Suurpaaleista eli pyöröpaaleista, "traktorinmunista" jää peltojen laitoihin muoviriekaleita eikä maanviljelijät kerää muoviriekaleita pois.
Keskimäärin yhden riekaleen muovimäärä vastaa 3-5 kaupan muovikassin kokoista muovimäärää ja jos ajatellaan että yhden pellon laidassa on noin 70 paalia on riekaleita 70 ja 70 kertaa 5 on 350 eli noin 350 kaupan muovikassia per pelto ja miettikääs kuinka monta peltoa Suomessa on joista vuosittain tehdään suurpaaleja.
Paalista jää varsinkin talvella riekaleita koska muovi jäätyy peltoon kiinni ja paali kun noudetaan niin muovi katkeaa ja jää maahan.
Muovin maatuminen kestää kauan ja silloin kun se maatuu ja pilkkoontuu se ajan mittaan siirtyy lehmien ravintoon ja maitotuotteiden kautta ihmisen ravintoon jne.
Mitä muovi tekee ihmiselle pitkässä juoksussa?
Tällainen tuntuu aika mitättömälle mutta on hyvin pieni vaiva kerätä muovin riekaleet traktoriin mukaan kun noutaa paalit tai keväällä kun lumi ja maa sulaa, kerätä pellon laidat puhtaaksi.
Lisäksi luontoon jää niiden paalien verkot jotka kipataan käyttökelvottomana pellon laidalle metsään ja myös ylijäämä paalit kipataan yleensä tvan mukaan metsään maatumaan ja muovinen verkko jää eläinten riesaksi, tätä muovista verkkoa käytetään varsinaisen paalimuovin alla ja on kestävää eikä sitä saa käsin vedettyä rikki joten on luonnon eläimille vaarallinen jos eläin takertuu kiinni verkkoon.
Suoranaista välinpitämättömyyttä ja laiskuutta maanviljelijöiltä.
Maanviljelijät roskaa luontoa!
5
201
Vastaukset
- D.Iktaattori
Enämpi muovia löytyy teiden vierustoilta. Auton ikkunoista roskia heittelevien ammattit lienevät aika hyvä leikkaus kaikista Suomen ammateista.
Pahin saastuttaja on 'festariyleisö'.- H.Uutolainen
4h järjestää maatalousmuovin keräyksiä vuosittain. Joskus kyläläiset hyvyyttään siivoavat tien varsilta turistien heittämät roskat.
Onko mitään näyttöä moisista muovimääristä? Ja sen verkon saa helpostikki paljain käsin revittyä muttei se pikkulintuja auta. Syy miksi jää ajelehtimaan on se että laillinen hävitys maksaa törkeästi, roskakuski ei kauaa kattele jos sekajätteisiin laittaa.
- niittäjä
Urakoitsijoitakin ärsyttää nuo muovin "hännät" pelloilla koska ne tevevät selvää jälkeä niittoloneesta kun takertuvat teriin. Ja noita häntiä syntyy siinä vaiheessa kun paalia siirretään ja irtonainen häntä jää ajaessa traktorin etuäyörän alle ja katkeaa.
- Roskaaa
Kaiken maailman festarit ne vasta hirveitä roskantuottajia on. Tuhannet ihmiset tuottavat aivan tarpeetonta roskaa. Muutenkin roskaamista pitäisi sakottaa kovalla kädellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922462Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412238Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132058- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 52684