.. fundamentalistisia uskomuksia ei ole olemassakaan! Ne uskovat (mukaan luettuina muslimit, kristityt lahkot, muut) joita väitetään fundamentalistisiksi ovat oikeastaan oman uskontonsa oikeaoppisinta väkeä! Esimerkit:
- Kristitty: Miten arvioisitte fundamentalistisen kristityn? Juu, tiedetään; sillä on hame ja huivi (naisilla) ja ne uskoo sanatarkasti Raamattuun ja niillä on läheinen yhteys Jumalaan ja Jeesukseen. MUTTA eikö TODELLISEN kristityn pitäisi elää juuri näin? Tämähän on ainoa tapa elää kristittynä Jumalaa miellyttäen ja palvellen!
- Muslimi: Niin, ja minkälainen on fundamentalistinen muslimi? Ensimmäinen sana mikä tulee mieleen on TERRORISTI. Niitähän ne "ääri"muslimit on: terroristeja. Noo, katsotaanpas Muhammedin elämää: Muhammedin saadessa ilmestyksensä hän kertoi niistä juutalaisille (hän nimittäin tunsi useita juutalaisia) mutta juutalaiset eivät halunneet kääntyä islaminuskoon. Muhammed raivoistui, ja Koraanin teksti muuttui tapahtumien jälkeen vihaiseksi ja kostohimoiseksi. Tätä kaikkea seurasi verilöyly. Mitä ISIS tekeekään? Eikö juuri samaa mitä Muhammedkin? No siinä tapauksessahan Muhammed oli ääri-islamistinen terroristi! Kaikki muslimit pitävät Muhammedia esikuvanaan, eli kaikkien oikeaoppisten muslimien täytyisi oikeastaan olla ääri-islamisteja; terroristeja.
Arvatkaa mitä..
eräs_fundamentalisti
1
109
Vastaukset
- Fundamentalisti
Fundamentalismi tarkoittaa että ottaa uskonnollisen tekstin kirjaimellisesti. Eli fundamentalisteja voidaan pitää "oikeina" uskovaisina. Fundamentalisteilla on monesti yhteiskuntavastaisia toimintatapoja joten heidät on hyödyllistä tunnistaa termillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768