Keskusta ja Kokoomus

persu-pettää-aina

jyräävät perussuomalaiset hallitusneuvotteluissa. Persut nielevät kaikki leikkaukset työväen elinoloihin. Puhe Perussuomalaisten työväenpuolueesta osoittautuu tuulentuvaksi.

11

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erosin_eroasinäkin

      Soini luopuu kaikista persujen vaatimuksista. Hallituskipeys on valtava. Takinkääntö on siisti mutta ruma palkkatyöläiselle. Persu takiaispuolueena varmistaa palkkatyöläisen kukkaron putsaamisen.

    • Halla-ahon_äänestäjä

      Ihme juttu että poliittisilla palstoilla kirjoittavat eivät ymmärrä politiikkaa vaan kopioivat krapulaisten iltalehtitoimittajien uutisia (vihje: niiden on joka päivä kirjoitettava jotain jotta palkka juoksee ja siksi tulos on pääosin sutta ja sekundaa mutta tällä palstalla ei tarvi ihan joka päivä kirjoittaa niin voi miettiä vähän ennen kuin arvioi)

      Soini alkoi noin 2000 projektin edistyksellisen suomalaispuolueen perustamiseksi ja pääsi itse 2003 eduskuntaan ja 2007 tuli jo vähän kansanedustajiakin valmisteli 2009 eu-paikan perussuomalaisille ja suhteet eu-parlamentin johtoon. Valtaa joo, mutta ennen kaikkea valmistelua. 2011 tuli jytky ja 2014 pääsi kaksi eu-edustajaa ilman Soinin suoraa vetoapua.

      Perussuomalaiset on puolue jonka kannatus lisääntyy hallituksessa koska ministerit saavat näkyvyyttä. Soini tietää tämän ja menee kepulaisen pelkurin Sipilän hallitukseen jossa aika vähän saadaan aikaan mutta Soini tarvitsee nyt noin 5 ministeriä ja heille muutaman kymmenen avustajaa

      jotta Perussuomalaisten kokenut määrä poliitikkoja kasvaa rajusti. Silloin Soini voi delegoida paljon tehtäviä, kaksi eu-parlamentaarikkoa, useita ministereitä ja useita avustajia eikä hänen tarvitse koko ajan olla Hakkaraisen lapsenvahtina

      (Hakkaraisella on oma kannattajakunta ja hän melkein kaksinkertaisti äänimääränsä joten sen suhteen ei ole kenelläkään nokan koputtamista)

      Hakkaraisen laulu jonka ottaisin Hakkaraisena vaalilaulukseni

      http://pmd.nelonenmedia.fi/video/video_clip_2041605_free_360p_none.mp4

      • Koroljov

        "Soini alkoi noin 2000 projektin edistyksellisen suomalaispuolueen perustamiseksi"

        Muistaakseni Timo Soini totesi viime vuosikymmenen alussa MTV3:lle, että hänen tavoitteenaan oli luoda Suomeen populistinen äärioikeistopuolue Itävallan Jörg Haiderin Vapauspuolueen esimerkin mukaisesti -- ja voi nyt tosiaan sanoa, että Soini on siinä onnistunut.


    • defgraf

      Persuoikeisto koostuu juopoista, rotuoppineista, seksipedoista, raiskaajista, poliittisen prostituution tekijöistä, valehtelijoista. Persupuolue oli kapitalistiluokalle oiva väline harjoittaa tulonjaon muuttamista pääoman omistajille myönteiseksi. Kapitalistit tarvitsevat useita puolueita, joista joku esiintyy näennäisedistyksellisesti jotta hallitus voi tehdä kovaa politiikkaa. Välillä toiset "lepäilee" .
      Persupuolue oli loistava porvarillisten sosiologien ja psykologien työnäyte. Hitlerin oppi näennäisestä työväenpuolueesta yhdistettynä rotuopilliseen nationalismiin onnistui hyvin. Suuret joukot työväkeä panostivat aidosti persuihin luulleessaan kumoavansa Kokoomus-Keskusta-Demareiden (oikeistolainen puolue) taantumuksen. Nyt persupuolue saa rauhassa vetää Kokomuksen oikealta puolelta ohi.

      Yksi ongelma on. Natsiaatteet eivät lopulta pitkälle vedä. Persujen petos työväenluokkaa kohtaan valkenee proletaareille. Sivistyneistö sanoutuu persuista yhä enemmän irti. Pyrkyrien puolue joutuu väistämättä ristiriitaan itsensä kanssa. Halla-aholaiset kokivat täydellisen tappion oman puolueensa taholta. Jussista on tullut pelkkä ruikuttaja.
      Kapitalistisessa maailmassa työväenliike on pysäyttänyt neuvottomuutensa, ryhmittyy uudelleen ja käy kiivaasti poliittiseen taistoon. Kreikan tapauksen ympärillä peruspuolue koki täydellisen poliittisen vararikon. Persut paljastuivat saksalaisen suurpääoman suomalaiseksi tukipuolueeksi. Persut kulkevat tästälähin terho-aholaisten johdolla hajoamisen syvään kuiluun. Työväenluokka hylkää natsirotuopit. He tulevat heittämään raiskaaja- ja rikollispersujen takia puolueen sille kuuluvaan asemaan, poliittiseen karkotukseen.

