Talouskysymyksissä on tärkeä ajatella tulevia sukupolvia, mutta millaiset ovat Antti Rinteen visiot tulevaisuuden Suomesta ylipäätään, millaisessa maassa elämme 100 vuoden kuluttua?
"Niin pitkälle tuskin kukaan pystyy ennustamaan. Hölmöä miettiä, mikä maan tai maapallon tila on 100 vuoden kuluttua, eihän meistä kumpikaan ole silloin enää elossa."
(http://alueviesti.fi/2015/04/10/rinne-sastamalassa-ministerion-virkamiehet-eivat-sanele-politiikan-suuntaa/)
Onko tosiaan niin että Rinteen mielestä ei ole mitään järkeä mitettiä maapallon tilaa 100 vuoden päähän? Eli viis ympäristö- talous- ja ihmisoikeusasioista, niinkö?
Antti Rinne
9
182
Vastaukset
- Abrahamm
Nyt kannattaa miettiä mitä vaan, ei se ole niin kuin kepulla jossa tukiaiset juoksee samana, vaikka pellolla viihdytään enää keskimäärin 2kk vuodessa ja loput ajat muilla työmarkkinoilla.
Duunarien työttömyysrahat ei vastaa tukiaisia ja niistäkin menee kulut työnhakuun.
Tuotanto yrittämiset, muuten on pienimuotoisna katoava kansanvara !- tossut
Eihän maataloustukiin saa koskea häviää vielä pska suomesta, ainoa asia mitä suomessa puhutaan. Kautta aikain on sukulaismies- maanviljelijä- ollut sängyllä rötköttäin kun olen siellä käynyt, oli arki tai pyhä.
Lehmät lopetti kun ei saanut enää 10tonnia tukea kuukaudessa, pani pellot pakettiin kun sai niistä korvauksia.
Siinä meillä vasta ammattikunta joka vedättää muita veronmaksajia kuin pässiään narusta, vai vetääkö pässi sitäkin.
Kenellä uudemmat autot, montako traktoria pihassa, lihhoo pakkasessa ym.
Kyllä, joskus voitais niitäkin tölvästä mutta aina nousee joku keppari johtoon joka syö tavallisen duunarin eväät maatalouteen joka on todella kallista ylläpitää.
- Juttantutaa
Nii, ei maataloutta tarvita, ku ruokaa saa kaupan hyllyltä. Sähkönki saa pistorasiasta.
- tuttantutaa
Tätä juuri tarkoitin, kyllä kaikki tietää mistä ruoka tulee ja sähkö tuotetaan.
Kysymys on vaan hinnoista.
Liukuhihnatyöntekijä ei ole mitään maatalouden tukien rinnalla kun leikataan.
Kohta loppuu niiden maataloustuotteiden ostaminenkin kun ei ole enää rahaa laittaa kalliisiin puhtaisiin kotimaisiin.
Jos minä lopetan yritykseni niin en saa siitä muuta kuin jälkiveroja, mitä saa maanviljelijä yrittäjä; luopumisrahaa, eu-tukea kun lopettaa, kesannoista tukea...
- ruttuunmän
Jokohan uskalletaan leikata maataloudesta nyt kun taitaa olla pakkokin.
- onnittelen
Kohta ei ole mitään mitä syödä on totuus.Kauppa muka halventaa hintoja ja välikädet korottaa.
Tumpataan maailmalta kun oma on kuristettu.Totuus ei pala tulessakaan.Tuon kaiken jälkeen tai heti ostamaan vain se maatila tukineen.- edelleensammapåsvenska
Lisäksi saat tilatarkastajat,paperia suunnitelmaa nyt ja tulevaaviisivuotiskautta,lViljelysuunitelmaa vuodeksi ja lohkokohtaista kirjanpitoa.Kavinsuojeluruiskuttaja koulutus,ruiskuntestaus.Maksulliset paperit joka lähtöön.Pinta-ala tarkistukset,lohkotarkistukset jnee..Kokopinta-alatarkistus tilalla,taivaalta.Useita kertoja ja onko maapallo pyöreä joka voisi lisätä pinta-alaa.Kaistaa,reunaa,kasvia .Jokainen tarkistu aina näyttää maapallon kutistuvan.Mitä tuo kaikki byrokratia maksaa tilalta taivaalta.Paperin pyöritys ja tuo on kasvituottajan arkipäivää mitä eläin ja erikoistilat.
Sinnehän ne tuet menevät kontrolliin,valvontaan.Itse perus asian voi unohtaa.Kertokaas viisaat,että miten se pinta-ala kutistuu muutoin kuin,että olet ilmoittanut heinäpaalien alle jääneen alan jo rekisteriin.Luulisi,että taivaalta satelliittit ja lentokoneet ja maasta tilatarkastat tuon kerran tai kahdesti tehden riittäisi ja oma ilmoituksesi muutoksesta.Onnea valitsemallesi elämän pohdinnan urallesi jos kadehdit. - sairasmaatal
Ja lääkkeet on loppu?
- säästöä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko262215Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy162163Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1631782Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82241283Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1241251Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861134Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661065Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.98934Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70862- 80853