Miksi uusien asuntojen hintoja lasketa alas

Asunnot eivät ole enää uusia, kun niissä on vuokralaisia tai seisovat tyhjillään
vuodesta toiseen, olis jo aika laskea hintoja eikä vain odotella suuria voittoja.
15303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Omistaja päättää millä hinnalla myy
Ei kannata myydä alennuksella

Äänestä

Saa kyllä asuntonsa sitte pitää tälläisena lamaaikana, eikä muutosta ole luvassa
vuosiin ellei vuosikymmeniin

Äänestä

Voitto rakennusliikkeillä on lähes 100 %

Äänestä

Kannattaa tehä ite

Äänestä

Ne on niin ahneita paskiaisia etteivät malta millään laskea talojen hintoja vaikka kauppa ei kertakaikkiaan enää käy yhtään, talojen hintoja tulisi laskea n 30-35% sillä ne on aivan ylihinnoiteltuja ahneuksissaan.

Äänestä

Siinä olis kylll nyt näytön paikka rakennusliikkeillä, rahaa vaa kerätää
suurten miljoonien toivossa, mutta kyllä nyt varmaan muutos on tulossa.
ei voi näi jatkua.

Äänestä

Myyvät vuokra-asuntorahastoille tukkualennuksella vähintään -15%. En käsitä miksi kukaan maksaa tänä päivänä uudesta asunnosta listahinnan. Kannattaa myös vähän kysellä niistä muista asunnoista, kun ostaa asunnon, ettei vahingossa muuta keskelle vuokrakasarmia.

Äänestä

Puolivalmis pakettitalo, ja tekee itse loput rautakauppahinnalla, plus autotalli päälle. Niin kyllä se tulee maksamaan sen 280-300 tonnia, jos puhutaan yli 150 neliön talosta. Grynderi tekee saman noin 200-tonnilla. Hintaa voidaan tämän takia pitää korkealla, koska tavallinen ei oikein saa rakennustavaraa muualta kuin rautakaupasta. Rautakauppojen hinnat määrää yllättävän paljon asuntojen hintoja. Grynderi voi ostaa isoja eriä rakennustavaraa tukusta, ja saa ne vielä verovähennyksiin. Siitä se ero tulee. Voittoa siis jää tuollaisesta talosta grynderille, noin 80-100 tonnia. Jos rakentaa 200-tonnilla, ja myy 280-300 tonnilla pois. Ostaja kokee ostavansa asunnon kohtuuhintaan, ja grynderi tekee simona voittoa. Win-win tilanne siis, toki todellinen winner taitaa olla se grynderi.

Äänestä

Lapualla asunnot ovat aika halpoja, ei kannata myydä halvemmalla. Kauppaa jumittua lapualaisten heikko ostovoima.

Äänestä

Johanna suuta la myy hyvin
On oikein lkv

Äänestä

Suutalan toimiston asuntomyynti tuntuu olevan jumissa, samat asunnot
kuukaudesta toiseen kiikkuu myyntilistalla

Äänestä

Kaikkien myynti on jumissa, ei pelkästään suutalan.
Kyllä varmaa konkursseja on tulossa, ei näin voi jatkua.
Asuntoja seisoo tyhjänä mielin määrin.

Äänestä

Hei. esim. viimeisen kahden kuukauden aikana olemme sopineet 17 asuntokauppa. Lisäksi kaksi tänään 25.5. tullutta ostotarjousta ratkeaa lähipäivinä, terveisin Esa Suutala.

Äänestä

Olen kuullut että eräs kiinteistönvälitysfirma! arvio/ja yrittää myydä ihmisten kiinteistöjä alle markkinahinnan.Liekö tossa lokiikkana saara myynti palkkio provisio heti miten plkkarihin? kaikelasia kepulia on liikkeellä :)

Äänestä
  • Hintahan on silloin kohdillaan, kun saadaan kaupat aikaiseksi. Parempi sellainen kauppa, jossa asunto/rahat vaihtaa omistajaa, kuin sellainen jossa ei tapahdu kumpaakaan. Markkinahintaa ei ole kuulkaas ystäväiseni olemassakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yyyyyyy kirjoitti:

Asunnot eivät ole enää uusia, kun niissä on vuokralaisia tai seisovat tyhjillään
vuodesta toiseen, olis jo aika laskea hintoja eikä vain odotella suuria voittoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu