Tommi Paalanen ja Toimi Kankaanniemi

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1432133796163.html

Ennen kuin palstan röllit vauhkoontuvat tästä aiheesta, katson aiheelliseksi jo ennakkoon huomauttaa että Paalanen puhuu artikkelissa vain omasta puolestaan. Jotta kellekään ei tulisi kiusausta yhdistää tätä Vapaa-ajattelijoihin niin haluan nyt tehdä selväksi sen että Vapaa-ajattelijain liitto ei ole ottanut kielteistä eikä puoltavaa kantaa Toimi Kankaanniemen kohu-uutiseen.

Oma mielipiteeni (ja tässäkin on korostettava että minäkään en edusta VA-liittoa tässä yhteydessä) on että kohu on noussut aiheesta. Perustuslaki edellyttää kansanedustajilta ja ministereiltä keskimääräistä arvokkaampaa käytöstä. Perustuslaissa sanotaan: "Kansanedustajan tulee esiintyä vakaasti ja arvokkaasti sekä loukkaamatta toista henkilöä."[1] Ja ministereistä: "Ministerien on oltava rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia."[2]

Toimi Kankaanniemen sekstiviestittely ei mielestäni nyt ihan täytä noita vaatimuksia, ja siksi pidän häneen kohdistunutta arvostelua aiheellisena.

[1] https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#L3P31
[2] https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#L5P60

11

392

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tommi_Paalanen

      Kannattaisi pohtia aika kriittisesti sitä, mikä Kankaanniemen toiminnassa on ollut a) ei vakaata tai arvokasta, b) loukkaavaa, tai c) epärehellistä?

      Jos jonkun mielestä seksiehdotus ennestään tutulle henkilölle on jotakin näistä, olisi hienoa kuulla perusteltu selvitys siitä, miksi seksin ehdottaminen tai seksuaalinen viestintä ylipäätään olisi sinänsä arvotonta, loukkaavaa tai epärehellistä?

      • 'Vakaa ja arvokas' sekä 'loukkaava' ovat tietysti aika lailla arvostuksenvaraisia asioita. Mutta jos julkisesti on esiintynyt (perinteisen) avioliiton puolustajana ja kuuluu uskonnolliseen ryhmään jonka kanta on selvä, on minusta epärehellistä ehdotella kerrotulla tavalla.

        Jos Timo Soini salakuljettaa somalin laittomasti maahan, se on rikos. Jos Jussi Halla-aho tekee saman, se on toki lain edessä yhtä paljon rikos, mutta eettisesti tuomittavampaa, koska Halla-aho on esiintynyt nimenomaan maahanmuuton rajoittajana.


      • Nuo nyt ovat puhtaan subjektiivisia asioita joita on objektiivisesti vaikea arvioida. Se että asia on noussut julkisuuteen kertoo selvästi sen että joku soveliaisuuden kynnys on ylitetty.

        Olennaista on se että Kankaanniemeä ei olla esimerkiksi syyttämässä rikoksesta. Häntä ei ole erotettu puolueesta eikä kansanedustajan virka ole tietääkseni vaarassa. Syrjäyttäminen ministerineuvotteluista on pikkuruinen läpsäys ranteelle tässä tilanteessa kun hallitusneuvotteluja ei edes oltu käyty loppuun, ministerinvirkaa ei ollut vielä missään myönnetty. Seuraus on tässä mielestäni hyvin suhteutettu tapahtuneeseen. Jonkinlainen toimenpide oli tarpeen, mutta ketään ei poltettu roviolla haureudesta.

        Yhteenvetona: kansanedustajilta ja ministereiltä odotetaan keskimääräistä arvokkaampaa käytöstä. Kankaanniemi on toiminut tavalla joka ei sovi tähän arvokkuuteen koska lähentelyn kohde itse on sen loukkaavaksi kokenut. Seurauksena on varsin lievä arvonalennus politiikan nokkimajärjestyksessä. Tässä tapahtumaketjussa en yksinkertaisesti näe tarvetta kritiikille.


    • Kyllä.tiedetään

      Paalasella on huomattava vaikutus vaparien joukoissa, mitä todistaa taannoinen pornolehtijakelukin. Humanisti-vaparikin on kehunut Paalasta. Vastaväitteistä huolimatta tämä kuvastaa aika hyvin vaparilinjojakin.

      • Vaikeudet.tulossa

        Tämä Humanisti-vapari tulee vielä hankalaksi vapareille. Sen verran outoja kiinnostuksen kohteita.


    • Paalanen näyttää olevan jutussaan aika pahasti hakoteillä.

      Jutut joista Kankaanniemestä kerrotaan mediassa ovat kyllä seksuaalista häirintää, jonka asianosaiset halutessaan voi viedä eteenpäin.

      Kun vielä kyseessä on työhön liittyvä asioiden hoitaminen, jopa sellaisten ihmisten kanssa joita ei ole tavannut, ovat suorat ehdotukset seksistä aika brutaaleja.

      Fiksut ihmiset muutoinkin aloittavat seurustelun jollain muulla tavalla, kuin ehdottamalla suoraan asiaan menemistä varsinkin työyhteisössään.
      Tollasia ehdotuksia voi olettaa tulevan joltain täysin kännissä olevalta ravintolaillan päätteeksi.

      • eroavapareista

        Paalanen on vapari.


    • Timoteemu

      Tiesittekö että Tommi Paalanen ei pidä rikoksena eläimiin sekaantumista,sehän kertookin jo paljon hänen sivistyksen puutteestaan

    • LukijanHuomio

      Hyvä haastattelujuttu Paalasesta tänään Helsingin Sanomissa.

    • Hyväää

      Tommi Paalasen ajatukset ovat mielestäni sopusoinnussa vaparien linjan kanssa. Jos haluamme ajaa ihmisen oikeutta, olla myös vapaa seksuaalinen olento, niin miksi emme soisi sitä myös aatemaailmaltaan toisenlaisille.

      Minusta on tärkeää että vaparit seisovat yhdessä rintamassa varsinkin silloin, kun on kyse ihmisen oikeudesta virhearviointiin. Paalanen on tärkeä äänitorvi ihmisille, ei kannata tietoisesti ottaa välimatkaa henkilöön joka ajaa näkyvästi ja kuuluvasti samaa asiaa, hieman eri alueella.

      Tuomitsijan osaa ei missään tapauksessa kannata ottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      171
      1593
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      257
      1107
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      179
      769
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      711
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      210
      695
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      675
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      45
      604
    8. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      576
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      573
    10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      550
    11. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      63
      533
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      59
      519
    13. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      511
    14. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      489
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      476
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      460
    17. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      453
    18. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      451
    19. 24
      444
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      415
    Aihe