan rakennuksien käänteisellä alvilla.
        1000€ lisätään 0% alv tekee edelleen 1000€.
        Sinun laskentakaavalla 1000€ sis alv.24% joka täytyy poistaa laskutuksessa, joten saat laskuttaa vain 807€.

        Huom. veroton summa on sinun ansiotuloa/liikevaihtoa, alvin osuus on erillistä veronkeräystä josta vähennetään ostojen alv ja loput tilitetään verottajalle.
        Jos lasket verollisesta summasta katteen olet pahasti hakoteillä, suosittelen yrittäjäkurssilla käyntiä jotta ymmärtäisit yritysmaailman lainalaisuuksia.

        Ps. maaliskuun alvista tuli mulle takaisin 1500€


      • hiplaaja
        Annas-vinkkiä kirjoitti:

        Mikä on sellainen toimiala joka ei kuulu "tiettyjen verojen", kuten vaikkapa ALV:n piiiriin?

        Minulla ei tule mieleen ALV:stä vapaana muuta kuin Pankkiala. Mutta pankkioikeudet ovat aika ison kiven alla. Jotakin asuntovuokrausta ehkä saa myös tehdä ilman ALV:ia, mutta pitäisi alkajaisiksi omistaa se kivitalo.

        Terveydenhoitoala. Käy hierontakurssi.


      • Happy-endkö

        Tuo voisi olla hyväkin vinkki. Laitan kulissiksi toimiston edustahuoneeseen hieromapöydän, ja pari purkkia erilaisia hierontavoiteita.
        Kaikki myynnin laskutan jatkossa "hierontapalvelu" nimikkeen alla, ja kirjoittelen niistä alv0% laskuja.


    • lkjhgfghjkl

      Hankintoja ja kuluja riittävästi, niin alvia jää vähemmän maksettavaksi. Suomessa verotus on ikävä asia, koska maksamillasi veroilla käydään sinua itseä vastaan monin eri keinoin.

    • 316

      Kannattaa varmaan vähän opetella talouden perusteita. Se alv, jonka sinä laskutat asiakkailtasi, ei ole sinun tai yrityksesi rahaa, vaan se on sinulla lainassa valtiolta. Jos kierrät veroja ja pimität alvin, niin silloin varastat asiakkailtasi ja meiltä kaikilta eli valtiolta.

      • lkjhghjk

        Kommari tuli saarnaamaan, sinun oppiesi mukaan kaikki on vain lainaa valtiolta, kaikki kuuluu valtiolle. Kuvitelmasi menee peruskommariakin pidemmälle. Sinä et ole valtio!


    • voi.sitä.alvin.vaikeutta

      Noh, noh. Eipäs nyt oteta liian vakavasti näitä juttuja. Tämä ALV on ikuinen ongelma, josta harmillisen suuri osa yrittäjistä ei ymmärrä hölkäsen pöläystä. Sitten saamme lukea niitä viisauksia, joissa valitellaan että valtio verottaa yritykseltä 24% vaikka tulos olisi huonokin. Joo-oo, niinhän se tekee...

      Minulle yksi kollega sanoi keraan, että pitää olla vähän pöpi, jos rupeaa yrittäjäksi. Jees pöpi (siis positiivisesti tarkoitettuna) pitää vähän olla, mutta ei tietämätön, osaamaton ja ymmärtämätön urpo.

    • Samat-prosentit

      >> Jos lasket verollisesta summasta katteen olet pahasti hakoteillä, suosittelen yrittäjäkurssilla käyntiä jotta ymmärtäisit yritysmaailman lainalaisuuksia.>>

      Kateprosenteiksi tulee ihan sama lukema, tekee laskelman sitten alv:llisilla tai alvittomilla hinnoilla. Kyllä minä osaan prosenttilaskukonetta käyttää, ei tarvii yhtään siellä verotoimiston tätin neuvoinesi elvistellä.