      • VoivoiSinua

        Otas nyt ne lääkkeesi ja lepää hetki! Kyllä sen jälkeen maailma näyttää taas paremmalta. Jookosta-joo?


      • lois-aho
        VoivoiSinua kirjoitti:

        Otas nyt ne lääkkeesi ja lepää hetki! Kyllä sen jälkeen maailma näyttää taas paremmalta. Jookosta-joo?

        Persut eivät petä ainoastaan proletaareja, he pettävät itsensäkin. Halla-aho on petetty. Ukko ei taatusti niele tappiotaan. Soini petti omat puheensa ja on astumassa hallitukseen Kokoomuksen sanelemalla ohjelmalla. Eipä silti, etteikö se sopisi persujen liikemiessiiven agendaan.
        Ainoastaan persujen juopot ja seksipetoiset kansanedustajat eivät pettäneet ketään. He ovat oma itsensä. Halla-aho natsilaisine rotuoppeineen itkee Soinin petosta häntä kohtaan. Soini jatkaa roptuoppia työläisjäseniään kohtaan haukkumalla heitä loisiksi.


      • persupettää
        lois-aho kirjoitti:

        Persut eivät petä ainoastaan proletaareja, he pettävät itsensäkin. Halla-aho on petetty. Ukko ei taatusti niele tappiotaan. Soini petti omat puheensa ja on astumassa hallitukseen Kokoomuksen sanelemalla ohjelmalla. Eipä silti, etteikö se sopisi persujen liikemiessiiven agendaan.
        Ainoastaan persujen juopot ja seksipetoiset kansanedustajat eivät pettäneet ketään. He ovat oma itsensä. Halla-aho natsilaisine rotuoppeineen itkee Soinin petosta häntä kohtaan. Soini jatkaa roptuoppia työläisjäseniään kohtaan haukkumalla heitä loisiksi.

        Kovaa kyytiä on odotettavissa. Perussuomalaiset paljastavat itsensä ison rahan puolueeksi vailla häpyä.


      • Koroljov
        persupettää kirjoitti:

        Kovaa kyytiä on odotettavissa. Perussuomalaiset paljastavat itsensä ison rahan puolueeksi vailla häpyä.

        Kaikkein pahin petos on se, että Perussuomalaiset saattaa Soinin, Halla-ahon ja Terhon ohjauksessa milloin tahansa paljastaa olevansa myös NATO-puolue.


      • Koroljov
        lois-aho kirjoitti:

        Persut eivät petä ainoastaan proletaareja, he pettävät itsensäkin. Halla-aho on petetty. Ukko ei taatusti niele tappiotaan. Soini petti omat puheensa ja on astumassa hallitukseen Kokoomuksen sanelemalla ohjelmalla. Eipä silti, etteikö se sopisi persujen liikemiessiiven agendaan.
        Ainoastaan persujen juopot ja seksipetoiset kansanedustajat eivät pettäneet ketään. He ovat oma itsensä. Halla-aho natsilaisine rotuoppeineen itkee Soinin petosta häntä kohtaan. Soini jatkaa roptuoppia työläisjäseniään kohtaan haukkumalla heitä loisiksi.

        "Halla-aho on petetty."

        Halla-aho on nimenomaan siellä missä haluaakin olla, samoin koko se kaarti, joka Halla-ahon siivellä ja Halla-ahon oppiin uskoen on vallannut Perussuomalaisista monet avainpaikat.

        "Halla-aho natsilaisine rotuoppeineen itkee Soinin petosta häntä kohtaan."

        Itse asiassa Perussuomalaiset on yhä enemmän juuri sillä linjalla, jolle Halla-aho ja hänen luottomiehensä Sampo Terho ovat puolueen tahtoneet menevän.


    • kesäpakkaset

      Persuilla on 38 kansanedustajaa. Mitä he niillä tekevät? Neljän vuoden ajan he joutuvat taputtamaan jokaisen hallituksen työkansaan kohdistaman leikkauksen kohdalla. Jo nyt on selvillä hallitusohjelman rajut leikkaukset. Nähtäväksi jää, saivatko persut ohjelmaan ammattityhdistysliikkeen vastaiset ohjelmakohdat.

      Hyvä pointti lienee, ettei Kokoomus ja Keskusta hyväsyneet halla-aholaisia rotuoppeja. Halla-ahon sakki joutuu neljä taputtamaan muille työläisten vastaisille toimille. Saattaapi olla roturasistien selkäranka ei kestä ja ne aloittavat toimillaan persujen hajottamisen. Sekään ei olisi vahinko.

    • erpski

      Irlannissa katoliset löivät Soinia korvalle. Lemmot äänestivät suuren enemmistön turvin sukupuolineutraalin avioliiton puolesta. Mahtaa kyrsiä katolista Soinia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1718
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1326
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1173
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1029
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      848
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      763
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe