Päiväsaalis

NäIkäkurkiainen

N-kurkiainen livahti illansuussa elintarvikeliikkeen huumaavaan ilmapiiriin ja ensiksi ale-laaria tonkimaan. Saaliiksi n-kurkiainen sai Atrian pizzoja 3 kpl (0.75€ kipale), makuina kinkku ja tonsku. Muutama Kalinka-kerrosjogu (0,49€ törppö) samasta butiikista. Toisesta kaupasta n-kurkiainen saalisti Pirkka-grillimakkaroita 2 pukettia (3€ yhteensä), potatiksia ja portskuja myös. Nälkäisenä kotiin vesikielellä, ja kotona paistinpannu kuumaksi ja makkarat noppina rasvan sekaan paistumaan oikein tummaksi tiriseväksi. Sen jälkeen pari kananmunaa jäljellä olevaan rasvaan ja sekokepittäen hyvä satsi. Potatikset ja portskut noppina kiehuvaan veteen ja sieltä heittäen valmiina lautaselle, suola-Meijua päälle ja hyppysellinen merisuolaa. Protskupuolen täydentää paistetut munat ja makkaranopat. Herkun n-kurkiainen huuhteli alas jäätävän kylmällä mölöllö punaista sarjaa. Kohta n-kurkiainen testaa tänään ostettua sittisteetä. Arvosanaksi n-kurkiainen antaa 10/10. Hyvä ruoka parempi mieli ja mitä n-kurkiainen olisi jos ei söisi hyvin.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SanoSeSelkeästi

      Mitä ihmettä tuo "sekokepittäminen" meinaa??

      • sekoHEPPI

        Nyt kyllä ihan selvästi joku seko HEPITTÄÄ Nälkkäriä :D


    • fdjkh

      Se heittää omat mällit taas sekaan.

      • Liibuulaabuusekoosakoo

        Se sekoittaa löylykauhanpuutteessa kepillä paskaa perseessään.


    • porskuttaja

      Ja mikä on portsku??

    • Uppee

      Tulipa taas asiattomia kommentteja ihan kivaan aloitukseen! Portskut varmaan niitä kaupan ylitalvisia porkkanoita. Kumma, että ne tuottajien ja kaupan varastoissa säilyvät niin hyvinä, kun taas kotona jääkaapissa alkavat versoa muutamassa viikossa.

      • YksKöyhä

        No Nälkäkurkiaisen aloitukset voipi jättää omaan arvoonsa. Pelkkää kovaa rasvaa, sokeria ja suolaa. Minusta on tärkeämpää keskustella, miten vähävaraiset hankkii ja valmistaa niitä terveellisiä ruokia, vinkkejä halvoista liikuntapaikoista ym.


    • Uppee

      Niin kolesterolia tuossa setissä tarjosivat kananmunat ja vähälihaisen maineen saanut grillimakkara ja paistorasva jos se oli eläinperäistä ja maidon rasva, sokeria jugurtin makeutus. Korvaa vaan nuo mainitut kiinteät pääruoassa kaikki kasviksilla, vaikka kaalilla ja herneillä ja sipulilla ja paistorasva halvimmalla kasviöljyllä ja syö maustamatonta jugurttia itse kerättyjen marjojen kanssa ilman sokeria äläkä mausta mitään suolallakaan, YksKöyhä, tai ehdota jotakin maukkaampaa terveellistä halpaa tilalle. :)
      Minusta Nälkkiksen ruokalistat ovat hauskoja, vaikka itse en punaista lihaa sisältäviä tuotteita syökään.

    • Ihan hyvää settiä. N-kurkiasella tosin on ongelma, että mihin tonnikala pizzan käyttäisi. Kun on allergia kalalle. Varsinkin sokurihuurrospuolella vanha idea kerrosjugurteista on ihan hyvä ja varteenotettava.

      • NäIkäkurkiainen

        Mielenkiintoista on lukea että n-kurkiaisesta on paljon keskustelua. Se osoittaa ravitsemusasian kiinnostavan monia. Äsken n-kurkiainen söi viimeisen eilen ostamistaan Kalinka-juguista (vadelma). Kohta iltateen vuoro (eilen ostettua sittis-settiä, arvosanaksi 9/10, liian vähän sittiksen aromaa).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      19
      3707
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      23
      2941
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2245
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      2070
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1966
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1622
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      39
      1549
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1502
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1414
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1384
    Aihe