Jeesus on maailman Alku ja Loppu!

Raamatussa_totuus

Jeesuksesta ja luomisesta ja maailman lopusta, kuten Herra sen on meille opettanut, ja Ilmestyskirjassa paljon lisää Isä antoi Pojalleen ja edelleen enkelin kautta antoi Johannekselle ja edelleen meille kreikankielisen alkutekstin kautta.

13

154

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttkkl

      Jumala rajoittanut atomivoimaloista ulosvirtaavien neutronien kulkemista ja senvuoksi maailman elämä jatkuu v. 2017 jälkeenkin!!!

    • sieluton_

      Raamattu on perimätietona sukupolvelta toiselle kulkeneiden traditioiden dokumenttikokonaisuus. Raamatussa on paljon lainattua asiaa mm. sumerilaisista uskomuksista. Sumerilaisilta on lainattu mm. luomiskertomus, Aatami (Adamu) ja vedenpaisumus sekä Nooa. Jeesus-nimistä henkilöä ei ole koskaan ollut olemassa. J-kirjain keksittiin vasta n. 500 vuotta sitten. Silloin yleinen nimi oli Yeshua tai Yahushua. "Jeesus" saattoi olla vain uskovainen jolla oli mahtava karisma. Siihen aikaan taikausko oli vielä voimakasta, joten ihmeparantumiset, jos niitä on edes tapahtunut, voi olla vain romantisoituja ja liioiteltuja psyykkisiä kokemuksia. Mieli nimittäin on vahva asia. Meditoinnin, ja myös hypnoosin avulla, voit parantua migreenistä, ihottumasta, allergiasta, saada kävelykykysi takaisin jne. Raamattuun ei voi luottaa sillä vuosituhansien aikana asiat on saattanut muuttua hyvinkin paljon ja niitä on saatettu myös eduntavoittelussa tahallisesti muuttaa. Nykytiede on osoittanut, että jumaluskot on puhtaasti taikauskoinen ja psykologinen seikka. En väitä, etteikö korkeampien voimien olemassaolo olisi mahdollista, väitän vain, että raamatun luoma kuva ei ole todenperäinen. Näkymättömien olentojen, henkien yms. ja näkymättömien maailmojen luominen on kautta aikain ollut ihmisen mielikuvituksen tuotetta. Mutta, se vaatii vahvaa uskoa, jotta uskoo niiden olevan todellisuutta.

      • Vapaauskonnoton

        niinpä tästä asenteesta pidän


    • Raamatussa_totuus

      "Jeesus On" eli "Jumala On".

      • Vapaauskonnoton

        hah


      • Olethan_sinäkin
        Vapaauskonnoton kirjoitti:

        hah

        ihminen, joten mistä tuo "hah"?


    • Tietysti_Raamatussa

      Tietysti Raamatussa on myös tämä totuus että Isä on suurempi kuin Poika.

    • Ihmisinä_saamme

      Ihmisinä saamme syntyä vedestä ja Hengestä.

    • Vapaauskonnoton

      Tuollaiset saarnaajat kuin Raamatussa_totuus on osa maailman loppua. Parempi se olisi lopettaa heti ennemmin kuin kitua saarnaajien keskuudessa.

      • Valitse_Jeesus

        ja lakkaa katkeruudesta.


    • MOOSEKSENPOIKA

      oLEN AINA LUULLUT ETTÄ IHMISET SYNTYVÄT MIEHEKKÄISTÄ SIITTIÖISTÄ. JA KYRPÄPIIRAKASTA. KUKA JAKSAA KINATA TUOLLAISESTA ASIASTA KUN JOKAINEN TIETÄÄ TOTUUDEN . KUN NAINEN JA MIES RAKASTAVAT TOISIAAN EI OLE MUULLA VÄLIÄ SITTEN TULEE RAKKAUDEN SYMBOLI.. VAUVVA

      • Jumala_vaikuttaa

        vauvojenkin syntymisessä tai sitten voi olla ettei raskauttakaan tapahdu helposti, jos lainkaan.


    • Jumalan_siunauksien

      esilläpitäminen ei ole tarkoitettu kiistelyn aiheeksi vaan muutoksen mahdollisuudeksi ihmiselle, ja toki raskaus on myös sitä osaltaan ihmisen lisääntymisessä, mutta hengellinen uudestisyntyminen on vielä eri asia ja näin saa ihminen sen sydämen uskon Jeesukseen ja samoin nimensä Jumalan elämänkirjaan Jeesuksessa, eikä ole toista tietä Jumalan valtakunnan lapseuteen eikä pääsyä Jumalan kaupunkiin kun Jeesus tulee ja alkaa sen hyvä Jumalan valtakausi maan päällä myös.

      Evankeliumi on hieno ja tärkeä asia jokaiselle ihmiselle, ja annettu juutalaisuuden kautta, ja arvokainta varmuudella elämän lisäksi tietysti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      77
      1128
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      804
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      234
      684
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      50
      565
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      542
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      528
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      76
      516
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      488
    9. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      25
      454
    10. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      429
    Aihe