Maanviljelijät roskaa luontoa!

luonnontarkkailija

Suurpaaleista eli pyöröpaaleista, "traktorinmunista" jää peltojen laitoihin muoviriekaleita eikä maanviljelijät kerää muoviriekaleita pois.

Keskimäärin yhden riekaleen muovimäärä vastaa 3-5 kaupan muovikassin kokoista muovimäärää ja jos ajatellaan että yhden pellon laidassa on noin 70 paalia on riekaleita 70 ja 70 kertaa 5 on 350 eli noin 350 kaupan muovikassia per pelto ja miettikääs kuinka monta peltoa Suomessa on joista vuosittain tehdään suurpaaleja.

Paalista jää varsinkin talvella riekaleita koska muovi jäätyy peltoon kiinni ja paali kun noudetaan niin muovi katkeaa ja jää maahan.

Muovin maatuminen kestää kauan ja silloin kun se maatuu ja pilkkoontuu se ajan mittaan siirtyy lehmien ravintoon ja maitotuotteiden kautta ihmisen ravintoon jne.

Mitä muovi tekee ihmiselle pitkässä juoksussa?

Tällainen tuntuu aika mitättömälle mutta on hyvin pieni vaiva kerätä muovin riekaleet traktoriin mukaan kun noutaa paalit tai keväällä kun lumi ja maa sulaa, kerätä pellon laidat puhtaaksi.

Lisäksi luontoon jää niiden paalien verkot jotka kipataan käyttökelvottomana pellon laidalle metsään ja myös ylijäämä paalit kipataan yleensä tvan mukaan metsään maatumaan ja muovinen verkko jää eläinten riesaksi, tätä muovista verkkoa käytetään varsinaisen paalimuovin alla ja on kestävää eikä sitä saa käsin vedettyä rikki joten on luonnon eläimille vaarallinen jos eläin takertuu kiinni verkkoon.

Suoranaista välinpitämättömyyttä ja laiskuutta maanviljelijöiltä.

5

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D.Iktaattori

      Enämpi muovia löytyy teiden vierustoilta. Auton ikkunoista roskia heittelevien ammattit lienevät aika hyvä leikkaus kaikista Suomen ammateista.
      Pahin saastuttaja on 'festariyleisö'.

      • H.Uutolainen

        4h järjestää maatalousmuovin keräyksiä vuosittain. Joskus kyläläiset hyvyyttään siivoavat tien varsilta turistien heittämät roskat.


    • Onko mitään näyttöä moisista muovimääristä? Ja sen verkon saa helpostikki paljain käsin revittyä muttei se pikkulintuja auta. Syy miksi jää ajelehtimaan on se että laillinen hävitys maksaa törkeästi, roskakuski ei kauaa kattele jos sekajätteisiin laittaa.

    • niittäjä

      Urakoitsijoitakin ärsyttää nuo muovin "hännät" pelloilla koska ne tevevät selvää jälkeä niittoloneesta kun takertuvat teriin. Ja noita häntiä syntyy siinä vaiheessa kun paalia siirretään ja irtonainen häntä jää ajaessa traktorin etuäyörän alle ja katkeaa.

    • Roskaaa

      Kaiken maailman festarit ne vasta hirveitä roskantuottajia on. Tuhannet ihmiset tuottavat aivan tarpeetonta roskaa. Muutenkin roskaamista pitäisi sakottaa kovalla kädellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2610
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe