Kävin Itä-Suomessa

Pihat olivat ruokottomassa kunnossa.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Du har så rätt,mera sällan ser man här i västra Finland gårdsplaner som är som avstjälpningsplatser.Vi besöker ofta Willmanstrand (nära släktingar bor där )så man kan jämföra.

Äänestä

Olen varma, että täm teidän ikuinen ennakkoluulo elää siellä, vaikkette ikinä ole Itä-Suomeen jallallannekaan oikeasti astunut. Esim. Ruotsin ja Itä-Suomen ero on VALTAVA, mitä tulee siisteyteen ja puhtauteen. Menkää oikeasti ruotsalaiseen vanhaan romujunaan ja katselkaa graffitein töhrittyjä peltihökkeleitä ja pihoja jonkun aikaa! Kyllä tulee puhdasta Itä-Suomea ikävä. Samoin Itä-Suomi on mielestäni puhtaampi ja siistimpi kuin Länsi-Suomi. tosin suomenkielisessä pienessä kunnassamme Länsi-Suomessa on kyllä todella puhdasta ja siistiä. Onneksi ei ole RKP:tä näkynyt :). Itse asiassa PS on suurin puolue omassa kunnassani, joka tosin on liittynyt erääseen kaupunkiin vastikään.

Äänestä
  • Tänk vad du i varje inlägg kommer ihåg att påpeka de här graffitimålningarna,det är nog populärare bland den finskspråkiga ungdomen.

    Äänestä

  • attduorkar kirjoitti:

    Tänk vad du i varje inlägg kommer ihåg att påpeka de här graffitimålningarna,det är nog populärare bland den finskspråkiga ungdomen.

    Et ole siis käynyt Ruotsissa. Siksi niistä olen tullut tänne kertomaan muutamilla viesteillä (sinäkin olet ne näköjään jokaisen lukenut), kun olen joka kerta vaan hämmästyneempi. En olisi varmasti niin hämmästynyt, jos Suomessa olisi lähellekään samankaltainen tilanne!

    Mielenkiintoista, miten puolustat Ruotsia ja haluat samaan aikaan väittää, että se olisi muka suoenkielisten keskuudessa yleisempää!? Tuota samaa ennakkoluuloisuutta ja valehtelua päivästä toiseen, kun totuus näyttäytyy aivan päinvastaisena!

    Äänestä

Mennäänkö ajelulle Itä-Suomeen? Nykyäänhän, kun internetaikana tämä mahdollistuu. Senhän vuoksi me suomalaiset olemme saaneet RKP:n ennakkoluuloisuuteen ja rasismiin herätä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


OlinKäymässä kirjoitti:

Pihat olivat ruokottomassa kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu