Alussa oli Jumala, mutta mitä oli ennen alkua. Vääntäkää rautalangasta!
Jumala alamuJ
Aloittelevaaloittaja
675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No sehän riippuu ihan siitä minkä asian alusta on kyse. Kun esim. päivä alkaa, on sitä ennen ollut yö. Mutta kaiken alkua ennen ei ollut mitään - eihän muuten olisi kyseessä kaiken alku, jos sitä ennen olisikin ollut jotain.
Jumala oli ennen alkua, minun ymmärtääkseni.
Ilmentyikö Jumala olemassaoloon kenties vahingossa? Jos maailmankaikkeuden synty ja historia on Jumalan aikaansaamaa, niin kuka tai mikä aikaansai Jumalan? Onko Jumalanpilkkaa mielestänne, jos olettaa, että Jumala on ilmentynyt sattumalta?
Jehovah on takaperin havohej
https://www.youtube.com/watch?v=YNYDpZDdU1c
Raamatun ensimmäinen sana "Alussa Jumala loi" ei tarkoita aikaa.
Se on "paikka", sijainti, johon Jumala loi ja jossa luomakunta on.
Raamattu ilmoittaa että Jumala on luonut kaiken Kristukseen Jeesukseen. Jeesus todisti itsestään ja sanoi olevansa alku ja loppu, ensimäinen ja viimeinen. Jeesus sanoi myös Isän olevan Hänessä ja Hänen olevan Isässä. Siis Jumala on Jeesuksessa Kristuksessa ja Jeesus on Jumalassa. Näin Jumala on luonut koko luomakuntansa itseensä. Hänessä se myös pysyy koossa. Hän on Herra Jeesus Kristus, ääretön Jumala, ilmestynyt ja ilmoitettu lihassa. Ja Jumala on ikuinen. Jeesus on ikuinen, ei luotu vaan syntynyt.
Jeesus on Jumalan Sana. Jumalan Sana syntyi siinä kun Jumala
Sanoi ensimmäisen Sanan. Ja koska Jumala alkoi puhumaan???
Onko Jumala ollut joskus kykenemätön puhumaan???
Selittäkää te viisaat. Minä en kykene siihen.
"Alussa", sillä tarkoitetaan hetkeä, jolloin Jumala alkoi luomistyönsä, luoda tätä kaikkea, mitä me nyt näemme. Jumala itsessään on ikuinen, iätön, ajaton. Hän on ollut olemassa aina. Jumalan olemassaololle ei ole alkua, eikä myöskään loppua. Hän ilmoittaakin itsensä yksinkertaisesti "Minä olen"