      • Väärin_laskettu

        Juu ja kehoittaisin opiskelemaan luetun ymmärtämistä.
        Prosenteilla ei elä, euroilla elää.
        Kuten kirjoitin jos laskee verollisesta myynnistä katteen (ei kateprosenttia) niin on hakoteillä.
        Jos lasket että 124% verollisesta myynnistä saat 24€ katetta niin todellisuudessa kate on 0€.

        Jos oikein ajatellaan niin myös prosenttikate vie metsään jos lasketaan verollisista summista.
        Vähennyksinä on eri verokannoilla olevia ostoja joten verollisesta summasta ei saa katetta muuten laskettua kuin vähentämällä ensin verot pois.

        Niin ja kyllä mulla munat on, enkä ole verotoimistossa käynyt moneen vuoteen.
        Rakennusalalla toimin ja yrittäjäkurssit joskus 25 vuotta sitten käynyt.

        En vain ymmärrä miksi tahallaan tehdään itselle hallaa ja itsepäisesti kieltäydytään tekemästä laskelmia oikein?


    • Suuruusluokat-heittää

      >> Jos kierrät veroja ja pimität alvin, niin silloin varastat asiakkailtasi ja meiltä kaikilta eli valtiolta. >>

      Oman perheensä hengen pitimiksi PK-yrittäjä ei laita kaikkia käteisrahana saamiensa myyntien ALV:eja verottajan tilille. Vaan ostaa sillä paperirahalla jääkaappiin ruokaa. Tällainen pimeä tienesti voi olla vuositasolla vaatimatonta 5.000 - 10.000 € luokkaa.

      Sitten nuo suurhuijarit, tyyppiä Ehrnroothit ym. siirtää firmansa verotettavan voiton verokikkailulla Luxemburgin veroparatiiseihin. Suomen Valtio menettää 10.000.000 - 50.000.000 € verotulot.

      Kukahan tässä se suurin rosvo on? Ja kuinka isoa syyllisyyttä perheensä elannosta huolta kantavan Toiminimiyryttäjän kannattaa tässä tapauksessa kantaa? Minun mielestäni ei yhtään syyllisyyttä tarvii potea.

    • pallojalkaan

      Sen 24%:han olet jo asiakkaaltasi laskuttanut, verottajalle joutuu tuon 24% tilittämään jos ei siitä ole vastaavasti saamassa omista hankinnoista johtuvia alv-vähennyksiä.
      Verosuunnittelua ja katelaskentaa voi ja kannattaa harjoittaa, tuo veronkierto on laitonta, siitä voi saada hyvänkin tuomion, eli unohtaisin kyllä varainsiirrot Viroon ja Caymansaarille, varsinkin jos siirrot on alle miljoonaluokkaa ja lentoliput on varaamatta.

    • jjjfffiii

      Aloittaja on 24:n feikki ja tienaa sillä elantonsa.

      • taas.urpo.aloitti

        Olet mitä ilmeisemmin oikeassa. Aloitus haisee jo kilometrin päähän urpolta "aktivointialoitukselta". Jännää, että S24-palkkatrollit vieläkin erottuvat joukosta noin helposti.


    • Käteisraha-joustaa

      Meillä noin neljännes laskutuksesta tapahtuu käteismyyntinä. Useat asiakkaamme haluavat maksaa tuhansienkin eurojen ostoksensa käteisellä rahalla, ei siis luottokorteilla.
      Meille tällainen järjestely sopii erinomaisesti, koska käteisen rahan kanssa itsekin on kaikkein joustavinta asioida.

      Illalla kassaa laskiessa voi päättää paljonko tuloutetaan KOK Stubbin viraston ALV-tilille ja paljonko laitetaan omaan harmaaseen fickaan.

      Käteinen raha on ilmiömäisen joustava ja kannattava maksuväline kaikille pienille Toiminimiyrittäjille. Hulluutta olisi olla joku enkelimäisen kiltti verojen maksaja, että joku hengen palo olisi olla tunnollinen verojen makselija. Oma elantokin on aika tärkeä tekijä kuitenkin aika monelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      351
      3575
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      226
      3011
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      62
      2491
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      178
      1552
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      21
      1433
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      1387
    7. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      3
      1268
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1015
    9. 61
      1002
    10. 92
      935
    Aihe