Miljoonamies leikkaa julkiset palvelut
herranterve
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kokoomuksen ja keskustan kunnallispoliitikot ovat muita halukkaampia siirtämään kuntapalveluita vapaaehtoisuuden varaan.
KMSn miehiä nyt vallassa. Tämä siitä seuraa.
Juha Sipilä ei käytä julkisia palveluita. Sipilälle kelpaavat vain yksityislääkärit, nopeat lentokoneet, nopeat naiset, nopeat autot. Hän asuu 1,5 miljoonan euron ökytalossa meren rannalla Sipoossa ja ajaa yli 100000 euron Tesla-autolla...
Kun Sipilä ei itse tarvitse palveluja, ne voidaan ottaa pois niiltä, jotka tarvitsevat.
Hyvinvointiyhteiskunta nurin, on Sipilän Suomi kuntoon hokeman sisältö.
Miksi kunnan pitää pitää auki vaikkapa hiihtolatua? Eivätkö sen käyttäjät voi liittyä urheiluseuraan, jossa sovitaan, että pidetään yhteisvoimin latua auki. Ei nyt välttämättä jonossa hiihtämällä, mutta lyömällä kukin pöytään viisikymppisen, joilla seura palkkaa talveksi latuhöylääjän.
Hiihtolatujen kunnossapidon siirtämiselläkö vapaaehtoisille kokkariuSSipilän julkisten menojen leikkaukset toteutetaan? Taitaa olla niitä palveluja, jotka säilytetään, vaikka joutaisivat kieltämättä kuntien kontolta hiihtelijöille itselleen.
Tuli vain minulle yhtenä käytännön esimerkkinä mieleen, kun siinä Lännen Median jutussa kuntapäättäjät pohtivat säästökeinona tiettyjen verorahoin rahoitettujen palvelujen siirtoa vapaaehtoisten hoidettaviksi. Tuo hiihtolatujen hoito on esimerkki helpoimmasta päästä. Samoin kulttuuripuolella toiminta on aina perustunut pitkälti vapaaehtoisuuteen. Myös lasten iltapäiväkerhotoimintaa pyöritetään monissa kunnissa järjestöjen voimin.
Tässä on sinulle käytännön esimerkkiä.
http://yle.fi/uutiset/vanhustenhoito_on_yha_enemman_vapaaehtoisten_harteilla/7869756
Positiivinen juttu hienosta vapaaehtoistoiminnasta. Kuinkahan paljon tulisi maksamaan, jos nuokin 1500 vapaaehtoista pitäisi korvata kunnan palkkalistoilla olevilla työntekijöillä.
Entäs jos asia meneekin toisinpäin?
Vapaaehtoisuus on muodostunut pakoksi, kuin vanhukset ei saa muuten hoitoa?
Vapaaehtoiset on asiassa siis niitä VASTUUNKANTAJIA; vaikka Sipilä on sellaiseksi kruunattu kepulaisten taholta, kun hän tulee jättämään vanhukset heitteille. Ja sinä se kirjoittelet hiihtoladuista siirtääksesi keskustelun lillukanvarsiin.
ps. Mihin ne kunnan vanhushoidon työntekijät laitetaan, joiden työn korvaa "vapaaehtoiset"?
Kateus se on Sipilälläkin.
Jutussa ei puhuttu pakkotilanteesta ja vanhushoidon työntekijöistä, koska kysymys on vanhustenpalvelujen lakisääteiset normit ylittävästä palvelusta, jollaisia Helsingin kaupunki haluaa tarjota. Sen oli siis päätettävä, millä tavalla se halunsa käytännössä toteuttaa, palkkaako lisää henkilökuntaa vai nojautuuko vapaaehtoisiin.
Siitä päättää eduskunta, mitkä palvelut kuntien on lakisääteisesti itse järjestettävä. Kuntapäättäjät Lännen Medialle vastatessaan eivät varmaankaan tarkoittaneet noita lakisääteisiä palveluja, vaan palveluja, joita ne nyt tarjoavat vapaaehtoisesti omin verorahoin. Tuskinpa esimerkiksi niitä hiihtolatuja on valtakunnallisesti säädetty pakollisiksi. Niitä kunnilla kuitenkin on ja niistä luopuessaan kunnille säästyy rahaa lakisääteisten palvelujen tarjoamiseen.
"Jutussa ei puhuttu pakkotilanteesta.koska kysymys on vanhustenpalvelujen lakisääteiset normit ylittävästä palvelusta, jollaisia Helsingin kaupunki haluaa tarjota."
Ottaisivatpa kepukunnatkin mallia Helsingistä!!! Tulisi hiihtoladutkin talkoovoimin hoidettua:)
Täytyy todeta, että sellainen kunnallinen päättäjä, joka on sitä mieltä, että kunnallisella tasolla on sellaisia palveluja, siis sellaisesista aiheutuvia kustannuksia, jotka voidaan siirtää "vapaaehtoisten" hoidettavaksi.
Silloin pitää kysyä, KUKA SAATANAN IDIOOTTI on sellaisia palveluja ajanut kuntien palveluvalikoimaan . . . . POLIITIKOT !!!
Eivät siis kuntalaiset, vaan vallanhaluiset politikot jotka ovat halunneet varmistaa valintansa uudelleen - ovat tarjonneet äänestäjilleen sellaista johon ei ole ollut varaa. Katse siis politikot, peiliin. Turha syyttää kansaa, kun homma kusee osaamattomille sukillenne.
Eikä asiaa auta Sipilän pörhistelyt, tai muidenkaan Kepulaisten sievistelyt - siellä olette olleet lupailemassa 9 kivaa ja kymmenen kaunista, välittämämättä siitä, ettei kansa niitä ole edes vaatinut tai pyytänyt - te olette, siis politikot, sulleneet kansan kurkkuun, vaikka varaa ei niihin olisi ollutkaan. Velkaantuminen on siis TEIDÄN, politikkojen piikissä - ei kansan !!
Sipilä ja Stubb näyttää todellista johtajuutta.
Perinteisesti keskustajohtajat ovat siteeranneet puolueen perustajan Santeri Alkion ohjetta: "Älä unohda köyhän asiaa." Uusi lehti on kääntynyt keskustassakin, sillä perjantaina Juha Sipilä ilmoitti, että keskusta perustaa uuden Alkion yrittäjyysakatemian. Se on koulutusohjelma, joka on tarkoitettu varakkaille yrittäjille ja yritysjohtajille.
Pari vuotta sitten järjestetty Alkion yrittäjyysakatemia oli suunnattu kaikille yrittäjille ja yritysjohtajille eli köyhillekin.
http://www.alkio.fi/uutisarkisto/374-alkion-yrittajyysakatemia
Sipilä, Järventaus, Häkämies.
http://yle.fi/uutiset/iakkaiden_kotihoito_kriisissa__varakkailla_turvattu_vanhuus/7838039
http://yle.fi/uutiset/vanhusten_kotihoidon_karu_todellisuus__kuntoutusta_ei_juuri_ole_ravitsemuspuutteita_on/7868985
Tuollaista jo ennen Sipilää ja entisestään pahenee.
Sipilä ja Stubb lyö kansan kontalleen Isä Soinin siunatessa kaiken.