Mistä aloittaisin. Elämäni on tyhjää. On ollut jo kauan. Vihaan elämääni. Vaikka mulla on aihetta olla iloinen ihanasta miesystävästä, lemmikistä ja vanhemmista en siltikään ole onnellinen. Asun yksin ja asuntoni on sikolätti. Olen koneella kaiket päivät suu mutrussa. Ulos lähtiessä harjoittelen ensin peilin edessä luonnollista hymyä. Kyllä mä oikeastikkin hymyilen, mutta en halua vahingossakaan näyttää lopen uupuneelta ja vastailla ihmisten kysymyksiin ja aiheuttaa huolta. Parempi näin. Itsetuhoiset ajatukset on lähes jokapäiväisiä. Tiedän että jos itseni tapan teen sen ampumalla. Kaikki on valmiiksi suunniteltu. Mutta en silti pystyisi sitä ikinä tekemään ja aiheuttaa vanhemmille ja miehelle mielipahaa. Minulla ei ole kavereita, tai on muutama mutta eipä heitä ikinä kiinnosta nähdä tai jutella. Joskus vaihdan kuulumisia mutta siihen se jää. Vieraita en asuntooni päästä. En edes miestäni. Ei hän edes halua tulla tänne koska koirani on mielipuoli. Ostaminen tekee mut onnelliseksi. En kerro kellekkään että lähden herättyäni kauppaan ostamaan jotain kivaa ja turhaa senkin uhalla etten saa ostettua ruokaa. Viimeisin impulssiosto oli 9e huulirasva (mitävittua!?). Unirytmini on mennyttä. Potkut olen tähänastisista töistä saanut aina parin kk:n sisällä. Nyt kesätöitä haettu mutta eipä sieltä ole kuulunut. Ammattie ei ole, kaikki koulut jota olen käynyt olen keskeyttänyt. en vaan jaksa tätä ainaista paskaa. Mitään en pysty tekemään kun tää masennus vie kaikki mehut. Jos jostain innostun niin yleensä kaikki menee päin persettä. En voita edes pelikoneesta. ikinä. Elämäni on vain sarja epäonnistumisia. Saan noloja itkukohtauksia tiettyjen ihmisten läsnäollessa. Olen seurallinen ja iloinen neljän kaljan jälkeen. Ei tää ole elämää. HELVETTI SOIKOON MIKSI JUST MÄ!?!
Olen hyödytön ihmisriekale
4
115
Vastaukset
- keltainenkukkanen
Hei, haluaisin lohduttaa sinua! *voimahali*
Olen todella huono neuvomaan sinua, kun omassa elämässäni on nyt paljon ongelmia. Mutta ehkä sinua lohduttaa kuulla, että on varmasti muitakin, joilla ei ole helppoa. Itselläni auttaa hiukan se, että yritän miettiä mistä olen kiitollinen tai mitkä asiat ovat elämässä hyvin. Ehkä ongelmia voisi vaikka listata paperille ja alkaa pyrkiä ratkaisemaan asioita tärkeimmästä ongelmasta käsin.
Itselläni ongelmia on esim.
- psyykkiset ongelmat
- perheen kesken ongelmia
- taloudelliset ongelmat
- huoli tulevaisuudesta
jne.
Mutta siis ethän luovuta! Tarvitset varmaan ymmärrystä ja välittämistä. Ehkäpä tunteen siitä, että olet hyväksyttävä ja tärkeä juuri omana itsenäsi. Ehkä se voisi auttaa, että miettii arvojansa ja alkaa työskentelemään itselle tärkeiden asioiden eteen. Voimia ja tsemppiä! - Meditaatio---
Meditaatio auttaa 100% varmasti ajan kanssa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13598305 Hei,
Hyvä että päätit kirjoittaa tilanteestasi. Joskus jo pelkkä ajatusten kirjoittaminen voi helpottaa oloa. Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on kuitenkin raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki on tärkeä voimavara. Asioista keskusteleminen auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja tarjoaa uusia näkökulmia, mikä usein helpottaa jaksamista.
Jos haluat keskustella tilanteestasi puhelimitse, voit aina soittaa Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelun voi soittaa nimettömänä ja se maksaa operaattorin veloittaman puhelumaksun verran. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-07, viikonloppuisin ja arkipyhinä 15-07.
Jos taas haluat jutella kasvotusten, ympäri Suomea toimii kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät osoitteesta:
http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset.
Käynnit eivät maksa mitään ja käydyt keskustelut ovat kriisipuhelimen tavoin luottamuksellisia.
Jos haluat mieluummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinetissä pääset keskustelemaan kahdenkesken tukihenkilön kanssa. Tukinet -live päivystää joka arkipäivä 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.
Kiireellisessä tilanteessa voit ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen. Lähimmän psykiatrinen poliklinikan yhteystiedot löydät etsimällä netistä hakusanalla "psykiatrinen päivystys paikkakuntasi" tai "psykiatrinen poliklinikka paikkakuntasi".
Itsemurhayrityksen jälkeen keskustelutukea kannattaa hakea heti. SOS-kriisikeskus Helsingissä tarjoaa tukea itsemurhaa yrittäneille selviytymisen tueksi ja uuden itsemurhayrityksen ehkäisemiseksi. Keskustelut ovat maksuttomia. Ajan varaaminen LINITY-asiakasvastaanotolle puhelimitse: 0800 98 030 (ma–pe klo 9–17)
Lisätietoja: www.mielenterveysseura.fi/linity- random555
itselläni on sama tilanne mutta ei perhettä.. eli olen yksin.. pidä kiini niistä mitä sinulla on äläkä tee samaa virhettä niikuin minä ja menetä niitä viimeisia mitä sinulla on kyĺlä se elämä alkaa joskus maistumaan:)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2206861Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3184797"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1473639Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1153444Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m683415Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492886Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2672733Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.832449- 252376
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011951