Suurpaaleista eli pyöröpaaleista, "traktorinmunista" jää peltojen laitoihin muoviriekaleita eikä maanviljelijät kerää muoviriekaleita pois.
Keskimäärin yhden riekaleen muovimäärä vastaa 3-5 kaupan muovikassin kokoista muovimäärää ja jos ajatellaan että yhden pellon laidassa on noin 70 paalia on riekaleita 70 ja 70 kertaa 5 on 350 eli noin 350 kaupan muovikassia per pelto ja miettikääs kuinka monta peltoa Suomessa on joista vuosittain tehdään suurpaaleja.
Paalista jää varsinkin talvella riekaleita koska muovi jäätyy peltoon kiinni ja paali kun noudetaan niin muovi katkeaa ja jää maahan.
Muovin maatuminen kestää kauan ja silloin kun se maatuu ja pilkkoontuu se ajan mittaan siirtyy lehmien ravintoon ja maitotuotteiden kautta ihmisen ravintoon jne.
Mitä muovi tekee ihmiselle pitkässä juoksussa?
Tällainen tuntuu aika mitättömälle mutta on hyvin pieni vaiva kerätä muovin riekaleet traktoriin mukaan kun noutaa paalit tai keväällä kun lumi ja maa sulaa, kerätä pellon laidat puhtaaksi.
Lisäksi luontoon jää niiden paalien verkot jotka kipataan käyttökelvottomana pellon laidalle metsään ja myös ylijäämä paalit kipataan yleensä tvan mukaan metsään maatumaan ja muovinen verkko jää eläinten riesaksi, tätä muovista verkkoa käytetään varsinaisen paalimuovin alla ja on kestävää eikä sitä saa käsin vedettyä rikki joten on luonnon eläimille vaarallinen jos eläin takertuu kiinni verkkoon.
Suoranaista välinpitämättömyyttä ja laiskuutta maanviljelijöiltä.
Maanviljelijät roskaa luontoa!
5
201
Vastaukset
- D.Iktaattori
Enämpi muovia löytyy teiden vierustoilta. Auton ikkunoista roskia heittelevien ammattit lienevät aika hyvä leikkaus kaikista Suomen ammateista.
Pahin saastuttaja on 'festariyleisö'.- H.Uutolainen
4h järjestää maatalousmuovin keräyksiä vuosittain. Joskus kyläläiset hyvyyttään siivoavat tien varsilta turistien heittämät roskat.
Onko mitään näyttöä moisista muovimääristä? Ja sen verkon saa helpostikki paljain käsin revittyä muttei se pikkulintuja auta. Syy miksi jää ajelehtimaan on se että laillinen hävitys maksaa törkeästi, roskakuski ei kauaa kattele jos sekajätteisiin laittaa.
- niittäjä
Urakoitsijoitakin ärsyttää nuo muovin "hännät" pelloilla koska ne tevevät selvää jälkeä niittoloneesta kun takertuvat teriin. Ja noita häntiä syntyy siinä vaiheessa kun paalia siirretään ja irtonainen häntä jää ajaessa traktorin etuäyörän alle ja katkeaa.
- Roskaaa
Kaiken maailman festarit ne vasta hirveitä roskantuottajia on. Tuhannet ihmiset tuottavat aivan tarpeetonta roskaa. Muutenkin roskaamista pitäisi sakottaa kovalla kädellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2271628- 1861581
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441174Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad46871- 14740
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30731Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21720- 36701
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20666Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627