http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1432133796163.html
Ennen kuin palstan röllit vauhkoontuvat tästä aiheesta, katson aiheelliseksi jo ennakkoon huomauttaa että Paalanen puhuu artikkelissa vain omasta puolestaan. Jotta kellekään ei tulisi kiusausta yhdistää tätä Vapaa-ajattelijoihin niin haluan nyt tehdä selväksi sen että Vapaa-ajattelijain liitto ei ole ottanut kielteistä eikä puoltavaa kantaa Toimi Kankaanniemen kohu-uutiseen.
Oma mielipiteeni (ja tässäkin on korostettava että minäkään en edusta VA-liittoa tässä yhteydessä) on että kohu on noussut aiheesta. Perustuslaki edellyttää kansanedustajilta ja ministereiltä keskimääräistä arvokkaampaa käytöstä. Perustuslaissa sanotaan: "Kansanedustajan tulee esiintyä vakaasti ja arvokkaasti sekä loukkaamatta toista henkilöä."[1] Ja ministereistä: "Ministerien on oltava rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia."[2]
Toimi Kankaanniemen sekstiviestittely ei mielestäni nyt ihan täytä noita vaatimuksia, ja siksi pidän häneen kohdistunutta arvostelua aiheellisena.
[1] https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#L3P31
[2] https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#L5P60
Tommi Paalanen ja Toimi Kankaanniemi
11
316
Vastaukset
- Tommi_Paalanen
Kannattaisi pohtia aika kriittisesti sitä, mikä Kankaanniemen toiminnassa on ollut a) ei vakaata tai arvokasta, b) loukkaavaa, tai c) epärehellistä?
Jos jonkun mielestä seksiehdotus ennestään tutulle henkilölle on jotakin näistä, olisi hienoa kuulla perusteltu selvitys siitä, miksi seksin ehdottaminen tai seksuaalinen viestintä ylipäätään olisi sinänsä arvotonta, loukkaavaa tai epärehellistä?'Vakaa ja arvokas' sekä 'loukkaava' ovat tietysti aika lailla arvostuksenvaraisia asioita. Mutta jos julkisesti on esiintynyt (perinteisen) avioliiton puolustajana ja kuuluu uskonnolliseen ryhmään jonka kanta on selvä, on minusta epärehellistä ehdotella kerrotulla tavalla.
Jos Timo Soini salakuljettaa somalin laittomasti maahan, se on rikos. Jos Jussi Halla-aho tekee saman, se on toki lain edessä yhtä paljon rikos, mutta eettisesti tuomittavampaa, koska Halla-aho on esiintynyt nimenomaan maahanmuuton rajoittajana.Nuo nyt ovat puhtaan subjektiivisia asioita joita on objektiivisesti vaikea arvioida. Se että asia on noussut julkisuuteen kertoo selvästi sen että joku soveliaisuuden kynnys on ylitetty.
Olennaista on se että Kankaanniemeä ei olla esimerkiksi syyttämässä rikoksesta. Häntä ei ole erotettu puolueesta eikä kansanedustajan virka ole tietääkseni vaarassa. Syrjäyttäminen ministerineuvotteluista on pikkuruinen läpsäys ranteelle tässä tilanteessa kun hallitusneuvotteluja ei edes oltu käyty loppuun, ministerinvirkaa ei ollut vielä missään myönnetty. Seuraus on tässä mielestäni hyvin suhteutettu tapahtuneeseen. Jonkinlainen toimenpide oli tarpeen, mutta ketään ei poltettu roviolla haureudesta.
Yhteenvetona: kansanedustajilta ja ministereiltä odotetaan keskimääräistä arvokkaampaa käytöstä. Kankaanniemi on toiminut tavalla joka ei sovi tähän arvokkuuteen koska lähentelyn kohde itse on sen loukkaavaksi kokenut. Seurauksena on varsin lievä arvonalennus politiikan nokkimajärjestyksessä. Tässä tapahtumaketjussa en yksinkertaisesti näe tarvetta kritiikille.
- Kyllä.tiedetään
Paalasella on huomattava vaikutus vaparien joukoissa, mitä todistaa taannoinen pornolehtijakelukin. Humanisti-vaparikin on kehunut Paalasta. Vastaväitteistä huolimatta tämä kuvastaa aika hyvin vaparilinjojakin.
- Vaikeudet.tulossa
Tämä Humanisti-vapari tulee vielä hankalaksi vapareille. Sen verran outoja kiinnostuksen kohteita.
Paalanen näyttää olevan jutussaan aika pahasti hakoteillä.
Jutut joista Kankaanniemestä kerrotaan mediassa ovat kyllä seksuaalista häirintää, jonka asianosaiset halutessaan voi viedä eteenpäin.
Kun vielä kyseessä on työhön liittyvä asioiden hoitaminen, jopa sellaisten ihmisten kanssa joita ei ole tavannut, ovat suorat ehdotukset seksistä aika brutaaleja.
Fiksut ihmiset muutoinkin aloittavat seurustelun jollain muulla tavalla, kuin ehdottamalla suoraan asiaan menemistä varsinkin työyhteisössään.
Tollasia ehdotuksia voi olettaa tulevan joltain täysin kännissä olevalta ravintolaillan päätteeksi.- eroavapareista
Paalanen on vapari.
- Timoteemu
Tiesittekö että Tommi Paalanen ei pidä rikoksena eläimiin sekaantumista,sehän kertookin jo paljon hänen sivistyksen puutteestaan
- LukijanHuomio
Hyvä haastattelujuttu Paalasesta tänään Helsingin Sanomissa.
- Hyväää
Tommi Paalasen ajatukset ovat mielestäni sopusoinnussa vaparien linjan kanssa. Jos haluamme ajaa ihmisen oikeutta, olla myös vapaa seksuaalinen olento, niin miksi emme soisi sitä myös aatemaailmaltaan toisenlaisille.
Minusta on tärkeää että vaparit seisovat yhdessä rintamassa varsinkin silloin, kun on kyse ihmisen oikeudesta virhearviointiin. Paalanen on tärkeä äänitorvi ihmisille, ei kannata tietoisesti ottaa välimatkaa henkilöön joka ajaa näkyvästi ja kuuluvasti samaa asiaa, hieman eri alueella.
Tuomitsijan osaa ei missään tapauksessa kannata ottaa. - LukijanHuomio
Paalasen ajatuksia Vaparien lehdissä mm. http://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/2011/10/02/uskonto-ja-seksi-kivulias-yhdistelma/ sekä http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2014/09/09/syntista-seksia/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1473664Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki953594Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423143Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172490- 1812152
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251357- 921189
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241041Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69978Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114957
