SIVAREILLE ENEMMÄN TUKIRAHAA

TAKKUTUKKA66

Sinisilmä-Suomi voimissaan - IL: Aseistakieltätyjille 35 % enemmän tukirahaa kuin varusmiehille

Talouselämä

Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi 11,5 miljoonaa euroa avustuksina nuorisojärjestöille vuoden 2015 toimintaan. Aseistakieltäytyjäliitto sai avustusta 52 000 euroa, kun Varusmiesliitolle riitti vain 38 600 euroa, kertoo Iltalehti.

Varusmiespalveluksen on suorittanut viime vuosina yli 75 prosenttia ikäluokasta.

"Järjestöjä vertaillaan arviointijärjestelmällä, jossa arvioimme avustuksen suunnitellun ja toteutuneen toiminnan perusteella. Toteutuneesta toiminnasta arvioidaan tapahtumien määrät, osallistujien määrät ja jäsenmäärät. Nämä johdetaan laista, jossa kerrotaan tulosperusteet, joilla järjestöjen toimintaa kuuluu arvioida. Ne ovat laatu, laajuus, taloudellisuus ja niin poispäin. Vertailemme järjestöjä myös toisiinsa ja suhteessa niiden omaan kehitykseen", opetus- ja kulttuuriministeriön avustus- ja arviointitoimikunnan pääsihteeri Saila Ruuth sanoo Iltalehdelle.

2

106

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kieltäytykäämme

      Aseistakieltäytyminen on teko rauhallisemman tulevaisuuden puolesta!

    • RaakaaFaktaa

      Sitä tukirahaa tarvitaan enemmän koska aseistakieltäytyjien määrä on kasvussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      77
      2473
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      495
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe